Ekologicznie i energooszczędnie – lista artykułów

Czy zerowa stawka VAT za mieszkania niskoenergetyczne jest możliwa?

Resort infrastruktury prowadzi obecnie konsultacje społeczne dot. planowanej uchwały Rady Ministrów w sprawie przyjęcia Krajowego Planu mającego na celu zwiększenie liczby budynków o niskim zużyciu energii - projekt uchwały i krajowego planu zostały przedstawione do konsultacji w połowie października.

Oczyszczalnie i przepompownie ścieków na Twojej posesji?

Nowoczesne metody oczyszczania ścieków skupiają się dziś wokół ekologicznych zastosowań, wykorzystujących podczas pracy dwie fazy: beztlenową oraz tlenową. W poniższym artykule postaramy się dokładnie opisać każdą z tych faz, wymienić najważniejsze cechy oczyszczalni biologicznych, a także przybliżyć współczesne technologie przepompowywania ścieków.

Funkcjonalny obiekt użytkowy

Jak zaprojektować efektywny obiekt użytkowy? Obniżenie poboru energii, sprawna kontrola nad ruchem w budynku, czy zwiększenie bezpieczeństwa będzie prostsze, jeżeli przyłożymy większą wagę do nowoczesnych rozwiązań.

Nowa era budownictwa

XXI wiek to w budownictwie era nowych technologii i wyzwań związanych z wymogami dotyczącymi energooszczędności i ekologii. Zgodnie z unijną dyrektywą, już od 2019 roku nowo budowane obiekty użyteczności publicznej, a dwa lata później również wszystkie nowe budynki, będą musiały charakteryzować się blisko zerowym zużyciem energii. Oznacza to również konieczność wykorzystania stolarki otworowej, która zapewnia ograniczenie strat ciepła.

Oczyszczanie wody pitnej

Kruszywa kwarcowe są wykorzystywane nie tylko w produkcji wyrobów budowlanych. Specjalistyczne piaski i żwiry stanowią materiał filtracyjny w uzdatnianiu wody pitnej, studniach i oczyszczalniach ścieków. O ich zastosowaniu decyduje wiele czynników i konieczność spełniania norm najwyższej jakości.

Ekologiczna szkoła

W październiku rozpoczęły się prace przy budowie nowej szkoły ponadgimnazjalnej w Czarnej Wodzie a już jutro budynek będzie gotowy w stanie surowym zamkniętym.

Spór o spalanie odpadów

Wielu fachowców uważa, że brakuje jasnej decyzji, jakie metody zagospodarowania odpadów będą preferowane. Łączenie spalania i przetwarzania w instalacjach MBP ma licznych krytyków. - Nie ma i nie może być jednej drogi. Tak jak nie ma jednorodnych odpadów - twierdzi resort środowiska.

Jak płacić mniej za prąd?

Statystyczna polska rodzina wydaje ponad jedną trzecią domowego budżetu na opłaty związane z życiem i energią*. Niestety ten koszt nie będzie maleć. Dlatego w obliczu rosnących cen prądu warto postawić na jego własną produkcję. Wybór oszczędnych i ekologicznych rozwiązań jest szeroki. Jednym z nich jest fotowoltaika. Eksperci z Fundacji BOŚ podpowiadają jak zostać Prosumentem, stworzyć własną mikroinstalację i zaoszczędzić nawet 2 tys. złotych w skali roku. Projekt jest wspierany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Nowoczesne budownictwo hybrydowe

Dom hybrydowy – funkcjonalny, przestronny, energooszczędny, zasilany odnawialnymi źródłami energii. Przyczynia się do zwiększenia poczucia komfortu mieszkańców, jest przyjazny dla środowiska i pozwala znacznie zaoszczędzić na rachunkach.

Dom energooszczędny – co to oznacza w praktyce?

Budownictwo energooszczędne to bez wątpienia termin kontrowersyjny. Jedni zachwalają te rozwiązania, ochoczo korzystając z państwowych i unijnych dofinansowań, inni zaś widzą w tym oszustwo i niepotrzebne inwestycje, które ani trochę nie są w stanie podnieść komfortu życia, nie mówiąc już o obniżeniu rachunków. Nie zmienia to jednak faktu, że możliwości na obniżenie rachunków za gaz i ogrzewanie ciepłej wody jest coraz więcej.


Stron: 91 ▾ Skocz do strony
◂◂  ◂  35 36 37 38 39  ▸  ▸▸

Czytaj też…

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19458 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 142

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >