Ekologicznie i energooszczędnie – lista artykułów
Efektywność energetyczna w gminach
Większość, bo aż 90% lokalnych samorządów w Polsce uważa, że wydatki na zaopatrzenie w wodę i energię elektryczną są zbyt duże. W obliczu problemu związanego ze zmianą klimatu, coraz większych obowiązków zmuszających państwo do redukcji emisji CO2 oraz stale rosnących cen energii, obniżenie kosztów staje się niezwykle istotne.
Innowacyjne rozwiązania dla budynków energooszczędnych
Dom, który jest w pełni komfortowy, nowoczesny, a do tego zużywa tak niewiele energii, że roczny koszt ogrzewania nie przekracza tysiąca złotych, to marzenie każdego, kto decyduje się na budowę.
Ergonomia biura w budownictwie modułowym
Zastosowanie zasad ergonomii w biurze jest bezpośrednio związane z efektywnością pracy. Odpowiedni fotel, biurko, prawidłowo ustawiony monitor komputera usprawniają wykonywanie codziennych obowiązków i wpływają na wydajność pracowników. Czy takie biuro można stworzyć w krótkim czasie i w niemal każdym dostępnym miejscu?
Jak podnieść efektywność energetyczną?
Budynki odpowiadają za blisko 40 proc. całkowitego zużycia energii w Unii Europejskiej. By podnieść efektywność energetyczną ich zarządcy muszą inwestować w ekologiczne technologie, które jako jedyne pozwolą im spełnić przyszłe dyrektywy unijne w tym zakresie.
Jak wygląda liczebność domów energooszczędnych?
Energochłonność polskiego budownictwa jednorodzinnego maleje z roku na rok. Na przestrzeni ostatnich czterech lat udało się nam zwiększyć liczbę budowanych domów energooszczędnych oraz obniżyć zużycie energii wykorzystywanej w nich na potrzeby ogrzewania o 12%. Budownictwo energooszczędne przestaje być w naszym kraju ciekawostką, a powoli zaczyna − obowiązującym trendem.
Jak oszczędzać energię bazując na prognozie pogody?
Klasyczne próby oszczędzania energii cieplnej polegające na docieplaniu budynków i uszczelnianiu okien wiążą się z wysokim początkowym kosztem inwestycji oraz długim czasem oczekiwania na jej zwrot. Szwedzka technologia oparta na regulacji prognozowej to bardzo niskie koszty instalacji systemu i przede wszystkim szybki zwrot inwestycji - oszczędności na poziomie 10% są widoczne już po roku od instalacji.
Inicjatywa przeciwdziałania zmianom klimatu pod egidą ONZ
Firma Danfoss, jako współprzewodniczący nowej inicjatywy „District Energy in Cities” ogłoszonej podczas Szczytu Klimatycznego ONZ w Nowym Jorku, będzie kierować działaniami wspierającymi miasta w rozwoju, modernizacji lub rozbudowie miejskich systemów ciepłowniczych.
Jaki gatunek węgli tradycyjnych najefektywniej spala się w urządzeniach nie tak nowoczesnych, ale wciąż sprawnych?
Wielu właścicieli domów i mieszkań nadal ogrzewa swoje mieszkania paliwami stałymi, spalanymi w: kotłach zasypowych i piecach konwencjonalnych. Nowi inwestorzy z kolei coraz częściej decydują się na instalację kominka węglowego. Przywiązanie, tradycja, bezpieczeństwo dostaw surowca, to elementy które nadal decydują o kontynuacji tego sposobu dostarczania ciepła. Co do zaoferowania ma obecnie rynek materiałów opałowych?
„Efektywność energetyczna budynków”
Prawie 90% polskich samorządów uważa, że wydatki na zaopatrzenie w wodę i energię budynków którymi zarządzają, są zbyt duże. Jednym z głównych powodów zwiększonych wydatków miast jest niska efektywność energetyczna budynków, gdzie głównym powodem jest przestarzała sieć energetyczna i zainstalowane w budynkach urządzenia.
Korzyści płynące z oszczędzania wody
Szkoły i przedszkola wprawdzie wiele uczą o ekologii, ale same często bywają mało ekologiczne. Poziom zużycia wody w tych placówkach rzadko uznać można za zgodny z zasadami poszanowania środowiska. W krajach Europy Zachodniej potrzebę dbania o zmniejszenie zużycia wody dyrektorzy placówek oświatowych zaują od dawna.