Ekologicznie i energooszczędnie – lista artykułów
Ile zapłacimy za ogrzewanie domów po 1 lipca 2024 roku?
Kto zyska, a kto straci najwięcej w nowych taryfach za gaz i energię elektryczną?
PORT PC opublikował prognozy kosztów ogrzewania budynków jednorodzinnych w III kwartale 2024 r. z uwzględnieniem najnowszych taryf zatwierdzonych przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Jak wynika z wyliczeń, koszty ogrzewania po 1 lipca 2024 r. zmienią się istotnie, szczególnie w przypadku kotłów gazowych i elektrycznych pomp ciepła. W najlepszej sytuacji będą użytkownicy pomp ciepła − tutaj koszty spadły o 10%.
Dlaczego warto przeprowadzić audyt energetyczny budynku, i jak się za to zabrać?
Wykonanie audytu energetycznego jest kluczowym krokiem, jeśli planujemy termomodernizację domu, w tym inwestycję w pompę ciepła. Dzięki audytowi możliwa jest dokładna analiza, ile budynek zużywa energii oraz określenie miejsc, gdzie występują największe jej straty. W ten sposób można zoptymalizować termomodernizację, a jednocześnie dobrze dopasować nowe źródło ciepła do potrzeb energetycznych domu. Podpowiadamy, jak przeprowadzić audyt energetyczny i jakie konkretnie daje on korzyści.
Czym jest Lista ZUM? Nowości w programie „Czyste Powietrze".
Od połowy czerwca obowiązują zmiany w programie „Czyste Powietrze". Sprawdź jakie i dowiedz się, czym jest „Lista Zielonych Urządzeń i Materiałów", która usprawni starania o dotację.
Jakie czynniki wpływają na bezpieczeństwo energetyczne budynku?
Bezpieczeństwo energetyczne budynku jest niezwykle ważnym czynnikiem, wpływającym na komfort, efektywność i bezpieczeństwo jego mieszkańców lub użytkowników. W obliczu rosnącego zapotrzebowania na energię, zmian klimatycznych oraz niepewności dostaw energii, jest to również kluczowy element polityki Unii Europejskiej. UE wyraziła swoje stanowisko m.in. poprzez Fit for 55, ambitny zestaw działań mających na celu zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych o co najmniej 55% do 2030 roku. Przyjrzymy się kluczowym aspektom i strategiom zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego budynków, które wspierają realizację tych założeń.
Energia ze słońca realną alternatywą dla nieodnawialnych źródeł energii. Monokrystaliczne panele fotowoltaiczne inwestycja na długie lata
Czy istnieją inwestycje na długie lata, które są jednocześnie ekonomiczne, ekologiczne i estetyczne? Oczywiście! Właśnie debiutują monokrystaliczne panele fotowoltaiczne polskiej marki, z których powstają wydajne i solidne elektrownie fotowoltaiczne. Połączenie zielonej energii z perfekcyjną funkcjonalnością sprawia, że na coraz większej ilości polskich dachów można oglądać panele zbudowane w technologii Low LID Mono PERC oraz Half-Cut. Nadszedł czas energii ze słońca!
Nowe wymogi programu Czyste powietrze a oferta marki Vaillant
Historia programu Czyste Powietrze sięga września 2018 roku. To już ponad 5 lat kompleksowego wspierania transformacji energetycznej polskich budynków przez program rządowy. W tym czasie zaszło wiele różnych zmian zarówno w warunkach, jak i zasadach programu. Teraz przyszedł czas na kolejną ważną modyfikację, która przyniesie korzyści nie tylko beneficjentom, ale także organizatorowi oraz całej branży grzewczej.
Nowe poprawki w programie „Czyste Powietrze” skoncentrowane są na jakości kotłów i pomp ciepła
Zmiany w rządowym programie „Czyste Powietrze”, które wejdą w życie 22 kwietnia, dotyczą przede wszystkim jakości pomp ciepła oraz kotłów. Zgodnie z nowymi zasadami będą one mogły być wybierane tylko spośród tych wpisanych na listę zielonych urządzeń i materiałów (ZUM). Eksperci ISOVER twierdzą, że to słuszny kierunek, ale jednocześnie przypominają, że sama wymiana źródła ciepła nie przełoży się na niższe rachunki za ogrzewanie, jeśli wcześniej budynek nie zostanie poddany termomodernizacji. A wielu Polakom przede wszystkim zależy na oszczędnościach.
Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii – oszczędność i niezależność
W dobie rosnących cen energii oraz coraz bardziej palącej kwestii zmian klimatycznych, coraz więcej osób i przedsiębiorstw poszukuje efektywnych sposobów na osiągnięcie niezależności energetycznej i zredukowanie kosztów operacyjnych związanych z zużyciem prądu. Jednym z najnowocześniejszych rozwiązań są instalacje fotowoltaiczne wyposażone w magazyny energii, które pozwalają nie tylko na generowanie energii elektrycznej bezpośrednio ze słońca, ale również na jej przechowywanie i wykorzystanie według własnych potrzeb. Wprowadzenie takich systemów to krok ku przyszłości, w której technologie odnawialnych źródeł energii (OZE) odgrywają kluczową rolę.
Czy zmieniona dyrektywa EPBD zwiększy popyt na pomy ciepła i inne technologie OZE
W obliczu rosnących wyzwań związanych ze zmianami klimatycznymi i koniecznością zwiększenia efektywności energetycznej, Unia Europejska konsekwentnie dąży do wprowadzania innowacyjnych rozwiązań mających na celu transformację sektora budowlanego. Najnowsza aktualizacja dyrektywy EPBD (Energy Performance of Buildings Directive), której publikację zaplanowano prawdopodobnie w kwietniu 2024 r., stanowi kolejny krok na drodze do realizacji tych ambitnych celów.
Oto 5 cech ekologicznego domu. Ty też możesz taki mieć
Rosnąca liczba inwestorów budując swój nowy dom chce, aby był on tani w eksploatacji oraz przyjazny dla środowiska naturalnego. Nowoczesne technologie w zakresie instalacji pozwalają dziś osiągnąć zamierzone efekty. Inwestycja w fotowoltaikę, pompę ciepła i rekuperację pozwala na osiągnięcie niezależności energetycznej.