Ekologicznie i energooszczędnie – lista artykułów
Budownictwo energooszczędne w Polsce - jakie są szanse, a jakie zagrożenia?
Jakie są wyzwania i szanse dla Polski w dziedzinie efektywności energetycznej w budownictwie? Jakie ma ono znaczenie dla polskiej gospodarki? To pytania, na które odpowiedzi szuka niejeden deweloper czy inwestor działający na terenie naszego kraju. Ekologia, w którą wpisuje się budownictwo energooszczędne, to trend, który jest coraz bardziej obecny w naszym otoczeniu. Co więcej, nic nie wskazuje na to, by w najbliższym czasie miało się to zmienić. Wręcz przeciwnie – ekologia to przyszłość, w którą warto inwestować.
Ekonomia budynku
Niższe koszty utrzymania domu to dla większości inwestorów główny powód wyboru energooszczędnych materiałów do budowy domu.
Stowarzyszenie Producentów Białych Materiałów Ściennych „Białe Murowanie” ogłosiło wyniki badania „Energooszczędność i ekonomia”, którego celem była ocena świadomości inwestorów indywidualnych w zakresie energooszczędnych rozwiązań.
Energooszczędność w domu
Już od przyszłego roku konieczność stosowania klas i etykiet energetycznych obejmie również produkty służące do ogrzewania budynków. Ale to nie jedyne zmiany, jakie zgodnie z unijnymi dyrektywami, czekają nas od 2015 roku.
Dom ekonomiczny i ekologiczny
Coraz więcej osób zastanawia się nad opcją budowy oszczędnego domu. Jest on przyjazny dla środowiska i tani w eksploatacji. Zużywa nawet 4-krotnie mniej energii do ogrzewania, co w konsekwencji oznacza o wiele niższe rachunki.
Jak zminimalizować ryzyko przegrzewania się budynków mieszkalnych latem?
Sezon grzewczy na razie za nami. Zbliża się lato i najgorętsze dni w roku, kiedy to w wielu mieszkaniach i domach zapanują temperatury znacznie obniżające komfort naszego życia. Przegrzane pomieszczenia są problemem zarówno w budynkach tradycyjnych, w których temperatura wewnątrz w dużym stopniu zależy od temperatury na zewnątrz, jak i energooszczędnych, przy budowie których popełniono błędy na etapie projektowania i realizacji.
Instalacje solarne w domu
Widok kolektorów słonecznych na budynkach nikogo już chyba nie dziwi. W ostatnich latach bardzo dużo się mówi o wymiernych korzyściach, jakie płyną z wykorzystywania odnawialnych źródeł energii. Czy ogrzewanie „słońcem” jest opłacalne?
Szkło samoczyszczące
Wczesna wiosna to nie tylko zapowiedź coraz bardziej słonecznych dni, ale również sezon gruntownych porządków. W tym okresie warto zwrócić uwagę na takie rozwiązania wokół nas, które pozwolą oszczędzać czas i energię. W świecie szklanych produktów optymalnym rozwiązaniem może być przeciwsłoneczne szkło samoczyszczące Pilkington Activ SunShade™, które ograniczy do minimum konieczność mycia okien a jednocześnie zapewni ochronę przed słońcem
Rozwiązania wspierające budownictwo zrównoważone
Współcześni architekci i wykonawcy mają coraz trudniejsze zadanie. Obecnie powstające budynki muszą być nie tylko piękne i praktyczne, wpisywać się w założenia zrównoważonego rozwoju, ale spełniać także funkcje społeczne.
Najbardziej ekologiczne ogrzewanie
Jeśli przy budowie domu inwestorowi przyświeca chęć korzystania z odnawialnych materiałów i surowców, może wykorzystać do wzniesienia ścian drewno, a ocieplić je wełną owczą lub drzewną. Wykończyć dom też można wyłącznie naturalnymi materiałami, zamiast betonem i gipsem. Ale jak w przyjazny środowisku sposób dostarczyć ciepło do budynku?
Od czego zacząć budowę domu energooszczędnego?
Energooszczędny dom można zbudować wykorzystując powszechnie dostępne materiały budowlane. Kluczem do sukcesu jest dobry projekt architektoniczno-budowlany, na podstawie którego powstanie budynek zabezpieczony przed utratą ciepła, wykorzystujący darmową energię słoneczną.