Ekologicznie i energooszczędnie – lista artykułów
Nowe zasady budowania domów
Wszystkie domy budowane na podstawie pozwoleń na budowę wydanych od początku 2014 roku muszą spełniać nowe warunki techniczne. Wprowadzono je po to, by przyszłe domy charakteryzowały się lepszą izolacyjnością cieplną oraz mniejszym zapotrzebowaniem na energię pierwotną.
Studenci projektują enegooszczędny dom
Polacy coraz częściej budują energooszczędnie. Wynika to ze zmieniających się regulacji prawnych, jednak ważną rolę odgrywa także konsekwentna edukacja. To właśnie ona jest głównym celem kampanii Szóste paliwo, w ramach której ruszy nowa odsłona konkursu Multi EKO Dom.
Zaostrzone warunki techniczne nowych budynków
Najnowsze przepisy dotyczące efektywności energetycznej budynków stały się faktem. Od 1 stycznia br., każdy nowobudowany dom musi spełnić zaostrzone warunki techniczne, dzięki którym domy będą bardziej energooszczędne.
Problem odnawialnych żródeł energii na arenie europejskiej
Współczesne problemy zmian klimatycznych, oprócz stale rosnących kosztów energii oraz wyczerpujących się zasobów paliw kopalnych, powodują konieczność poszukiwania nowych, ekologicznych, powszechnie dostępnych i wydajnych metod wytwarzania energii. Czy to energia wiatrowa, słoneczna czy też biogaz, cały świat inwestuje dziś w odnawialne źródła energii.
Kolejny polski biurowiec otrzymał certyfikację LEED
SwedeCenter otrzymało certyfikację LEED Gold dla budynku biurowego warszawskiego parku biznesowego Business Garden. Jest to już czwarty projekt dewelopera, który na przestrzeni ostatnich dwunastu miesięcy otrzymał certyfikację LEED na poziomie złotym.
Zrównoważone budownictwo bezpieczne dla przyszłych pokoleń
Dziś na budowę i eksploatację budynków przypada aż 42 % całkowitego zużycia energii, oraz 32 % emisji gazów cieplarnianych w całej UE. Dlatego na znaczeniu zyskuje zasada zrównoważonego rozwoju, zgodnie z którą należy budować mądrze i ekologicznie, bo tylko to pozwoli nam zachować planetę dla przyszłych pokoleń.
Polska a ekologiczne budownictwo
W dobie rosnącego problemu zanieczyszczenia powietrza, wprowadzane przez UE ustawy o OZE, zmiany w Prawie Energetycznym, czy też zmiany w Prawie Budowlanym powodują, że Polska musi zmierzyć się z wyzwaniami zmniejszenia emisji CO2.
Prace nad ustawą o Odnawialnych Źródłach Energii
Rząd zapowiada, że już w styczniu zostanie przedstawiony ostateczny projekt ustawy o Odnawialnych Źródłach Energii. Brak dokładnego wyjaśnienia celowości nowego projektu skutkuje medialnymi spekulacjami na jej temat i generuje obawy, związane z przyszłą zmianą legislacyjną w społeczeństwie.
Energooszczędność się opłaca!
W tym roku nie możemy narzekać na srogą zimę, tym niemniej, kiedy zapowiadana fali uciążliwych mrozów dotrze i tutaj, wielu z nas zapewne będzie obiecywać sobie, że w kolejnym sezonie zadba o właściwe zabezpieczenie domu przed zimnem.
Moda na solary
Instalacje solarne zdobywają w Polsce coraz większą popularność. I nie ma się co dziwić, bo poza aspektem ekologicznym, do ich zakupu może zachęcać również kwestia oszczędności – stale zwiększające się koszty energii często są impulsem do szukania alternatywnych rozwiązań.