Ekologicznie i energooszczędnie – lista artykułów

Co przedsiębiorstwa powinny zrobić ze zużytym sprzętem oświetleniowym

W 2022 roku sprzedano w UE około 1,5 miliarda źródeł światła, które po zużyciu będą wymagały odpowiedniego zagospodarowania. Dla wielu przedsiębiorców i zarządzających powierzchniami biurowymi i komercyjnymi kwestia prawidłowego postępowania ze zużytym sprzętem oświetleniowym jest wyzwaniem. Tymczasem za nieodpowiednie gospodarowanie zużytym oświetleniem grożą surowe kary finansowe, a nawet zakaz prowadzenia działalności. Jak prawidłowo postępować ze zużytym oświetleniem w firmach i instytucjach?

Magazynowanie nadmiaru wyprodukowanej energii przez panele fotowoltaicze

Coraz więcej osób decyduje się na posiadanie magazynów energii. Zabezpieczają one przed przerwami w dostawie prądu, gwarantują odporność na wszelkie awarie zasilania spowodowane prowadzonymi pracami czy silnym wiatrem lub burzami. Co wiemy o magazynach energii i jak umożliwiają one oszczędność kosztów? Dlaczego dają niezależność energetyczną?

Dachy polderowe (niebiesko - zielone ), jak działa ich system retencyjno-rozsączający

Inteligentne i nowoczesne systemy retencyjno-rozsączające umożliwiają gospodarowanie wodą deszczową nie tylko zebraną na poziomie gruntu, ale także na dachach miast. Dzięki takim rozwiązaniom, jak system Wavin AquaCell Up, możliwe jest nie tylko zazielenienie, ale przede wszystkim tworzenie niebiesko-zielonych dachów, tzw. dachów polderowych (ang. Polder Roof). W ten sposób na szczytach miejskich budynków powstają inteligentne i kontrolowane magazyny wody.

Jak bardzo wzrosną koszty ogrzewania w tym sezonie? Czym ogrzejemy się najtaniej?

Nawet 25 tys. zł – tyle zapłacą w tym sezonie użytkownicy ogrzewania elektrycznego. Rachunki mogą zaskoczyć także użytkowników pomp ciepła – mogą być one nawet o 100 proc. wyższe niż w 2022 r. Jednak nie wszystkie gospodarstwa domowe zapłacą więcej w tym sezonie grzewczym. Do tej grupy należą między innymi ci, którzy jako głównego źródła ogrzewania używają węgla – z kalkulacji przeprowadzonej przez ekspertów rankomat.pl wynika, że koszt ten może być niższy nawet o ponad 5,7 tys. zł względem roku ubiegłego.

Jak sadzić drzewa w miastach, aby nie usychały? Miasta przyszłości – deszczówka i zieleń

Rozwiązania wspierające sadzenie i prawidłowy wzrost drzew, systemy retencyjne oraz infiltracyjno-retencyjne na deszczówkę i niebiesko-zielone dachy polderowe to tylko niektóre z narzędzi, dzięki którym miasta mogą zamienić się w miejsca przyjazne ludziom i obronić przed negatywnymi skutkami zmian klimatycznych. Dyskusje o kierunkach rozwoju i ewolucji miast nadal się toczą, ale już dziś decydenci i zarządcy miejskiej zieleni mają coraz więcej narzędzi do efektywnego zazieleniania ośrodków miejskich.

Fotowoltaika na dachu przemysłowym - to inwestycja, która się zwróci

Polscy przedsiębiorcy coraz bardziej odczuwają skutki podwyżek energii, gazu a w ostatnim czasie również paliw. Wszystko to wpływa na produkcję i poczucie stabilizacji biznesu. Strategia przenoszenia ciężaru podwyżek na klientów okazała się dla wielu firm niewystarczająca, stąd potrzeba generowania przez przedsiębiorców dodatkowych form oszczędności w czasach kosztowej destabilizacji. Jednym z takich rozwiązań dla przemysłu jest energooszczędna eksploatacja budynków i hal przemysłowych, logistycznych i produkcyjnych oraz praktyczne zagospodarowanie wielkopowierzchniowych dachów, których potencjał jest wciąż niewykorzystywany.

Którym przedsiębiorcom opłaca się inwestycja w fotowoltaikę? Od czego zależy opłacalność inwestycji w OZE?

Czy zainstalowanie fotowoltaiki jest opłacalne? Ile mogę zyskać? Po jakim czasie zwrócą mi się poniesione koszty? Między innymi takie pytania zadają sobie osoby, które rozważają zainwestowanie w odnawialne źródła energii. Właściciele i zarządzający przedsiębiorstwami zastanawiają się często, jaka będzie rentowność inwestycji w instalację fotowoltaiczną w ich firmie. Poniżej prezentujemy przykłady z polskich firm i przedstawiamy, jakich okresów zwrotu może oczekiwać przedsiębiorstwo od inwestycji w instalację fotowoltaiczną o mocy do 50 kWp oraz powyżej 50 kWp i od jakich czynników będą one zależeć.

Proste sposoby na oszczędzanie wody w łazience i wskazówki zrównoważonego korzystania z jej zasobów

Woda - źródło życia na Ziemi. Niestety nie wszyscy potrafią ją docenić i zadbać o jej pokłady. Co jeśli za kilkaset lat wody zabraknie? Warto o tym pomyśleć już dziś i zacząć ograniczać zużycie wody. To nie tylko ekologia, ale i oszczędność! Innowacyjne produkty używane na co dzień mogą pomóc zmniejszyć zużycie wody i kosztów energii w łazience.

W Międzynarodowym Dniu Czystego Powietrza dla Błękitnego Nieba zastanawiamy się, czy miasta ze strefami bez spalin są możliwe?

Dzięki Strefom Czystego Transportu polskie miasta mają być mniej zanieczyszczone, ale czy rzeczywiście będą bardziej przyjazne mieszkańcom spędzającym czas w swoich domach, na ulicach czy pośród miejskiej zieleni. Niekoniecznie! Dlaczego? Bo brakuje regulacji dotyczących spalinowych, hałaśliwych narzędzi używanych przez służby dbające o porządek na ulicach i terenach zielonych.

W jaki sposób otrzymać dofinansowanie na zakup pomp ciepła?

W odpowiedzi na pojawiające się pytania dotyczące możliwości otrzymania dofinansowania na zakup nowej pompy ciepła, Panasonic Heating&Cooling Solutions przygotował darmowy, praktyczny przewodnik dla tych, którzy chcą skorzystać z programu “Czyste Powietrze”. Wyjaśnił w nim, jakie warunki należy spełniać oraz jakie kroki podjąć, aby otrzymać wsparcie finansowe.


Stron: 90 ▾ Skocz do strony
◂◂  ◂  2 3 4 5 6  ▸  ▸▸

Czytaj też…

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19427 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 421

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >