Ekologicznie i energooszczędnie – lista artykułów
Rozwiązania energooszczędne
Sektor budowlany przechodzi prawdziwą rewolucję, od kiedy Unia Europejska podjęła działania na rzecz zmniejszenia zużycia energii oraz emisji gazów cieplarnianych. Na rynku pojawiają się coraz bardziej zaawansowane technologicznie, ekologiczne i energooszczędne rozwiązania konstrukcyjne.
Gospodarowanie zasobami energii
We współczesnym świecie oszczędne gospodarowanie zasobami energii jest koniecznością. Nie jest to spowodowane tylko „modą” na ekologię czy regulacjami prawnymi, ale wynika przede wszystkim z rozsądku.
Meble przyjazne naturze
Dzień Ziemi inspiruje do zmian w naszym otoczeniu, ale też do refleksji nad nim. Moda na ekologię nie przemija, a świadomość właściwych zachowań wobec środowiska rośnie. Zgodnie z tym trendem przypominamy o świadomym wybieraniu produktów, które pochodzą z zaufanych źródeł i są wyprodukowane z przyjaznych naturze surowców.
Dom energooszczędny dla zdrowia
Blisko połowa Polaków biorących udział w badaniu Energooszczędność w moim domu postrzega zrównoważone budownictwo poprzez pryzmat oszczędności finansowych. Tylko 12% ankietowanych za najważniejszą korzyść związaną z energooszczędnym mieszkaniem uznaje pozytywny wpływ na zdrowie.
Darmowa energia cieplna
Ograniczona ilość i stopniowe wyczerpywanie się zasobów kopalnych surowców energetycznych jest powodem stale rosnących kosztów wytwarzania energii cieplnej.
Jaka kara grozi Polsce z powodu zaniedbań rządu?
Komisja Europejska pozywa Polskę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z powodu opóźnień we wdrożeniu dyrektywy dotyczącej odnawialnych źródeł energii.
Czy budownictwo energooszczędne to moda czy konieczność?
Od kilku lat w Polsce coraz więcej uwagi poświęca się zastosowaniu w projektach budowlanych energooszczędnych rozwiązań. Budynki, powstające przy wykorzystaniu materiałów przyjaznych środowisku, wyznaczają we współczesnym budownictwie nowy, proekologiczny trend.
Kolektory słoneczne
Od początku 2013 roku Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) dofinansowuje umowy kredytowe na zakup i montaż instalacji solarnych pod warunkiem, że wykorzystane w nich kolektory słoneczne są zgodne z wymogami normy PN-EN 12975-2 i mają co najmniej pięcioletnią gwarancję producenta.
Jakie warunki trzeba spełnić by otrzymać dofinansowanie na budowę domu energooszczędnego
Warunkiem uzyskania dopłaty do kredytu na budowę lub zakup domu energooszczędnego jest wysoki standard energetyczny budynku. By pomóc w jego osiągnięciu Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zdefiniował minimalne wymagania techniczne, jakie musi spełniać dom energooszczędny.
Energooszczędne pompy ciepła
Jedna z firm wprowadziła ostatnio na rynek dwie energooszczędne pompy elektroniczne marki Weberman przeznaczone do instalacji grzewczych i solarnych: GPA25-40-180 i GPA25-60-180.