Ekologicznie i energooszczędnie – lista artykułów
Fotowoltaika na dachu przemysłowym - to inwestycja, która się zwróci
Polscy przedsiębiorcy coraz bardziej odczuwają skutki podwyżek energii, gazu a w ostatnim czasie również paliw. Wszystko to wpływa na produkcję i poczucie stabilizacji biznesu. Strategia przenoszenia ciężaru podwyżek na klientów okazała się dla wielu firm niewystarczająca, stąd potrzeba generowania przez przedsiębiorców dodatkowych form oszczędności w czasach kosztowej destabilizacji. Jednym z takich rozwiązań dla przemysłu jest energooszczędna eksploatacja budynków i hal przemysłowych, logistycznych i produkcyjnych oraz praktyczne zagospodarowanie wielkopowierzchniowych dachów, których potencjał jest wciąż niewykorzystywany.
Którym przedsiębiorcom opłaca się inwestycja w fotowoltaikę? Od czego zależy opłacalność inwestycji w OZE?
Czy zainstalowanie fotowoltaiki jest opłacalne? Ile mogę zyskać? Po jakim czasie zwrócą mi się poniesione koszty? Między innymi takie pytania zadają sobie osoby, które rozważają zainwestowanie w odnawialne źródła energii. Właściciele i zarządzający przedsiębiorstwami zastanawiają się często, jaka będzie rentowność inwestycji w instalację fotowoltaiczną w ich firmie. Poniżej prezentujemy przykłady z polskich firm i przedstawiamy, jakich okresów zwrotu może oczekiwać przedsiębiorstwo od inwestycji w instalację fotowoltaiczną o mocy do 50 kWp oraz powyżej 50 kWp i od jakich czynników będą one zależeć.
Proste sposoby na oszczędzanie wody w łazience i wskazówki zrównoważonego korzystania z jej zasobów
Woda - źródło życia na Ziemi. Niestety nie wszyscy potrafią ją docenić i zadbać o jej pokłady. Co jeśli za kilkaset lat wody zabraknie? Warto o tym pomyśleć już dziś i zacząć ograniczać zużycie wody. To nie tylko ekologia, ale i oszczędność!
Innowacyjne produkty używane na co dzień mogą pomóc zmniejszyć zużycie wody i kosztów energii w łazience.
W Międzynarodowym Dniu Czystego Powietrza dla Błękitnego Nieba zastanawiamy się, czy miasta ze strefami bez spalin są możliwe?
Dzięki Strefom Czystego Transportu polskie miasta mają być mniej zanieczyszczone, ale czy rzeczywiście będą bardziej przyjazne mieszkańcom spędzającym czas w swoich domach, na ulicach czy pośród miejskiej zieleni. Niekoniecznie! Dlaczego? Bo brakuje regulacji dotyczących spalinowych, hałaśliwych narzędzi używanych przez służby dbające o porządek na ulicach i terenach zielonych.
W jaki sposób otrzymać dofinansowanie na zakup pomp ciepła?
W odpowiedzi na pojawiające się pytania dotyczące możliwości otrzymania dofinansowania na zakup nowej pompy ciepła, Panasonic Heating&Cooling Solutions przygotował darmowy, praktyczny przewodnik dla tych, którzy chcą skorzystać z programu “Czyste Powietrze”. Wyjaśnił w nim, jakie warunki należy spełniać oraz jakie kroki podjąć, aby otrzymać wsparcie finansowe.
Każdy, kto może powinien korzystać z deszczówki. Recykling wody deszczowej z rynien
Przeciętna rodzina jest w stanie każdego dnia zużyć nawet pół tysiąca litrów wody. Jest to około 25 pełnych wanien. Rachunki za zużycie wody należą do jednych z najwyższych w gospodarstwach domowych. Można jednak skorzystać z alternatywnych metod zaopatrywania się w wodę, by zaoszczędzić pieniądze i dać jej drugie życie. Wystarczy odpowiednie podłączenie do rynny zbiornika, by gromadzić deszczówkę. Eksperci Galeco podpowiadają, jak to zrobić.
O czym pamietać dobierając instalacje fotowoltaiczne dla domów i firm?
Instalacje fotowoltaiczne stają się coraz popularniejszym rozwiązaniem zarówno dla domów, jak i dla firm. Wykorzystanie energii słonecznej jest przyjazne dla środowiska oraz obniża koszty związane z zużyciem energii elektrycznej. Jednak dobór odpowiedniej instalacji fotowoltaicznej wymaga uwzględnienia kilku czynników i szczegółowego planu. W tym artykule omówimy najważniejsze aspekty, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze i instalacji paneli fotowoltaicznych.
Warto pospieszyć się z wnioskiem w programie Mój Prąd - są jeszcze dostępne środki w II puli dopłat
Kolejna edycja programu Mój Prąd cieszy się dużą popularnością. Według danych Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej tylko do połowy lipca zostało złożonych około 33 tysięcy wniosków na łączną kwotę blisko 297 milionów złotych[1]. Tegoroczny program dopłat obejmuje nie tylko instalacje fotowoltaiczne. Dofinansowaniem objęte są w nim również pompy ciepła czy magazyny energii. E.ON Foton, lider branży odnawialnych źródeł energii w Polsce potwierdza, że prosumenci chętnie wybierają nie tylko panele fotowoltaiczne, ale również pompy ciepła czy magazyny energii. W ten sposób zapewniają sobie kompleksową instalację odnawialnych źródeł energii.
Zalety i wady inwestowania w zestawy solarne
Inwestowanie w zestawy solarne, czyli systemy fotowoltaiczne, ma zarówno zalety, jak i wady, które warto rozważyć przed podjęciem decyzji inwestycyjnej. Przed podjęciem decyzji inwestycyjnej zawsze zaleca się przeprowadzenie dokładnej analizy sytuacji, konsultację z ekspertami ds. energii odnawialnej i oszacowanie opłacalności inwestycji na podstawie własnych potrzeb i możliwości finansowych.
Co mozna zrobić, żeby dom był bardziej energooszczędny w rachunkach za ogrzewanie?
Europa odchodzi od polityki węglowej i przerzuca się na zieloną energię. Problem polega na tym, że zimą czymś trzeba ogrzać mieszkanie, a nie wszystkie państwa (w tym Polska) posiadają rozbudowaną infrastrukturę produkującą prąd ze źródeł odnawialnych. Zima 2022/23 była na szczęście wyjątkowo łagodna, ale zmieniający się klimat nie raz już potrafił zaskoczyć. W tym roku temperatura w większości kraju rzadko spadała poniżej minus 5 stopni Celsjusza, ale co będzie w przyszłym? Tego nie wiemy. Dlatego tak ważne jest, aby domowy system grzewczy był sprawny, a obsługujący go termostat z najwyższej półki.