Ekologicznie i energooszczędnie – lista artykułów
Każdy, kto może powinien korzystać z deszczówki. Recykling wody deszczowej z rynien
Przeciętna rodzina jest w stanie każdego dnia zużyć nawet pół tysiąca litrów wody. Jest to około 25 pełnych wanien. Rachunki za zużycie wody należą do jednych z najwyższych w gospodarstwach domowych. Można jednak skorzystać z alternatywnych metod zaopatrywania się w wodę, by zaoszczędzić pieniądze i dać jej drugie życie. Wystarczy odpowiednie podłączenie do rynny zbiornika, by gromadzić deszczówkę. Eksperci Galeco podpowiadają, jak to zrobić.
O czym pamietać dobierając instalacje fotowoltaiczne dla domów i firm?
Instalacje fotowoltaiczne stają się coraz popularniejszym rozwiązaniem zarówno dla domów, jak i dla firm. Wykorzystanie energii słonecznej jest przyjazne dla środowiska oraz obniża koszty związane z zużyciem energii elektrycznej. Jednak dobór odpowiedniej instalacji fotowoltaicznej wymaga uwzględnienia kilku czynników i szczegółowego planu. W tym artykule omówimy najważniejsze aspekty, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze i instalacji paneli fotowoltaicznych.
Warto pospieszyć się z wnioskiem w programie Mój Prąd - są jeszcze dostępne środki w II puli dopłat
Kolejna edycja programu Mój Prąd cieszy się dużą popularnością. Według danych Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej tylko do połowy lipca zostało złożonych około 33 tysięcy wniosków na łączną kwotę blisko 297 milionów złotych[1]. Tegoroczny program dopłat obejmuje nie tylko instalacje fotowoltaiczne. Dofinansowaniem objęte są w nim również pompy ciepła czy magazyny energii. E.ON Foton, lider branży odnawialnych źródeł energii w Polsce potwierdza, że prosumenci chętnie wybierają nie tylko panele fotowoltaiczne, ale również pompy ciepła czy magazyny energii. W ten sposób zapewniają sobie kompleksową instalację odnawialnych źródeł energii.
Zalety i wady inwestowania w zestawy solarne
Inwestowanie w zestawy solarne, czyli systemy fotowoltaiczne, ma zarówno zalety, jak i wady, które warto rozważyć przed podjęciem decyzji inwestycyjnej. Przed podjęciem decyzji inwestycyjnej zawsze zaleca się przeprowadzenie dokładnej analizy sytuacji, konsultację z ekspertami ds. energii odnawialnej i oszacowanie opłacalności inwestycji na podstawie własnych potrzeb i możliwości finansowych.
Co mozna zrobić, żeby dom był bardziej energooszczędny w rachunkach za ogrzewanie?
Europa odchodzi od polityki węglowej i przerzuca się na zieloną energię. Problem polega na tym, że zimą czymś trzeba ogrzać mieszkanie, a nie wszystkie państwa (w tym Polska) posiadają rozbudowaną infrastrukturę produkującą prąd ze źródeł odnawialnych. Zima 2022/23 była na szczęście wyjątkowo łagodna, ale zmieniający się klimat nie raz już potrafił zaskoczyć. W tym roku temperatura w większości kraju rzadko spadała poniżej minus 5 stopni Celsjusza, ale co będzie w przyszłym? Tego nie wiemy. Dlatego tak ważne jest, aby domowy system grzewczy był sprawny, a obsługujący go termostat z najwyższej półki.
Hurtownia fotowoltaiczna - jak wybrać najlepszy sklep z fotowoltaiką?
Umiejętny wybór hurtowni fotowoltaicznej umożliwi wybór rozwiązań najwyższej jakości w przystępnych kryteriach cenowych. W tym przypadku warto zwrócić szczególną uwagę na różnorodność oferowanych produktów, ich parametry techniczne oraz opinie kupujących. Jeżeli chcesz dowiedzieć się szczegółów na temat selekcji dystrybutorów — koniecznie przeczytaj dzisiejszy artykuł! Miłej lektury.
Krok po kroku: jak zainstalować instalację fotowoltaiczną w domu
Zainstalowanie systemu fotowoltaicznego w domu jest w dzisiejszych czasach jednym z najlepszych sposobów na zmniejszenie rachunków za prąd oraz dbałość o środowisko naturalne. Dzięki temu, że energia słoneczna jest odnawialna, a panele słoneczne przetwarzają ją w energię elektryczną, posiadanie instalacji fotowoltaicznej pozwala na niezależność energetyczną oraz korzyści ekonomiczne i ekologiczne. W poniższym artykule przedstawimy krok po kroku, jak zainstalować system fotowoltaiczny w domu.
Czy warto inwestować w fotowoltaikę w gospodarstwach rolnych?
Duża ilość maszyn rolniczych i urządzeń sprawia, że gospodarstwa rolne są ogromnymi biorcami energii elektrycznej. Stale rosnące ceny prądu i chęć redukcji kosztów z tym związanych skłoniła wielu rolników do montażu fotowoltaiki na swoich posesjach. Czy to na pewno dobre rozwiązanie? Sprawdzamy!
Już teraz warto pomyśleć o przyszłej zimie, ponieważ kryzys energetyczny pozostanie z nami na dłużej
Kryzys energetyczny, rosnące rachunki za prąd i ogrzewanie są wyzwaniem nie tylko dla indywidualnych odbiorców, ale też dla samorządów. Jedni i drudzy mają jednak do dyspozycji szeroki wachlarz działań i dotacji, z których mogą skorzystać, żeby obniżyć ich wysokość. Polska Zielona Sieć przez cały sezon grzewczy prowadziła kampanię „Ciepła zima”, w której pokazywała różne sposoby na obniżenie rachunków za energię. Jego częścią był m.in. specjalnie opracowany przewodnik online z listą programów i źródeł dotacji wspierających efektywność energetyczną.
Czy jest szansa na rządowe dofinansowania do pomp ciepła i fotowoltaiki?
Działania mające na celu poprawienie efektywności energetycznej budynków, a także zakładanie instalacji fotowoltaicznych, cieszą się ogromną popularnością. Z jednej strony pozwalają na znaczące zmniejszenie rachunków, a z drugiej gwarantują bezpieczeństwo energetyczne oraz cieplne. W przypadku tego typu inwestycji, zarówno w przypadku nowego domu, jaki i modernizacji już istniejącego, można liczyć na rządowe wsparcie finansowe. Pomoc ta wydaje się niezbędna, gdyż zgodnie z wynikami Raportu Polskiego Alarmu Smogowego, aż 4 mln domów w naszym kraju wymaga poprawy efektywności energetycznej.