Ekologicznie i energooszczędnie – lista artykułów
Jaki dom jest energooszczędny?
Wraz z nastaniem 2013 roku skończy się pomoc państwa przy spłacie kredytów hipotecznych. Koniec programu „Rodzina na swoim” nie oznacza jednak, że osoby planujące budowę lub kupno domu czy mieszkania, zostaną pozostawione samym sobie.
Co zrobić, aby zielone biura były jeszcze bardziej zielone?
Mało kto wie, że aż 75% materiałów używanych w biurach można wykorzystać jako surowce wtórne. Do recyklingu nadaje się nie tylko papier czy szklane butelki, ale także płyty CD, baterie, pisaki, opakowania plastikowe i aluminiowe, a nawet monitory komputerowe.
Czy można jeszcze otrzymać dotacje na systemy solarne?
Zainteresowanie dotacjami na systemy solarne rośnie. Wnioskodawcy wciąż mogą ubiegać się o 45-procentową dopłatę, która obejmuje zakup oraz instalację solarów. Dotychczas z programu skorzystało prawie 18 tysięcy wnioskodawców, a średnia kwota dofinansowania wyniosła 6 570 złotych.
Jak docenić siłę wiatru?
Już 15 czerwca będziemy świętować po raz piąty Światowy Dzień Wiatru.
W Polsce mamy go naprawdę dużo. Wartość niewykorzystywanego potencjału wiatru to około 6,5 mld zł rocznie.
Jak wytworzyć własne domowe ciepło?
Solary, czyli kolektory słoneczne przetwarzają energię słoneczną na cieplną. Pozwalają uniezależnić się od zewnętrznych dostawców standardowych źródeł energii, a co za tym idzie zminimalizować koszty ogrzewania całego domu w dłuższej perspektywie.
Autorski dom pasywny naturalnie wkomponowany w środowisko
W 2010 roku w Wielkopolsce powstał dom jednorodzinny, do którego przynależy ogólnodostępna pracownia.
Rekuperacja – za i przeciw
Wielu inwestorów mających rozeznanie w nowoczesnych trendach budowlanych decydując się na budowę własnego domu zastanawia się również nad montażem wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła – rekuperacji. I bardzo dobrze – trwa bowiem zdrowa moda na zdrowy dom.
Projekty budowlane w zgodzie z naturą
W Polsce stopniowo wzrasta zainteresowanie ekologicznym budownictwem. Wymierne korzyści w postaci niskich kosztów eksploatacyjnych, wyraźne zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska naturalnego oraz walory zdrowotne to argumenty, które przekonują coraz liczniejszą grupę inwestorów.
Instalacja solarna idealnym sposobem na oszczędność energii
Ilość energii zużywanej w naszych domach i produkowanego równolegle dwutlenku węgla nieustannie wzrasta. Dbałość o wydajny energetycznie dom sprawi, iż nie tylko ograniczymy własne wydatki, ale również przyczynimy się do zahamowania zachodzących w naszym środowisku zmian klimatycznych.
Pozyskiwanie czystej energii z kolektorów słonecznych
Rozwój przemysłu i konsumpcyjny styl życia sprawił, że zapotrzebowanie na energię wzrasta. Zasoby nieodnawialnych źródeł są jednak ograniczone. Ich pozyskiwanie staje się coraz trudniejsze, a uzyskiwana z nich energia coraz droższa.