Ekologicznie i energooszczędnie – lista artykułów

Jak materiały do termoizolacji domów i ich produkcja wpływają na środowisko?

Ekologia z trendu stała się koniecznością, co szczególnie widać w sektorze budowlanym, odpowiedzialnym za ok. 40% światowej emisji CO2 i gazów cieplarnianych. Dlatego producenci materiałów dążą do redukcji śladu węglowego zarówno swoich wyrobów, jak i powstających z ich udziałem obiektów. Szczególną uwagę zwraca tutaj branża izolacji termicznych – o zmianach i kierunkach rozmawiamy z Łukaszem Barczem, Country Managerem firmy Owens Corning FOAMGLAS Poland.

Wsparcie finansowe z nowej wersji programu „Czyste Powietrze” na modernizację domu

Czyste powietrze i woda są nam niezbędne do życia. W sezonie grzewczym w wielu polskich miejscowościach najlepiej jednak wstrzymać oddech i nie otwierać okien. Wszystko przez smog, który szybko wdziera się do naszych płuc i domów. Szczególnie teraz, gdy koszty ogrzewania są wysokie, smogowy problem staje się (niemal dosłownie), mocno widoczny i wyczuwalny. Jaki jest sposób na ciepły, zdrowy dom bez smogu?

Oszczędności na ogrzewaniu dzięki pompie ciepła z fotowoltaiką

Pompa ciepła to urządzenie, które wykorzystuje energię odnawialną, taką jak ciepło z powietrza, wody lub gleby do ogrzewania budynków. Jest to znacznie bardziej efektywne niż korzystanie z tradycyjnych źródeł energii, takich jak paliwa kopalne. Pompa ciepła wykorzystuje zjawisko odwrotnej absorpcji ciepła, aby przetwarzać ciepło z otoczenia na energię. W ten sposób pompa ciepła jest w stanie wytworzyć ciepło, które może być wykorzystane do ogrzewania budynków. Czy warto zamontować ją w domu wraz z fotowoltaiką?

Jak odpowiednia konstrukcja dachu zmniejsza rachunki za energię?

Energooszczędność to stały trend w budownictwie, jednak w obliczu rosnących cen za prąd i gaz, kwestia energii staje się jeszcze bardziej istotna. Kluczowym elementem podczas budowy jest dach, bo to właśnie przez nieizolowany lub źle wykonany może uciekać nawet od 20 do 40 proc. ciepła. Coraz większą popularnością w tym kontekście cieszą się również zielone dachy. Na co zwrócić uwagę podczas tworzenia energooszczędnej konstrukcji?

Do jakiej temperatury możemy obniżyć ogrzewanie, aby zaoszczędzić na rachunkach zachowując komfort cieplny?

Rosnące rachunki zauważalnie wpływają na budżet domowy większości Polaków. Wiele osób w ramach kompromisu decyduje się na obniżenie temperatury w mieszkaniu lub domu. Jest to dobry sposób, jednak trzeba zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii.

Jaką żywotność mają panele fotowoltaiczne i czy są sposoby na jej wydłużenie?

O rosnącej popularności instalacji fotowoltaicznych najlepiej świadczą liczby. Na koniec października br. moc zainstalowana w PV wyniosła prawie 11,5 GW. To aż o 71,2% więcej niż w analogicznym okresie 2021 r[1]. Część osób, które planują zainwestować w fotowoltaikę zastanawia się nad tym, jaka jest żywotność paneli. Producenci gwarantują, że ich sprawność z biegiem lat nie spadnie poniżej pewnego poziomu. Jest to jednak warunkowane kilkoma czynnikami. Podpowiadamy, ile faktycznie mogą służyć panele fotowoltaiczne i jak dbać o nie, aby maksymalnie ten czas przedłużyć.

Termomodernizacja to nie tylko mniejsze rachunki za ogrzewanie i prąd, ale również ograniczenie smogu i poprawa stanu zdrowia mieszkańców

Niższe rachunki za ogrzewanie i prąd to podstawowy cel inwestycji termomodernizacyjnych. To wbrew powszechnemu przekonaniu nie wiąże się tylko z wymianą źródła ciepła, ale także ze zmniejszeniem zapotrzebowania budynku na energię, a to oznacza m.in. ocieplenie ścian czy wymianę drzwi i okien. – Do termomodernizacji nie trzeba Polaków zachęcać, bo dobrze zdają sobie sprawę z korzyści – mówi wiceminister rozwoju i technologii Piotr Uściński. Poza mniejszymi rachunkami są wśród nich także ograniczanie smogu oraz lepsze samopoczucie mieszkańców. Kompleksowa termomodernizacja to proces kosztowny i czasochłonny, ale można przeprowadzić go ze wsparciem państwa. Od grudnia br. jego wysokość może być nawet wyższa niż dotychczas.

Koszty ogrzewania domu - jak skutecznie obniżyć zużycie energii?

Pytanie o to jak surowa będzie tegoroczna zima i dyskusje na temat rosnących kosztów ogrzewania to obecnie jeden z najgorętszych tematów w Polsce. Galopujące ceny węgla, jego braki w punktach sprzedaży i wiążąca się z tym reglamentacja tego surowca powodują obawy związane ze skutecznością systemu ogrzewania. I o ile mieszkańcy budynków wielorodzinnych muszą liczyć na dobre decyzje administracji, o tyle właściciele domów jednorodzinnych powinni sami zadbać o skuteczne i energooszczędne rozwiązania. Jak w czasie kryzysu energetycznego zapewnić efektywne i oszczędne ogrzewanie?

Jak w nowoczesnych inwestycjach wykorzystuje się deszczówkę i szarą wodę?

O korzyściach płynących wprost z oszczędzania wody w mieszkaniu czy domu wiedzą dobrze ich użytkownicy. Wykorzystanie wody użytej wcześniej do mycia, tzw. szarej wody, w dalszej kolejności do spłukiwania toalety, to oszczędność, w zależności od liczby osób w lokalu, od 20 do nawet 80% samej wody. Aspekt środowiskowy i oszczędność wody to jedna korzyść, druga to niższe rachunki za jej zużycie.

Poznajmy kilka sposobów, jak oszczędzać wodę i energię w naszych domach

Oszczędzanie to dziś jeden z najważniejszych i najczęściej podejmowanych tematów w polskich domach. Ceny żywności, paliwa, energii i innych mediów nieustannie rosną. Inflacja powoduje, że coraz częściej zwracamy uwagę na to jak wydajemy, starając się mądrze zarządzać pieniędzmi z równoczesnym zachowaniem komfortu życia. Warto więc dowiedzieć się w jaki sposób obniżyć rachunki za wodę i ogrzewanie, ponieważ efekty mogą być naprawdę zaskakujące!


Stron: 91 ▾ Skocz do strony
◂◂  ◂  6 7 8 9 10  ▸  ▸▸

Czytaj też…

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19500 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 317

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >