Ekologicznie i energooszczędnie – lista artykułów

Jaka temperatura w domu jest dla nas najzdrowsza i ekologiczna dla środowiska?

Wyrażenie "globalne ocieplenie" odnosi się do przegrzania klimatu, które wpływało na planetę od XIX wieku, i które nasiliło się szczególnie w ciągu ostatnich 20 lat. Wiąże się ono z ogólnym wzrostem temperatury Ziemi i innymi wynikającymi z tego zjawiskami atmosferycznymi, takimi jak na przykład pustynnienie, topnienie lodowców i podnoszenie się wód oceanów.

Małe turbiny wiatrowe dla właścicieli domów jednorodzinnych - rozpoczyna się pilotażowy projekt polskich naukowców

Małe turbiny wiatrowe o pionowej osi obrotu mają szansę w większej skali zagościć w polskich gospodarstwach domowych. Naukowcy z Politechniki Śląskiej pracują bowiem nad rozwiązaniem, które będzie pracować w zurbanizowanym otoczeniu, będzie obracać się cicho już przy bardzo niskich prędkościach wiatru, co daje mu przewagę nad dostępnymi już turbinami. Pomysłodawcy Silesian Wind Generator podkreślają, że przydomowe turbiny wiatrowe mogą być dobrym uzupełnieniem instalacji fotowoltaicznych i wspólnie zapewniać podaż energii praktycznie przez cały rok. W kolejnym etapie rozwoju SWG chce oferować to rozwiązanie także obiektom wielkopowierzchniowym.

Czy tarcza solidarnościowa, która będzie aktywna od stycznia obniży rachunki za prąd w każdym gospodarstwie domowym?

W 2023 roku zacznie działać tzw. tarcza solidarnościowa, która ma uchronić polskie gospodarstwa domowe przed drastycznymi podwyżkami cen prądu. Wprowadza ona limity zużycia energii, dla których cena zostanie zamrożona na poziomie z tego roku. – Jeśli okaże się, że nie mieścimy się w limicie albo jeśli jesteśmy blisko jego górnej granicy, trzeba sprawdzić, które z domowych urządzeń odpowiadają za największe zużycie energii – mówi Marcin Sołtys, ekspert Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej. Jak wskazuje, dzięki zmianie nawyków korzystania z domowych sprzętów AGD i RTV można zaoszczędzić na rachunkach za prąd nawet 300 zł rocznie, a przy tym zmieścić się w limitach gwarantujących rozliczenia po tegorocznych cenach.

Oszczędzanie energii jest najszybszą i najtańszą reakcją na kryzys energetyczny

Z powodu wysokich kosztów ciepła i energii elektrycznej nadchodząca zima będzie trudna dla wielu polskich gospodarstw domowych. Dzięki zmianie nawyków – dotyczących m.in. korzystania z domowych sprzętów – mogą one obniżyć wysokość swoich rachunków. W długofalowej perspektywie najbardziej efektywnym działaniem, które pozwala obniżyć koszty eksploatacji i ogrzewania, jest jednak termomodernizacja domu. – Większość budynków w Polsce została wybudowana przed dziesięcioleciami i jest w stanie, który wymaga szybkiego remontu – podkreśla Jacek Siwiński, prezes VELUX Polska. Z kolei Forum Energii wskazuje, że nawet skromny program modernizacyjny mógłby obniżyć zużycie energii w statystycznym polskim domu nawet o 60 proc.

Czy można zaoszczędzić na ogrzewaniu i jednocześnie utrzymać w domu komfort cieplny?

Przed nami trudny sezon grzewczy, nie tylko ze względu na ryzyko braku dostępności np. węgla, ale przede wszystkim z uwagi na wzrost kosztów ogrzewania, niezależnie od jego źródła. W szybkim tempie rosną ceny gazu, węgla, drewna… jest to problem, który dotyczy każdego z nas. To ostatnia prosta przed zimą, aby poradzić sobie z tym wyzwaniem. Poniżej kilka ważnych porad, jak to zrobić.

Na wysokość rachunku za energię wpływa wybór odpowiedniej grupy taryfowej

Wartość zużytej energii to tylko część kwoty widniejącej na rachunku za prąd. Składa się na niego nawet kilkanaście pozycji, m.in. opłaty dystrybucyjne i podatki. – Część z nich to koszty stałe, ale większość to opłaty zmienne, zależne od naszego zużycia energii. To oznacza, że im mniej prądu zużyjemy, tym te kwoty będą niższe i tym niższa będzie ostateczna wartość rachunku – mówi Włodzimierz Cupryszak, ekspert ds. regulacji Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej.

Tańszy prąd dla oszczędzających energię

– Cenę prądu dostarczanego do naszych domów kształtuje wiele czynników, ale wpływają na nią również nasze codzienne zachowania. Sami możemy więc przyczynić się nie tylko do obniżenia wysokości rachunków za energię, ale i wpłynąć na niższe ceny jej sprzedaży – mówi Maciej Maciejowski, ekspert Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej. Jak wskazuje, dzięki zmianie drobnych, codziennych nawyków w odniesieniu do kilku najpopularniejszych sprzętów domowych polskie gospodarstwa są w stanie zaoszczędzić na rachunkach kilkaset złotych rocznie. PKEE udostępnił na swojej stronie specjalny kalkulator, który pozwala wyliczyć i zaplanować takie oszczędności.

Ekologiczna winda EOX

TK Elevator wprowadza do swojej oferty nową windę EOX w pełni opartą o cyfrowy rdzeń, charakteryzującą się większą efektywnością energetyczną oraz bardziej przyjazną dla użytkownika. Do tej pory zrównoważone podejście i najnowocześniejsze funkcje cyfrowe były rozwiązaniami dedykowanymi budynkom klasyfikowanym jako średnie i wysokie. Nowa winda EOX zapewnia te korzyści architektom, właścicielom i użytkownikom mniejszych budynków mieszkalnych, które są stałym elementem rozwijającego się miejskiego krajobrazu.

Czy pompy ciepła mogą uratować spółdzielnie mieszkaniowe przed drastycznymi podwyżkami cen za energię?

Do Rzecznika Praw Obywatelskich dociera coraz więcej skarg związanych z drastycznymi podwyżkami ciepła. Sprzedawcy energii dla Spółdzielni Mieszkaniowych zapowiadają podwyżki na poziomie 300 do nawet 400 procent. Sytuacja będzie miała wpływ na wyższe koszty utrzymania budynków i uderzy w kieszenie indywidualnych konsumentów. RPO kieruje pisma do Urzędu Regulacji Energetyki i Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Zarządcy Spółdzielni nie tylko walczą o swoje prawa i zgłaszają skargi do RPO – coraz częściej poszukują alternatyw dla tradycyjnego ogrzewania i niezależności energetycznej.

Ile kosztuje powietrzna pompa ciepła?

Powietrzne pompy ciepła są rozwiązaniem, które stosuje się coraz powszechniej – są tanie w montażu, wydajne i ekologiczne. Trzeba jednak wiedzieć, że koszt powietrznej pompy ciepła jest wyższy niż innych urządzeń grzewczych np. kotła gazowego. Wciąż jednak koszt ten można obniżyć, o czym napiszemy w dzisiejszym artykule. Wskazujemy również czynniki kształtujące cenę tego urządzenia. Zapraszamy!


Stron: 91 ▾ Skocz do strony
◂◂  ◂  7 8 9 10 11  ▸  ▸▸

Czytaj też…

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19451 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 138

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >