Ekologiczny jednorodzinny dom drewniany - nowy trend w budownictwie

Ekologiczny jednorodzinny dom drewniany - nowy trend w budownictwie

Domy drewniane z prefabrykatów wpisują się w koncepcję energooszczędnego budownictwa, która w wielu krajach w Europie i w Stanach Zjednoczonych jest standardem. Budujemy je szybciej, dbamy o środowisko, zapewniamy komfort cieplny, a także doskonałą izolację cieplną. Czytaj dalej

 

Prawie połowa Polaków twierdzi, że wybiera rozwiązania ekologiczne, nawet gdy oznacza to dodatkowy koszt. Jeszcze więcej osób godziłoby się na ekorozwiązania, gdyby oznaczały oszczędności w portfelu. A mimo to w Polsce,  w ubiegłym roku zaledwie 1,5 procenta wydanych pozwoleń na budowę dotyczyło budownictwa drewnianego i energooszczędnego. Ciągle największą popularnością cieszą się domy wznoszone metodą tradycyjną. W powszechnej świadomości utarło się przekonanie, że domy murowane są trwalsze. Dlaczego więc domy drewniane tak kochają Szwedzi, Norwegowie, Niemcy? Co więcej, importują je właśnie z Polski, gdzie filozofia ekologicznych domów energooszczędnych jest ciągle nowinką.

 

Wśród pięciu technologii, które w przyszłości mają się upowszechnić w budownictwie, są ekorozwiązania i powszechne wykorzystanie odnawialnych źródeł energii oraz poprawa efektywności energetycznej budynków. Trendem, który według ekspertów budownictwa mocno się rozwinie jest prefabrykacja i rozwój konstrukcji drewnianych. Konstrukcje drewniane to jedyny materiał budowlany, który nie emituje dwutlenku węgla do atmosfery, a przeciwnie – pochłania go. Drewno nie emituje ładunków elektrostatycznych i pomaga w regulowaniu wilgotności, co ma ogromne znaczenie dla osób z wrażliwością układu oddechowego. Działa jako idealny izolator dźwięków i zapobiega echu. Nie bez powodu stosowane jest w salach koncertowych na całym świecie.


Ekologiczny jednorodzinny dom drewniany - nowy trend w budownictwie

 

Czytaj również: Domy na zgłoszenie. Jak zgłosić zamiar postawienia domu letniskowego do 35m2?

 

Wbrew często słyszanym opiniom na temat nietrwałości domów drewnianych specjaliści uważają, że dzisiejszy, nowoczesny dom drewniany, wytrzyma tyle co murowany, jeśli oczywiście będzie regularnie konserwowany. Gdyby tak nie było, czy budowane byłyby w Skandynawii i w Niemczech, gdzie już co czwarty budynek ma konstrukcję drewnianą? Szacuje się, że dom drewniany, wykonany z wysuszonych, dobrze zabezpieczonych elementów, z zastosowaniem dobrej jakości materiałów i fachowo wykonany, może wytrzymać w świetnym stanie nawet kilkaset lat, a zatem nie ustępuje domom wykonanym w technologii murowanej. Zarazem dom z drewna jest idealny by spełniać rolę domu pasywnego. Bardzo szybko się nagrzewa i ma niskie straty ciepła, dzięki czemu koszty ogrzewania są niższe niż w budynkach murowanych.

 

Dla wielu zwolenników domów murowanych szczytem energooszczędności jest ocieplenie styropianem ścian i dachów. Pompy ciepła, rekuperatory i solary uważane są za rozwiązanie dla zamożnych. Wystarczy przyjrzeć się ofercie, która jest na rynku, by całkowicie zmienić zdanie.

 

Ekologiczny jednorodzinny dom drewniany, który można kupić w luksusowym osiedlu Villa Campina w Ożarowie Mazowieckim, położonym niedaleko Puszczy Kampinoskiej, jest praktyczne pasywny energetycznie - do ogrzania domu i wody oraz do wentylacji potrzebuje zaledwie 22 kWh/m kw./rok. Wyróżnia się nowoczesną i przyjazną architekturą, spełnia wyśrubowane światowe normy dotyczące ekologii, akustyki i szczelności, zapewnia komfort termiczny i efektywność energetyczną.

 

Drewno cieszy się opinią szlachetnego surowca, który ociepla wnętrze i sprawia, że staje się ono bardziej przytulne; sprzyja odprężeniu i odczuwaniu pełni komfortu. Dzięki połączeniu technologii budowy z wykorzystaniem nowoczesnego systemu ogrzewania i wentylacji, cechuje się wyjątkowym klimatem, mieszkańcy oddychają zdrowym przefiltrowanym powietrzem, mogą komfortowo mieszkać, pracować i wypoczywać. W cenie ekonomicznego domu tradycyjnego oferujemy wyjątkowy pod względem użytkowania projekt „Wiktoria” - dom na długie lata, energooszczędny, ekologiczny, mówi Małgorzata Ostrowska, Dyrektor Pionu Marketingu i Sprzedaży w J.W. Construction Holding S.A.

 

Dzięki zastosowaniu ciepłych materiałów, pompy ciepła i wentylacji z odzyskiem ciepła, dom „Wiktoria” cechuje się bardzo niskim zapotrzebowaniem na energię - 22 kWh/ m kw./rok, czyli bliską parametrom domu pasywnego (15 kWh/m.kw./rok.). Dom energooszczędny to 40 kWh, a tradycyjny, aż 120 kWh na m kw. rocznie. Oznacza to, że koszty użytkowania domu zbudowanego przez J.W. Construction są kilkakrotnie niższe niż tych ogrzewanych standardowo. Ponadto dom jest przygotowany do montażu instalacji systemu fotowoltaicznego, który umożliwia wytwarzanie energii elektrycznej z promieniowania słonecznego i nie tylko do zera ogranicza rachunki za prąd, ale można sprzedawać nadwyżki. Nowoczesne, ekologiczne wyposażenie uzupełnia wentylacja mechaniczna z rekuperacją. Zapewnia ona, niezależnie od warunków atmosferycznych, dostęp świeżego, przefiltrowanego powietrza (bezcenne, zwłaszcza dla alergików), bez utraty ciepła.

 

Clean living (czyste życie), trend, który w istocie świadczy o wzroście naszej ekoświadomości, można zacząć od wyboru zdrowego i ekologicznego domu.

 

Maty z wełny mineralnej, zastosowane do izolacji dachów, ścian szkieletowych, stropów na legarach i ściankach działowych, to kolejny, po drewnie, materiał, dzięki któremu dom jest energooszczędny. Naturalna wełna mineralna, produkowana z naturalnych surowców przy wykorzystaniu biotechnologii łączenia włókien, bazującej na naturalnych komponentach, wolna jest od formaldehydu, fenolu i akrylu, dodatków sztucznych barwników oraz substancji rozjaśniających. Zapewnia optymalne właściwości cieplne przy zachowaniu parametrów mechanicznych oraz stabilności i sztywności materiału. Dodatkową izolację zapewniają płyty styropianowe o grubości 15 cm. Dzięki zastosowaniu płyt-gipsowo włóknowych w pomieszczeniach panuje zdrowy klimat, bo płyty te regulują wilgotność powietrza i temperaturę. Ściany domu charakteryzują się wysoką izolacyjnością akustyczną. Produkcja płyt odbywa się na bazie naturalnych surowców, bez dodatków klejów, dzięki czemu nie zawierają one żadnych szkodliwych dla zdrowia substancji, takich jak formaldehydy. Są praktycznie bezemisyjne.

 

Nowoczesna technologia, materiały najnowszej generacji i szybki montaż

Sto lat temu stolarze, aby wysuszyć drewno, składowali je pod wiatami 2 lata. Dzisiaj ten proces uległ znacznemu skróceniu, dzięki stosowaniu komór suszarniczych. Czterostronnie strugane drewno konstrukcyjne, użyte do produkcji domów w fabryce J.W. Construction, wysuszone do 15 proc. wilgotności i przesortowane pod względem wytrzymałości, sprowadzane jest z Niemiec. Odznacza się stabilnością kształtu, bardzo dobrą odpornością na wpływ warunków atmosferycznych, dobrym tłumieniem dźwięków, łatwą obrabialnością i przetwarzalnością. W fabryce montuje się szkielety, czyli prefabrykaty ścian zewnętrznych, wewnętrznych oraz szczytowych. Prefabrykaty powstają przy użyciu najnowocześniejszych programów komputerowych wspierających proces projektowania, co jest gwarancją precyzji wykonania elementów, połączeń, bezpieczeństwa i stateczności domów.

 

Oszczędność energii przy produkcji prefabrykatów, transporcie i montażu sprawia, że budowa drewnianego domu prefabrykowanego jest znacznie mniejszym obciążeniem dla środowiska naturalnego niż budowa w technologii tradycyjnej. Gotowe prefabrykaty wyjeżdżają z fabryki do miejsca gdzie ma stanąć dom. Nieporównywalna z metodą tradycyjną jest sprawność i elegancja z jaką są stawiane. Lekka konstrukcja nie wymaga mocnych fundamentów i gigantycznych zbrojeń, dzięki czemu stan surowy zamknięty osiąga się w kilka tygodni. Nie trzeba przerywać budowy, ani podczas deszczu, ani nawet w okresie silnych mrozów. Stan surowy zamknięty osiągany jest w czasie krótszym niż na budowie w technologii tradycyjnej, bo tylko 10 proc. prac odbywa się na placu budowy.

 

Czytaj również: Czy dom wybudowany w konstrukcji drewnianej będzie solidny?

 

Projekt domu „Wiktoria” podąża za najnowszymi trendami w architekturze, które stawiają na prostą bryłę z oryginalnymi detalami.

 

Elewację zdobią drewniane wykończenia, a funkcjonalny rozkład pomieszczeń umożliwia ciekawą aranżację wnętrza i idealne wykorzystanie przestrzeni. Dom ma dwie kondygnacje, o łącznej powierzchni 133,62 m kw., a położony jest na działkach o powierzchni od 345 do 507 m kw. Na parterze, gdzie koncentruje się życie rodziny, zaaranżowany jest przestronny salon, kuchnia i łazienka. Z salonu wychodzi się na taras o powierzchni 16,5 m kw. Wygodnym rozwiązaniem jest przejście z przedsionka do garażu. Parter ma łączną powierzchnię 84,69 m kw. Poddasze użytkowe, o powierzchni 48,93 m kw. (powierzchnia liczona na poziomie podłogi wynosi 62,38 m kw. ) to trzy sypialnie oraz przestronna, widna, rodzinna łazienka.

 

- W osiedlu Villa Campina docelowo powstanie 189 takich domów. Kolejnym projektem, który będzie realizowany w fabryce J.W. Construction, jest produkcja wielorodzinnych domów w technologii prefabrykowanej szkieletowej. Ten typ ekobudownictwa został dopracowany do perfekcji przez Skandynawów, którzy od lat, z powodzeniem, realizują takie projekty, co jest dowodem, że sprawdzają się w każdym klimacie, są komfortowymi domami na lata, nawet w skrajnie niekorzystnych warunkach atmosferycznych. W Polsce nasz projekt uważany jest za pionierski – dodaje Małgorzata Ostrowska.

Źródło: DRAWBRIDGE / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Szkolenia BHP Liczba postów: 30 Grupa: Firmy budow... W przypadku kiedy zależy Ci na najwyższym bezpieczeństwie swoich pracowników w firmie. To zdecydowanie warto zapoznać się z ofertą firmy Inżynieria BHP https://...
  • Własna firma Liczba postów: 296 Grupa: Firmy budow... Istnieje wiele narzędzi i technologii, takich jak oprogramowanie do zarządzania projektami, systemy komunikacji wewnętrznej czy analizy danych, które mogą wspom...
  • Podatki Liczba postów: 62 Grupa: Moja budowa Jeżeli potrzebujecie doradztwa z zakresu prawa lub podatków, to polecam Wam sprawdzić stronę, gdzie znajdziecie ofertę kancelarii Ziobrowski Tax&Law - rejestrac...
  • Remont mieszkania Liczba postów: 232 Grupa: Moja budowa Dla mnie usługi remontowe wykonywała firma www.budownictwo-houserwis.pl . Zajmowali się malowaniem, tynkowaniem, montażem nowej instalacji elektrycznej oraz ukł...
  • Ile kosztuje remont łazienki? Sprawdzamy! Liczba postów: 3 Grupa: Budowa i re...

Ostatnio na forum

  • Pokój dla dziecka Liczba postów: 201 Grupa: Nowości ara... według mnie pokój dla dziecka powinien być przytulny z miejscem do zabawy oraz nauki :) _____________________________________ _______ sztuczne kwiaty hiacynty
  • Rozbiórki Liczba postów: 109 Grupa: Stawiamy śc... A propos takich czynności jak skup złomu to warto pamiętać, że dobrze jest zezłomować starą niepotrzebną pralkę czy z gospodarstwa rolnego pług itd.
  • Przeprowadzka jeszcze w tym roku Liczba postów: 4 Grupa: Aktualności No skoro osiedle już stoi, to trzeba pomyśleć o przeprowadzce - niestety to ta nieprzyjemna powinność, którą każdy z nas musi wykonać, jak decyduje się na przen...
  • Samemu czy z firmą Liczba postów: 7 Grupa: Aktualności Każdego w końcu czeka przeprowadzka i do tego polecam fantastyczną firmę przeprowadzkową https://www.przeprowadzkiwroclaw.pl Bardzo dobrze się z nimi współpraco...
  • Podłogi Liczba postów: 236 Grupa: Robimy stro... Estetyka i autentyczność: https://panele-podlogowe.eu Niektóre panele podłogowe imitują naturalne materiały, takie jak drewno czy kamień, zachowując autentyczny...
  • Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 376 Grupa: Robimy stro... Osobiście uważam, że drewno naturalne na podłodze to najlepsza rzecz! To rozwiązanie zdrowe, bezpieczne i generalnie rekomendowane rodzinom z małymi dziećmi ;)....

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19470 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 251

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >