Ekologiczny opał na zimę

Ekologiczny opał na zimę

Ekologiczne źródła energii, czyli kolektory słoneczne i pompy ciepła to dość drogie inwestycje. Nie każdy inwestor budujący lub modernizujący instalację grzewczą może sobie na nią pozwolić, mimo że większości z nich zależy na ochronie środowiska naturalnego. Czytaj dalej

 

Czy w przypadku posiadania tradycyjnego c.o. z kotłem na paliwa stałe istnieje szansa na emisję mniejszej ilości zanieczyszczeń do atmosfery? Zdecydowanie tak. Spore korzyści dla środowiska wynikają z samej tylko wymiany kotła i zastosowania certyfikowanego ekogroszku. 

 

Czytaj również: Energooszczędności możemy uczyć się od zachodnich sąsiadów

 

Ogrzewanie ekologiczne musi spełniać określone wymogi, oprócz efektywnego dostarczania ciepła musi również wykazywać niskie parametry emisji zanieczyszczeń. Pompy ciepła i kolektory słoneczne to najefektywniejsze, ale i bardzo kosztowne rozwiązania. Jeśli jednak zamierzamy zainwestować np. w instalację gazową wybierzmy kotły kondensacyjne, zużywające mniej energii. Z kolei modernizując instalację c.o. zasilaną paliwem stałym wybierzmy kocioł retortowy, który automatycznie i precyzyjnie dostarczy odpowiednią ilość ekogroszku. Te pozornie błahe decyzje korzystnie wpłyną na stan środowiska i jakość powietrza w naszym najbliższym otoczeniu.

 

 

Ekologiczne ciepło – skąd się bierze?

Osoby chcące nadal uzyskiwać ciepło w procesie spalania opału stałego w obawie o zły stan środowiska naturalnego wcale nie muszą z niego rezygnować. Domownicy dla których ważna jest ekologia i obniżenie wskaźnika szkodliwych substancji w powietrzu mają wybór. Mogą wyposażyć kotłownię w pełni zautomatyzowane urządzenie, które pomoże im w osiągnięciu wyznaczonego celu. Największą zaletą kotłów retortowych, bo o nich mowa jest automatyczny podajnik paliwa i zasobnik. Precyzyjne dozowanie ekogroszku i powietrza przez elektroniczny sterownik powoduje optymalne spalanie, a w efekcie powstanie niewielkiej ilość popiołu i spalin. Najważniejsze z punktu widzenia ekologa jest jednak to, że w procesie spalania ekogroszku Tani Opał do atmosfery trafia zdecydowanie mniej tlenku węgla, dwutlenku siatki, tlenków azotu i pyłów niż w wyniku pracy kotłów zasypowych, zwłaszcza nieumiejętnie obsługiwanych. Emisja dwutlenku siarki kształtuje się na niskim poziomie nie przekraczającym 0,5-1%.

 

Czytaj również: Czy architektura może wpłynąć na energooszczędność budynku?

 

EKOciepło z EKOgroszku

Ekogroszek spalany w kotłach retortowych z podajnikiem gwarantuje spore oszczędności w domowym budżecie. Jego stosowanie to nawet o 40% niższe koszty poniesione na ogrzanie powietrza w domu. Co wpływa na tak dobre wyniki ekonomiczne? Zdecydowanie wyższa wartość opałowa ekogroszku oraz w dużej mierze automatyka kotła. Za sprawą podajnika kotła retortowego zużywane jest tylko tyle paliwa, ile aktualnie wymaga proces spalania. Wyselekcjonowany ekogroszek wysokiej jakości, zawierający niewielką ilość siarki korzystnie wpływa nie tylko na obniżenie emisji zanieczyszczeń, również chroni i zapewnia dłuższą trwałość urządzenia.

 

 

Certyfikowany ekogroszek  źródłem EKOciepła

Ekogroszek Tani Opał produkowany jest z wysokoenergetycznego węgla kamiennego. Uzyskuje się go w procesie kruszenia i przesiewania w celu otrzymania jednakowej wielkości – frakcji  wszystkich ziaren. Następnie węgiel poddawany jest płukaniu, co pozwala na usunięcie nagromadzonego miału. Wszystkie produkty marki Tani Opał posiadają certyfikat potwierdzający wiarygodność jego parametrów. Dotyczą one odpowiedniej wilgotności – 7-18%, granulacji – kawałki węgla o wielkości od 5 do 25 mm oraz ilości popiołu – 7-10% powstającego po jego spaleniu. Ekogroszek o podwyższonej kaloryczności odznacza się też wysoką wartością opałową rzędu 22-24 MJ/kg. Pakowany w 25 kg worki z systemem mikrowentylacji zapewnia utrzymanie optymalnej wilgotności, która wpływa na wolny i równomierny proces spalania. 

Źródło: PRoton / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19468 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 506

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >