Ekonomia budynku
Niższe koszty utrzymania domu to dla większości inwestorów główny powód wyboru energooszczędnych materiałów do budowy domu. Stowarzyszenie Producentów Białych Materiałów Ściennych „Białe Murowanie” ogłosiło wyniki badania „Energooszczędność i ekonomia”, którego celem była ocena świadomości inwestorów indywidualnych w zakresie energooszczędnych rozwiązań.
Ekonomia motywuje do wybierania energooszczędnych rozwiązań
Badanie wskazuje, że dla 54 procent inwestorów indywidualnych energooszczędność jest ważnym czynnikiem przy wyborze materiałów budowlanych. Wyższą liczbę wskazań osiągnęła tylko cena (65,7 proc.). Inwestorzy stawiają na energooszczędność głównie ze względu na niższe koszty eksploatacji budynku w przyszłości – taką odpowiedź wskazało blisko 90 proc. badanych. Zdecydowanie niżej znalazły się rekomendacje, czy też możliwość uzyskania dofinansowania (16 proc.). Nie zaskakuje fakt, że koszty utrzymania są istotniejsze dla osób budujących domy duże, powyżej 150 m2. Badania zrealizowała pracownia Millward Brown.
„Inwestorzy indywidualni bardzo wyraźnie wiążą wybór rozwiązań z kosztami eksploatacji domu w przyszłości – stąd też zainteresowanie energooszczędnością. Jednocześnie liczna grupa dostrzega wpływ jakości wybranych materiałów budowlanych na przyszłą wartość inwestycji.” – ocenia Tomasz Kruppik, Prezes Zarządu Stowarzyszenia Producentów Białych Materiałów Ściennych „Białe Murowanie”.
Inwestor świadomy, ale raczej w teoriiWybierając materiały budowlane inwestorzy w dużej mierze wykazują się praktyczną wiedzą na temat energooszczędności. 44 proc. respondentów zwraca uwagę na realne współczynniki związane z tym aspektem. Aż 82 proc. słyszało o współczynniku przenikania ciepła. Ale już tylko niemal co drugi jest zorientowany, jaki współczynnik U będą miały ściany jego domu, a tylko co trzeci potrafi wskazać dokładnie jego wartość. Duża grupa inwestorów nie sięga po tę wiedzę, pozostawiając decyzję w rękach projektanta.
Wśród osób, które dokładnie wiedzą jaki współczynnik U będą miały ściany jego domu, co trzecia wskazała, że dom, który buduje będzie miał współczynnik przenikania ciepła poniżej 0,2 W/m2K, a więc tyle, ile docelowo będzie wynosił dozwolony parametr po 2021 roku.
„Temat energooszczędności jest szeroko dyskutowany od dłuższego czasu. Ta debata i liczne działania edukacyjne przynoszą rezultaty. Cieszy fakt, że duża grupa osób wybiera materiały w oparciu o realną wiedzę i porównywalne parametry.” – mówi Tomasz Kruppik.
Czytaj również: Energooszczędność w domu
Prawo mobilizuje
Badani pozytywnie oceniają zmiany w prawie dotyczące granicznego zużycia energii przez budynki mieszkalne. Aż 44 proc. inwestorów uważa je za potrzebne i traktuje jako mobilizację do energooszczędności, a w dłuższym okresie oszczędności dla samego inwestora. Jednocześnie co piąty ankietowany widzi konieczność zmian ze względu na kwestie formalne, związane z zaostrzonymi wymaganiami termoizolacyjności budynku.
Badanie „Energooszczędność i ekonomia” przeprowadzone przez Stowarzyszenie Producentów Białych Materiałów Ściennych „Białe Murowanie” pokazuje, że polscy inwestorzy coraz lepiej orientują się w możliwościach energooszczędnego budowania, a także dostrzegają konieczność podejmowania kroków w kontekście racjonalnego zarządzania energią w budynkach.
Czytaj również: Dom ekonomiczny i ekologiczny
Informacje o badaniu
Badanie na zlecenie Stowarzyszenia Producentów Białych Materiałów Ściennych „Białe Murowanie” zostało przeprowadzone na grupie 300 inwestorów indywidualnych w tym planujących budowę w czasie 2 lat, aktualnie realizujących inwestycję budowlaną oraz osób, które wybudowały w okresie minionych 2 lat. Wywiady zostały przeprowadzone metodą PAPI (Paper And Pencil Interview). Za realizację badania odpowiedzialna była firma Millward Brown.Informacje o Stowarzyszeniu Producentów Białych Materiałów Ściennych „Białe Murowanie”Stowarzyszenie Producentów Białych Materiałów Ściennych „Białe murowanie” jest organizacją zrzeszającą producentów wyrobów wapienno-piaskowych, czyli silikatów i betonu komórkowego. Należą do niego przedstawiciele kadry kierowniczej i doświadczeni pracownicy ośmiu firm produkujących silikaty i beton komórkowy oraz same przedsiębiorstwa – Xella Polska Sp. z o.o., Grupa SILIKATY Sp. z o.o., P.P.H. "Silikaty- Białystok" Sp. z o.o.; Przedsiębiorstwo Produkcji Materiałów Budowlanych Niemce S.A., "PREFABET - Osława Dąbrowa" Spółka Akcyjna, Przedsiębiorstwo Obsługi Budownictwa EFEKT, Silikaty - Szlachta S.C., Zakład Wapienno Piaskowy MEGOLA M. Muda i wspólnicy Sp.J. - jako członkowie wspierający. Celem organizacji jest upowszechnianie oraz pogłębianie wiedzy dotyczącej produkcji i zastosowania wyrobów silikatowych i z betonu komórkowego w budownictwie oraz ich wpływu na środowisko naturalne.
Źródło: communications / budnet.pl
Komentarze
Tagi
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Remont mieszkania Liczba postów: 231 Grupa: Moja budowa Dla mnie usługi remontowe wykonywała firma www.budownictwo-houserwis.pl . Zajmowali się malowaniem, tynkowaniem, montażem nowej instalacji elektrycznej oraz ukł...
- Szkolenia BHP Liczba postów: 29 Grupa: Firmy budow... W przypadku kiedy zależy Ci na najwyższym bezpieczeństwie swoich pracowników w firmie. To zdecydowanie warto zapoznać się z ofertą firmy Inżynieria BHP https://...
- Własna firma Liczba postów: 295 Grupa: Firmy budow... Istnieje wiele narzędzi i technologii, takich jak oprogramowanie do zarządzania projektami, systemy komunikacji wewnętrznej czy analizy danych, które mogą wspom...
- „Żółta” pianka pistoletowa „Okna i Drzwi” - nowość... Liczba postów: 9 Grupa: Budowa i re...
- budowa drogi dojazdowej Liczba postów: 101 Grupa: Firmy budow... Szukasz solidnych rozwiązań dla wymagających terenów? Sprawdź panele Alu Deck HD od https://drogitymczasowe.com/alu-deck-hd/ . To świetna opcja na drogi dojazdow...