Elektroniczne pompy obiegowe do instalacji grzewczej i solarnej
Energooszczędność jest jednym z podstawowych wymogów stawianych przed nowoczesną techniką grzewczą. Obecnie rozwój technologii pozwala producentom na zastąpienie tradycyjnych pomp tzw. manualnych, stosowanych w dotychczasowych układach C.O., CWU i układach solarnych nowoczesnymi urządzeniami sterowanymi elektronicznie.
Czytaj dalej
W ofercie FERRO znajdziemy szeroki asortyment takich produktów, w tym energooszczędne pompy obiegowe najnowszej generacji GPA II marki Weberman do instalacji grzewczych i solarnych.
Zalety pomp sterowanych elektronicznie
Pompy elektroniczne posiadają szereg zalet, a główną z nich jest właśnie energooszczędność. W zależności od trybu pracy, pompy elektroniczne mają od 2-ch do 5-ciu razy mniejsze zapotrzebowanie na energię elektryczną w porównaniu do pomp manualnych o tej samej wysokości podnoszenia (np. 25-4-180). W praktyce oznacza to, że w ciągu ~2-ch lat pracy pompy elektronicznej zwróci się nam różnica w koszcie pomiędzy pompą manualną a elektroniczną. Drugą równie ważną zaletą jest funkcja automatycznej adaptacji pompy do układu, w którym jest ona zamontowana. Odpowiedzialny jest za to sterownik pompy (chip), który analizuje parametry i warunki pracy. Oznacza to, że w danym układzie, dostosowuje ona swoją wydajność, moment obrotowy oraz zużycie energii w taki sposób, aby optymalnie zapewnić poprawną pracę układu. Dodatkowo urządzenia te wyposażone są w potencjometr, za pomocą którego w bezstopniowy sposób możemy sterować wydajnością pomy, wysokością podnoszenia oraz zużyciem energii (dla pompy 25-4-180 od 5W do 22W).
Czytaj również: Zawór z termometrem do rozdzielacza ogrzewania podłogowego
Bezawaryjna praca pompy – od czego zależy?
Efektywna i bezawaryjna praca pompy zależy przede wszystkim od jej budowy i charakterystyki technicznej – za to odpowiada producent, który stosuje się do odpowiednich norm EN-PN 60335, PN-EN 55014, PN-EN 61000, PN-EN 50366, PN-EN 62233; od instalatora, którego zadaniem jest właściwy dobór urządzenia do pracującej instalacji, a także od prawidłowej eksploatacji pompy, zgodnie z podaną instrukcją użytkowania. Wystarczy zapewnić urządzeniom odpowiednie warunki, aby mogły spełniać swoją funkcję przez wiele lat. Niektóre z nich wydają się oczywiste dla instalatora, ale warto je przypomnieć, aby nie doprowadzić do awarii i konieczności wymiany pompy, która jest urządzeniem elektrycznym, więc nie wolno jej instalować w miejscu zawilgoconym lub narażonym na rozbryzgi wody, a także nie powinna być ona poddawana bezpośredniemu działaniu wysokich temperatur, powstałych na skutek na przykład żaru z kotła. Przede wszystkim nie wolno uruchamiać pompy bez obecności medium. Jeżeli jest nim woda należy zwrócić uwagę na jej twardość – najlepiej napełnić układ wodą zdemineralizowaną, aby uniknąć osadzania się kamienia i unieruchomienia wirnika, co w konsekwencji doprowadzi do spalenia silnika. Gdy jej twardość jest wyższa niż 15°F, wówczas należy zastosować układ zmiękczający wodę.
Czytaj również: Termostat do ogrzewania podłogowego
Temperatura doprowadzanej cieczy powinna wynosić od +2° do 110°C, a wilgotność względna (RH) maksymalnie 95%. Ze względu na zapobieganie powstawaniu kondensatu w skrzynce sterowniczej i stojanie, temperatura pompowanej cieczy musi być wyższa od temperatury otoczenia – zalecana: 0°C~+40°C. Przy doborze pompy warto brać pod uwagę lepkość medium, ponieważ zbyt duża obniża wydajność urządzenia. Ważną kwestią jest zapobieganie korozji. Popularnym inhibitorem korozji jest glikol etylowy - w stężeniu ~10% powinien wystarczyć do zahamowania procesów korozyjnych. Należy upewnić się jakie jest dopuszczalne, maksymalne stężenie glikolu (dodatków przeciwzamrożeniowych) dla urządzenia (dla pomp marki Weberman to 40%). Innym problemem jest kawitacja – aby uniknąć uszkodzeń podzespołów pompy spowodowanych przez gwałtowne zmiany ciśnienia, należy na jej wlocie utrzymywać odpowiednio wysoki poziom ciśnienia, zgodnie z instrukcją obsługi urządzenia. Nie wolno przekraczać maksymalnego ciśnienia roboczego, dla pomp Weberman to 1 MPa.
Komentarze
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Oczyszczacze powietrza niezbędnym urządzeniem w mi... Liczba postów: 1 Grupa: Budowa i re...
- Firma Budowlana Warszawa Woj. Mazowieckie Liczba postów: 36 Grupa: Firmy budow... Ja natomiast skorzystałem z usług firmy Domix, która specjalizuje się w domach szkieletowych. Polecam szczerze!
- Bramy garażowe – rodzaje i zastosowanie Liczba postów: 5 Grupa: Budowa i re... Jeżeli jesteśmy w temacie bramy garażowej to polecam zgłosić się do profesjonalistów. ja znam taką firmę i jest to bramy tczew i ja zamawiałem u nich taką bram...
- Jak dobrać kolor okien, drzwi i bramy garażowej Liczba postów: 4 Grupa: Budowa i re...
- Czym kierować się wybierając drzwi zewnętrzne Liczba postów: 3 Grupa: Budowa i re... Ja drzwi w domu wymieniałem kilka lat temu ale faktycznie coraz częściej myślę o tym, aby znów je wymienić.. trochę są zjechane i niestety nie są w 100% nieprze...