Elektrozawory - do czego służą i jak je wybrać?

Elektrozawory - do czego służą i jak je wybrać?

Zawory sterowane przy użyciu prądu elektrycznego charakteryzuje bardzo szerokie zastosowanie, gdyż wykorzystywane są w wielu gałęziach przemysłu. Różni je mnóstwo parametrów, od rozmiaru, po przeznaczenie, aż po szczegółową specyfikację. W większości przypadkach wykorzystywane są w motoryzacji, chociaż mogą być stosowane również w automatyce przemysłowej. Jak właściwie działają elektrozawory i w jaki sposób je wybrać?

Zawory elektromagnetyczne - rodzaje

Zawory wyposażone w mechanizm elektromechaniczny stosowane są głównie do kontroli przepływu różnego rodzaju mediów. Zawór pod wpływem napięcia zamyka się bądź otwiera, umożliwiając, chociażby przepływ cieczy. Wyróżnia się więc przede wszystkim elektrozawory do wody, oleju, gazu, tlenu, powietrza lub tlenu. Warto przy tym wiedzieć, że występują pod wieloma postaciami. Zapoznać się z nimi możemy, chociażby na stronie http://medynski.pl/category/elektrozawory.

 

Elektrozawory - do czego służą i jak je wybrać?

 

Czytaj również: Sprzęt i maszyny budowlane dobrze zabezpieczone w sezonie zimowym

 

Na rynku znajdziemy zawory:

  • oddziałujące - oddziałuje na niego rdzeń magnetyczny, taki zawór służy wyłącznie do otwierania i zamykania, 
  • impulsowe - zawór polecany głównie wszędzie tam, gdzie występują wysokie ciśnienia, do otwierania wykorzystuje bowiem właśnie ciśnienie, a jego cewka wyróżnia się niedużym rozmiarem,
  • normalne - otwór otwiera się pod wpływem przepływającego prądu,
  • dwudrożne - stosowane w połączeniach rur, posiadają tylko jeden wlot,
  • trójdrożne - takie zawory mają 2 otwory i aż 3 połączenia, umożliwiają usunięcie ciśnienia z rozruszników czy siłowników,
  • czterodrożne - mają od 4 do 5 połączeń, wykorzystywane do zapewnienia odpowiedniej współpracy z silnikami dwustronnymi. 

 

Elektrozawory - budowa

Zawory sterowane prądem elektrycznym nie są skomplikowane w budowie. Najprostsze z nich mają wyłącznie dwa elementy, czyli elektromagnes oraz zawór główny. Pierwszy z nich nazywany bywa również cewką i występuje w różnych wielkościach. Ponadto, poszczególne modele różnią się napięciem oraz wielkością. Zawór główny zaś składa się ze zwierciadła, czyli swego rodzaju membranę, jaka służy do otwierania lub zamykania otworu przepływowego. 

 

Jak działają elektrozawory?

W związku z tym, że do działania potrzebują prądu, bazują na zjawisku pola elektromagnetycznego. Odbierają sygnał elektryczny, który przekazywany jest do cewki, stamtąd zaś trafia do zwierciadła. Na tym kroku otwór się otwiera i pozwala na przepływ cieczy (bądź zamyka i go blokuje). Warto przy tym wiedzieć, że ciecz  może płynąć tylko w jednym kierunku. 

 

Jak zamontować elektrozawór?

Nie jest to czynność, którą powinniśmy wykonywać samodzielnie, chyba że mamy do tego odpowiednią wiedzę i umiejętności. W innym przypadku zdecydowanie lepiej skorzystać z pomocy specjalisty, który pomoże nam także wybrać odpowiedni zawór. 

 

Czytaj również: Analizatory napędów silnikowych pomagają wyszukiwać i usuwać usterki silników z napędami falownikowymi

Źródło: artykuł partnerski / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19415 użytkowników

Użytkownicy online (3)

gości: 306

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >