Emaliowa ochrona drewnianych powierzchni

Emaliowa ochrona drewnianych powierzchni

Wbrew pozorom lakierowanie to nie jedyny sposób na dekorację i ochronę drewniej architektury wokół domu. Zastosowanie wysokiej klasy emalii stanowi świetny sposób na stworzenie eleganckiego płotu lub tarasu. Czytaj dalej

 

Marka Bondex podpowiada, jak to zrobić. 

 

Do malowania drewnianej architektury wokół domu większość z nas wybiera impregnaty i lakiery. Wbrew pozorom to nie jedyny sposób na uzyskanie trwałego oraz eleganckiego efektu dekoracyjnego.

 

Czytaj również: Odpowiednia pielęgnacja drewnianej altany

 

Równie dobrze możemy wykorzystać w tym celu nowoczesne emalie do drewna, które nie tylko skutecznie zabezpieczają pokryte powierzchnie, ale też pozwalają tworzyć ciekawe kompozycje kolorystyczne. Możemy sięgnąć po klasyczne biele lub brązy, ale równie dobrze wprowadzić elementy pastelowe, jak np. ziele, pomarańcze lub żółcie. Ostateczny efekt zależy tylko od nasz wyobraźni.

 


Dobra emalia to podstawa

Wybór właściwej farby to zadanie, któremu warto poświęcić więcej czasu: - Drewniana architektura wokół domu narażona jest przede wszystkim na niekorzystne warunki pogodowe: wilgoć, opady deszczy czy silne nasłonecznienie. Dodatkowo drewno bywa narażone na różnorodne uszkodzenia. Z tego powodu warto wybrać farbę, która tworzy trwałą i odporną powłokę, jak np. Bondex Acrylic Enamel 12 lat. Po wyschnięciu emalia ta doskonale zabezpiecza drewno oraz dobrze współpracuje z podłożem – nie  łuszczy się, ani nie pęka. Dodatkowo jest bardzo wygodna w aplikacji i bardzo szybko schnie – wyjaśnia Aneta Jarosz-Pałach, manager marki Bondex.

 

Czytaj również: Magiczny ogród przez cały rok

 

Co więcej Acrylic Enamel 12 lat zawiera niewiele lotnych związków organicznych (LZO), dzięki czemu jest wyjątkowo bezpieczna oraz pozbawiona nieprzyjemnego zapachu, co sprawia, że samo malowanie nie jest uciążliwe.

 

 

Aplikacja farby

Przystępując do malowania, powinniśmy rozpocząć od oceny i właściwego podłoża (da nam to gwarancję wieloletniego oraz bezproblemowego użytkowania). Jeśli mamy do czynienia ze świeżym, surowym drewnem oczyśćmy je dokładnie, a następnie zagruntujmy (możemy w tym celu wykorzystać, np. preparat gruntujący Bondex Wood Preserver).

 

Czytaj również: Przygotowanie ogrodu do przyjścia zimy

 

Natomiast w przypadku drewna uprzednio malowanego, musimy dobrze przyjrzeć się starym powłokom. Jeśli są luźne lub łuszczą się konieczne będzie ich usunięcie. Możemy w tym celu wykorzystać gruboziarnisty papier ścierny, albo – przy dużych powierzchniach – szlifierkę oscylacyjną. Po tym zabiegu drewno trzeba odpylić i zmatowić papierem drobnoziarnistym. Kiedy jednak podłoże jest w dobrym stanie, a stara powłoka pozostaje dobrze związana, możemy ograniczyć się do oczyszczenia powierzchni oraz zmatowienia jej w celu ułatwienia aplikacji farby.

 

 

Malowanie rozpoczynamy od dokładnego wymieszania farby (możemy ją też rozcieńczyć wodą). W zależności od wielkości powierzchni do nakładania emalii wykorzystajmy wałek lub pędzel. Do aplikacji drugiej warstwy powinniśmy przystąpić po około 6 godzinach. Po zakończeniu prac pamiętajmy o dokładnym wyczyszczeniu narzędzi. 

Źródło: Royal Brand PR / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 19396 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 316

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >