Farma fotowoltaiczna - co to jest i jak szybko się zwraca?
Instalacje fotowoltaiczne zaliczają się do OZE, czyli odnawialnych źródeł energii – całkowicie bezpłatnych i bezemisyjnych, których pobieranie wymaga jedynie specjalistycznego sprzętu. Panele słoneczne można zobaczyć bardzo często także w Polsce – przede wszystkim na dachach domów, gospodarstw rolnych i przedsiębiorstw, także przemysłowych. Fotowoltaika, czyli sposób na pozyskiwanie bezpłatnej energii elektrycznej cieszy się w ostatnim czasie rosnącym zainteresowaniem - ale można na niej także zarobić. Farmy fotowoltaiczne (nazywane też mianem elektrowni słonecznych), służące do pozyskiwania prądu o mocy kilku megawatów, pozwalają zasilać w energię nie tylko domy, gospodarstwa czy firmy, ale nawet całą gminę. To sposób na bezpieczną dla środowiska energię, oszczędność i spore zyski.
Czytaj dalej
Czym jest farma fotowoltaiczna?
Farma fotowoltaiczna składa się ze znanych nam wszystkim paneli fotowoltaicznych, połączonych z inwerterami i z szeregiem urządzeń pomocniczych. Mechanizm działania opiera się na zjawisku fotoelektrycznym. Fotony światła słonecznego powodują ruch elektronów, przez co panele fotowoltaiczne produkują prąd o napięciu stałym. Inwerter przekształca go na zmienny, z którego możemy korzystać w domach.
Wszystkie panele wchodzące w skład farmy fotowoltaicznej są umieszczone na specjalnych konstrukcjach, które łączy się ze sobą szeregowo i równolegle. Im więcej paneli słonecznych znajduje się na farmie i im wyższa jest ich wydajność, tym większa jest moc całej instalacji.
Czytaj również: Czym się różnią kolektory słoneczne od paneli fotowoltaicznych?
Pozyskiwany dzięki pracy takiej instalacji prąd można sprzedawać między innymi na aukcji OZE, podczas której inwestorzy mogą zaoferować swoje usługi przedsiębiorcom, organizacjom czy samorządom. Istnieją także firmy pośredniczące w sprzedaży energii.
Farma fotowoltaiczna - dlaczego warto?
Farmy do niedawna cieszyły się niewielkim zainteresowaniem. Jeszcze dziesięć lat temu w Polsce koszt budowy instalacji o mocy 1 MW wynosił około 20 milionów złotych. Teraz jednak do stworzenia takiej farmy potrzebna jest kwota 3 milionów złotych. Inwestycja w farmę fotwooltaiczną stała się bardziej przystępna, koszty urządzeń znacznie spadły, a co za tym idzie spadła cena wyprodukowanej dzięki fotowoltaice energii elektrycznej.
Jak podaje FlexiPower Group, firma specjalizująca się w tworzeniu instalacji fotowoltaicznych, w Polsce już pod koniec 2018 roku powstało około 600 farm. Inwestycja stała się opłacalna, a elektrownie słoneczne buduje się na terenie całego kraju.
- Kupowaniem takiej energii jest zainteresowanych wiele podmiotów. Wynika to przede wszystkim z rosnących cen prądu, a także rosnącej świadomości ekologicznej – przedsiębiorcy coraz częściej stawiają na rozwiązania przyjazne środowisku, także ze względu na PR.
- Możesz skorzystać z jednego z licznych dofinansowań. Istnieją programy zarówno unijne, jak i o zasięgu regionalnym. Wartość dofinansowania na zakup fotowoltaiki może wynieść do 85%. Koszty kwalifikowane to zakup nieużytku rolnego i wszystkich niezbędnych urządzeń, stworzenie dokumentacji projektowej oraz sam montaż i instalacja. Dofinansowań można szukać w krajowych programach operacyjnych, ale także regionalnych, jeśli uwzględniają OZE.
- To nowatorski sposób na biznes, na który decydują się osoby szukające oryginalnych, dochodowych inwestycji. W fotowoltaikę inwestuje wiele rolników, którzy posiadają działki o klasach RIV, RV, R VI i powierzchni przekraczającej 1,5 ha.
- Wbrew obiegowej opinii, mamy w Polsce bardzo korzystne warunki do pracy fotowoltaiki. Wysoka temperatura nie jest wymagana, liczy się nasłonecznienie, które na terenie większości kraju w zupełności wystarczy do efektywnej produkcji prądu.
- Instalacja tego typu działa bezproblemowo przez przynajmniej 30 lat.
Jak szybko zwracają się farmy fotowoltaiczne?
Trudno jednoznacznie określić, jaki jest okres zwrotu kosztów inwestycji. Najczęściej wynosi on od 7 do 9 lat. Zależy to przede wszystkim od tego, jaka jest moc elektrowni słonecznej. Za wyprodukowanie jednej MWh można otrzymać około 250 złotych, do czego dochodzi jeszcze wsparcie państwowe – w zależności od wyników aukcji. Oznacza to, że produkując rocznie około 1000 MWh można zarobić więc nawet do 400 tysięcy zł. Farma o mocy 1 MW zacznie na siebie zarabiać zatem po około 7,5 latach.
Czytaj również: Odnawialne Źródła Energii cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród Polaków
W ostatnich latach farm powstaje coraz więcej, na co wpływ ma przede wszystkim rosnąca wydajność paneli i ich spadające ceny. Istotne jest też to, że prąd z sieci staje się zbyt drogi dla wielu firm, które wymagają sporych ilości energii. Farmy mogą być przyszłością polskiej energetyki - o czym wkrótce się przekonamy.
Komentarze
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Relaks w ciepłym, zimowym ogrodzie Liczba postów: 8 Grupa: Budowa i re... Możecie sobie sprawdzić strone https://dhyan.pl/kategoria/aromaterapia/ kadzidelka/palo-santo/ , na której znajdziecie ofertę sklepu internetowego Dhyan z najróż...
- Pomoc przy termoodernizacji Liczba postów: 7 Grupa: Firmy budow... Będe wymieniał w dość starym domu ogrzewanie i rozważam pompę ciepła, fotowoltaikę. Słyszałem też o dofinansowaniach. W związku z tym, czy znajdę firmę, która o...
- Dezynfekcja Dezynsekcja Deratyzacja Liczba postów: 143 Grupa: Firmy budow... Fajny wątek . Naprawdę bardzo dużo się dowiedziałem. ________________________ _______________________ audyt wewnętrzny w jednostkach sektora finansów publicznyc...
- Kształtowniki stalowe rodzaje i przykłady oraz ich... Liczba postów: 57 Grupa: Budowa i re... W zakresie kształowników stalowych do wykonania trwałej konstrukcji stalowej to zdecydowanie polecam sprawdzić https://salzgitterstahlhandel.pl/produkt y/ksztalt...
- atrakcje na imprezę Liczba postów: 3 Grupa: Firmy budow... Jeśli planujecie imprezę i szukacie czegoś, co zrobi wrażenie na gościach, to fotobudka będzie strzałem w dziesiątkę! Miałam ją na swoim przyjęciu urodzinowym i...