Filharmonia Kaszubska ze szkła

Filharmonia Kaszubska ze szkła

Muzea, galerie sztuki czy teatry przez lata mieściły się przede wszystkim w zabytkowych budynkach, naznaczonych zębem czasu i duchem historii. Obecnie zauważyć można jednak odejście od tego schematu i przenoszenie instytucji kulturalnych do nowoczesnych przestrzeni.

 

Doskonałym przykładem obiektu kulturalnego, który przyciąga wzrok niezwykłą bryłą oraz połyskującą w słońcu fasadą jest Filharmonia Kaszubska w Wejherowie. W realizacji tej inwestycji wykorzystano szkło SunGuard SN 70/41 firmy Guardian.

 

Perła kultury na Kaszubach

 

Budynek Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie należy do grona najciekawszych obiektów kulturalnych ostatnich lat. Architekci z APP Arch-Studio przygotowując projekt musieli sprostać wymaganiom inwestora i zawrzeć w koncepcji monumentalność, odniesienie do klasycznej zabudowy zabytkowej, a także podkreślić integralność miasta z Morzem Bałtyckim oraz tradycją kaszubską. W efekcie powstał imponujący obiekt, którego bryła kształtem nawiązuje do łodzi, a w sposobie wykończenia budynku wyraźnie widać inspirację antycznymi budowlami oraz tradycyjnym haftem kaszubskim. Co ciekawe, Filharmonia Kaszubska – nieco na przekór swojej nazwie – jest obiektem, który powstał z myślą nie tylko o melomanach, ale również o wielbicielach innych dziedzin sztuki. Budynek pełni w Wejherowie rolę Wielofunkcyjnego Centrum Kulturalnego, w którym odbywają się najważniejsze imprezy muzyczne, wystawy malarstwa i fotografii, a także przedstawienia teatralne i pokazy filmowe. Połączenie wszystkich tych funkcji możliwe jest dzięki wyraźnemu podziałowi obiektu na dwa moduły przestrzenne. Część przeszklona z widoczną salą koncertową pełni rolę filharmonii, natomiast druga część ma charakter wizualno-wystawienniczy i mieści w sobie pracownie plastyczne, fotograficzne oraz małą salę kinową. Cały obiekt składa się z pięciu kondygnacji i ma aż 6,5 tysiąca metrów kwadratowych powierzchni użytkowej. Warto dodać, że innowacyjna koncepcja budynku Filharmonii Kaszubskiej, a także wielofunkcyjność całego centrum kulturalnego sprawiły, że obiekt został wyróżniony szeregiem prestiżowych nagród. Urząd Miejski w Wejherowie nagrodzono Kryształem Przetargów Publicznych za przejrzysty, uczciwy i korzystny wybór wykonawcy nowego obiektu Wejherowskiego Centrum Kultury, miasto Wejherowo otrzymało tytuł „Najlepszej inwestycji oświetleniowej 2013r.” za oświetlenie i iluminację filharmonii, natomiast sam obiekt poszczycić się może tytułem „Najlepszej promocji turystyki województwa pomorskiego 2013”.

 

 

Czytaj również: Rewolucja „4.0” w projektowaniu fasad

 

Spotkanie sztuki z technologią

 

Filharmonia Kaszubska w Wejherowie jest doskonałym dowodem na to, że obiekt kulturalny może wyglądać nowocześnie i przyciągać wzrok oryginalną fasadą. Ze względu na swoje przeznaczenie budynek ten nie mógł stanowić jednak tylko ciekawej konstrukcji, ale musiał być również miejscem bezpiecznym i przyjaznym dla przebywających wewnątrz ludzi. Jako że znaczna część budynku, w tym sala koncertowa, foyer i kawiarnia, jest przeszklona wybór odpowiedniego produktu stanowił kwestię priorytetową. Aby zapewnić widzom i pracownikom filharmonii najwyższy komfort termiczny i odpowiedni poziom jasności, inwestor zdecydował się na szkło SunGuard SN 70/41 produkowane przez firmę Guardian. Szkło to charakteryzuje się dużą przejrzystością (szkło bazowe float ExtraClear), wysokim wskaźnikiem oddawania barw oraz neutralnym kolorem odbicia. Najważniejszą zaletą szkła SunGuard SN 70/41 firmy Guardian jest jednak doskonała selektywność, czyli połączenie niskiego poziomu całkowitej transmisji energii słonecznej z wysoką przepuszczalnością światła widzialnego. Oznacza to, że wnętrze sali koncertowej oraz „szklanej” części wejherowskiego centrum kulturalnego jest doskonale chronione przed przegrzewaniem i promieniami słonecznymi, a zarazem ma w zasadzie nieograniczony dostęp do światła dziennego.

 

Czytaj również: Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

 

Źródło: flypr / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zużycia materiałów do budowy sufitów podwieszanych

Społeczność budnet.pl ma już 19409 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 96

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >