Folia grzejna: właściwości i budowa
To cienki, elastyczny i elektryczny element grzewczy stosowany głównie do ogrzewania płaszczyznowego. Grubość samej folii to około 0,3 mm, w zależności od producenta wartość ta może być z zakresu od 0,275 mm do nawet 0,5 mm.
Czytaj dalej
Folia grzewcza jest dostępna w różnych szerokościach i długościach. Jest ona zasilana napięciem sieciowym AC 230V lub 110V oraz napięciem stałym DC 24V lub 12V. Ciepło generowane jest na grafitowych pasach grzejnych dzięki stawianemu przez nie oporowi elektrycznemu. Moc grzewcza folii grzejnych jest zależna od odległości pomiędzy poszczególnymi pasami, ich szerokości oraz ilości grafitu użytej do nadrukowania paska.
Na rynku oferowane są folie o mocach już od 40 W/m2, aż do 400 W/m2. Wykorzystanie tych o niższej mocy służy do uzyskania efektu ciepłej podłogi w przypadku podłóg pływających. Natomiast folie o wyższej mocy stosowane jako podstawowe źródło ciepła w pomieszczeniu ogrzewanym.
Czytaj również: Remontujesz system grzewczy?
Budowa folii
Podstawowym elementem folii grzewczej jest politereftalan etylenu, zwany w skrócie PET-em. Stanowi warstwę izolacyjną jak i nośną dla grafitu. Grafit naniesiony jest na folię PET techniką drukarską. Na krawędziach umieszczone są płaskie przewody miedziane, które poprzez listwy ze związkami srebra łączą się z elementami grafitowymi. Dodatkowo całość zabezpieczona jest folią, która zapewnia szczelność i odporność na działanie wilgoci.
Zastosowanie folii grzewczych w podłodze
Metoda ogrzewanie folią grzewczą bezpośrednio pod panelami pozwala na szybkie ogrzanie całego pomieszczenia, energooszczędne utrzymanie wybranego poziomu ciepła oraz jego regulację w wybranym czasie. System ogrzewania instaluje się bezpośrednio pod pływającymi podłogami laminowanymi zwanymi potocznie panelami. Instalacji dokonać można pod nowoprojektowanymi panelami jak i również pod istniejącymi panelami podłogowymi. Ciepło przenoszone jest bezpośrednio z folii grzewczej na powierzchnie podłogi. System grzewczy ogrzewa pomieszczenie w krótkim czasie dając komfort przyjemnie ciepłej podłogi. Prostota montażu folii grzewczej, oraz użyte materiały umożliwiają montaż systemu grzewczego w krótkim czasie.
Czytaj również: Wykorzystaj energię słońca
Ogrzewamy sufit
Grzejna folia sufitowa działa na takiej zasadzie jak słońce. Wypromieniowuje promienie podczerwieni w kierunku podłogi. Promieniowanie jest absorbowane przez różne przedmioty, a następnie wtórnie przekształcane w energię cieplną. To nowoczesna technologia. Ciepło jest podawane tam, gdzie jest potrzebne, w odróżnieniu od ogrzewania konwekcyjnego, gdzie jest ogrzewane powietrze, które poprzez przewodzenie ogrzewa obiekty.
Ogrzewanie foliami nie zajmuje miejsca w pomieszczeniu, zapewnia bezszmerową pracę, i nie pobiera powietrza z pomieszczenia. Folia jest instalowana pod płytami sufitowymi, pozostawia przestrzeń pomieszczenia w pełni do projektowania i wyposażenia.
Komentarze
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Zainwestować w dom czy kupić mieszkanie? Liczba postów: 28 Grupa: Budowa i re... Decyzja o tym, czy zainwestować w dom czy mieszkanie, to jedno z najważniejszych dylematów, przed którymi staje każdy, kto planuje zakup nieruchomości. Wybór te...
- Czym kierować się wybierając drzwi zewnętrzne Liczba postów: 1 Grupa: Budowa i re... Przy budowie domu warto zwrócić uwagę na drzwi. Powinny być grube, dobrze izolowane, posiadać dobrej jakości uszczelki, jak również być odporne na niekorzystne....
- Do jakich prac przyda się koparko-ładowarka? Liczba postów: 2 Grupa: Budowa i re...
- Własna firma Liczba postów: 286 Grupa: Firmy budow... Jeżeli są tutaj osoby, które mają problemy związane ze swoją firmą, to polecam Wam sprawdzić stronę, gdzie znajdziecie firmę DEBERG - zadłużona spółka co grozi....
- Podłoga na gruncie w domu bez podpiwniczenia - jak... Liczba postów: 20 Grupa: Budowa i re...