Fotowoltaika dla domu – przegląd rozwiązań

Fotowoltaika dla domu – przegląd rozwiązań

Instalacje fotowoltaiczne to coraz bardziej znany sposób na optymalizację kosztów, które ponosimy za energię elektryczną. Przez ostatnie lata Polacy masowo zaczęli decydować się na zakup instalacji solarnych, a łączna liczba poszczególnych mikroinstalacji domowych przekracza ponad 300 000. Fotowoltaika dla domu to opłacalne rozwiązanie, ale przed zakupem warto sprawdzić szczegóły, które mają największe znaczenie. Czytaj dalej

 

Dlaczego warto zdecydować się na instalację fotowoltaiczną do domu?

Panele fotowoltaiczne wytwarzają energię elektryczną dzięki zmianom fizyczno chemicznym zachodzących w ich półprzewodnikach na skutek padania promieniowania słonecznego. Proces generowania energii elektrycznej, pomijając koszt początkowy, jest w pełni darmowy. Rozwiązanie to jest również w pełni ekologiczne, przyjazne środowisku naturalnemu. Niemniej jednak za zdecydowaniem się na zakup fotowoltaiki dla domu przemawia przede wszystkim argument finansowy. Zwrot z inwestycji w fotowoltaikę do domu może nastąpić już po siedmiu latach, a przez kolejne kilkanaście, czasem nawet ponad dwadzieścia, użytkownicy będą cieszyli się z oszczędności. Więcej informacji o fotowoltaice dla domu znajdziemy w tym miejscu: https://www.conceptenergy.pl/oferta/dla-domu.

 

Fotowoltaika dla domu – przegląd rozwiązań

 

Czytaj również: Fotowoltaika - dlaczego warto?

 

Inwestycja w mikroinstalację fotowoltaicznej dla domu ma też szereg innych korzyści. Duże znaczenie ma bezpieczeństwo energetyczne. Polacy coraz częściej nie chcą być uzależnieni od zewnętrznego dostawcy, a instalacja PV o większej mocy jest w stanie zapewnić całkowitą niezależność energetyczną. Wyposażenie się w moduły solarne to także sposób na uchronienie się przed drakońskimi podwyżkami prądu i nowymi opłatami wprowadzanymi praktycznie każdego roku.

 

Jaką instalację fotowoltaiczną dla domu wybrać?

Zanim przejdziemy do wyboru poszczególnych komponentów – na samym wstępie warto rozważyć, czy potrzebujemy instalację profesjonalną typu on-grid, czy typu off-grid. Pierwszy rodzaj oznacza, że instalacja będzie podłączona do sieci energetycznej. Instalacja obejmuje wówczas licznik dwustrefowy i dodatkowe okablowanie. Dzięki temu, przy spełnieniu warunków, możliwe jest skorzystanie z rozliczenia prosumenckiego. W dużym skrócie: w zamian za magazynowanie nadwyżek energii, np. latem, można pobrać prąd z sieci po atrakcyjniejszej cenie. Instalacje typu off-grid nie są podłączone do sieci, dlatego uniemożliwiają skorzystanie z rozliczenia prosumenckiego. Zazwyczaj taki wariant wybierany jest tylko do mniejszych instalacji, których celem jest dostarczanie energii nie do całego domu, a konkretnych kilku urządzeń.

 

Jaka powinna być moc instalacji fotowoltaicznej dla domu?

Fotowoltaika dla domu musi być dobrze dobrana. Co to znaczy? Przede wszystkim kluczowa jest moc instalacji. Niezbędnym krokiem będzie obliczenie rocznego zapotrzebowanie energetycznego. Należy także podjąć decyzję, czyli chce się zainwestować w system fotowoltaiczny dla domu, który zmniejszy rachunki za prąd, czy postawić na całkowitą niezależność energetyczną? Jeśli preferujemy drugie rozwiązanie, instalacja fotowoltaiczna powinna być tak dobrana, by dostarczała ok. 110% – 120% zapotrzebowania rocznego. Wynika to m.in. z uwzględnienia możliwych niekorzystnych warunków pogodowych.

 

Czytaj również: 10 mitów jakie krążą na temat instalacji fotowoltaicznych

 

Instalacje fotowoltaiczne są bardzo dobrym sposobem na wieloletnie oszczędności. Panele ze „średniej półki” są w stanie dostarczać darmowy prąd przez ok. 20 lat. Dobrze dobrana instalacja zwraca się już po 7 latach. Pomimo stopniowego spadku wydajności paneli fotowoltaicznych dla domu zapewniają one duże oszczędności na rachunkach za prąd rok do roku.

Źródło: Artykuł zewnętrzny / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19454 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 345

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >