Fotowoltaika w czasie zimy – czy to działa?
Instalacje fotowoltaiczne wykorzystują energię słoneczną do produkcji darmowej i ekologicznej energii elektrycznej. Z uwagi na pochmurne i krótkie zimowe dni można spotkać się z tezą, że montaż systemu jest w Polsce nieopłacalny. Czy polski klimat dyskwalifikuje fotowoltaikę jako stabilne źródło energii elektrycznej dla gospodarstw domowych?
Czytaj dalej
Jak działa fotowoltaika?
Zacznijmy od podstaw. Jak działa instalacja fotowoltaiczna? W ogniwach fotowoltaicznych dochodzi do tzw. efektu fotowoltaicznego, w wyniku którego energia promieniowania słonecznego przekształcana jest w prąd stały. Następnie energia elektryczna trafia do falownika (inwertera), który zamienia ją na prąd przemienny o parametrach dopasowanych do sieci energetycznej.
Prąd wyprodukowany przez instalację fotowoltaiczną jest automatycznie wykorzystywany do zasilenia urządzeń gospodarstwa domowego. Instalacja o średniej wielkości (w domach jednorodzinnych przeważnie montuje się systemy o mocy do 4 kWp) może pokryć nawet do 76% rocznego zapotrzebowania na energię. Różnica, czyli pozostałe 24% energii, pobierana jest z sieci energetycznej, nie ma więc mowy, że odbiorca zostanie bez prądu.
Czy fotowoltaika działa zimą?
Mimo iż energia słoneczna kojarzy się przede wszystkim z latem, instalacja fotowoltaiczna to system całoroczny. Produkcja prądu nie odbywa się wyłącznie w okresie letnim, choć latem moduły fotowoltaiczne faktycznie wytwarzają najwięcej prądu.
Najwięcej energii moduły produkują w czerwcu, lipcu i sierpniu. System fotowoltaiczny o mocy 3,19 kWp w każdym z tych miesięcy wytworzy od 360 do 390 kWh. Dobre wyniki instalacja uzyskuje również wiosną. Najgorsze zaś zimą. W grudniu produkcja energii elektrycznej przez przykładowy system fotowoltaiczny utrzymuje się na poziomie zaledwie 64 kWh, czyli kilkukrotnie niższym niż latem. W lutym wzrasta do około 120 kWh. Mimo tak dużej różnicy w wynikach należy pamiętać, że instalacja w zimie cały czas pracuje i wytwarza prąd.
Czytaj również: Jakim kryterium przy wyborze paneli fotowoltaicznych najczęściej kierują się Polacy?
Jak warunki pogodowe wpływają na działanie instalacji fotowoltaicznej?
Według wyliczeń ekspertów zimą instalacja produkuje mniej energii niż latem – jest to nawet 20% produkcji z okresu letniego. Winna jest tu jednak nie temperatura, a warunki pogodowe.
Im mniej promieniowania słonecznego dociera do modułów fotowoltaicznych, tym mniej prądu powstaje. Najskuteczniej promieniowanie słoneczne blokuje silne zachmurzenie oraz gęsta mgła. Sporą przeszkodą jest również śnieg. Warstwa śniegu zalegająca na instalacji fotowoltaicznej sprawia, że jej powierzchnia zostaje odizolowania od środowiska zewnętrznego. Co prawda panele montowane są pod kątem, w związku z czym śnieg zsuwa się z ich powierzchni, jednak warto pamiętać o odśnieżaniu modułów w przypadku długotrwałych opadów.
Czytaj również: Fotowoltaika w Polsce stale się rozwija i zyskuje coraz większe zainteresowanie inwestorów
Co zaskakujące, dla optymalnej pracy fotowoltaiki problemu nie stanowi mróz, lecz upalne i bezwietrzne dni. Wysokie temperatury powodują nagrzewanie się modułów, co z kolei może doprowadzić do spadku napięcia panelu i jednocześnie zmniejszenia się ilości generowanej mocy. Za optymalną temperaturę zewnętrzną uznaje się zatem 25 °C.
Co zrobić, gdy fotowoltaika wyprodukuje za mało bądź za dużo energii?
Jeśli system fotowoltaiczny nie wytwarza tyle prądu, ile potrzeba, automatycznie przełącza się na energetyczną sieć zewnętrzną. Wtedy urządzenia domowe pobierają energię elektryczną w konwencjonalny sposób. Moment zmiany źródła energii jest niezauważalny dla odbiorcy. Nie ma mowy o skokach napięcia czy przerwach w dostawie prądu.
A co jeśli moduły wyprodukują za dużo energii? Nadwyżki energii elektrycznej wytworzonej przez system fotowoltaiczny są odprowadzane do ogólnej sieci energetycznej. Odbywa się to na zasadzie rozliczania okresowego, w formie opustu do faktury. Sprzedaż prądu przez prosumenta, czyli właściciela instalacji fotowoltaicznej, w przypadku systemu do 10 kWp wynosi 0,8 kWh dla każdej 1 kWh energii wyprodukowanej.
Nadwyżkę energii można sprzedać lub też wykorzystać w okresie z mniejszą ilością energii słonecznej, przede wszystkim zimą. Rozlicza się to w ten sam sposób – w ramach systemu opustów do faktury.
Ze wspomnianego systemu opustów mogą korzystać m.in. prosumenci, którzy nie prowadzą działalności gospodarczej oraz przedsiębiorcy, którzy wyprodukowaną energię przeznaczają na użytek własny.
Zainteresowanie energią pozyskiwaną z instalacji fotowoltaicznych stale rośnie – także w Polsce. Warunki pogodowe i długie zimy nie stanowią tu zbytniej przeszkody. Latem system w pełni pokrywa zapotrzebowanie gospodarstwa domowego na energię elektryczną lub nawet produkuje nadwyżkę. Zimą z kolei można swobodnie korzystać z prądu z ogólnej sieci energetycznej.
Komentarze
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Dezynfekcja Dezynsekcja Deratyzacja Liczba postów: 143 Grupa: Firmy budow... Fajny wątek . Naprawdę bardzo dużo się dowiedziałem. ________________________ _______________________ audyt wewnętrzny w jednostkach sektora finansów publicznyc...
- Kształtowniki stalowe rodzaje i przykłady oraz ich... Liczba postów: 57 Grupa: Budowa i re... W zakresie kształowników stalowych do wykonania trwałej konstrukcji stalowej to zdecydowanie polecam sprawdzić https://salzgitterstahlhandel.pl/produkt y/ksztalt...
- atrakcje na imprezę Liczba postów: 3 Grupa: Firmy budow... Jeśli planujecie imprezę i szukacie czegoś, co zrobi wrażenie na gościach, to fotobudka będzie strzałem w dziesiątkę! Miałam ją na swoim przyjęciu urodzinowym i...
- Hale namiotowe, hale magazynowe Liczba postów: 370 Grupa: Firmy budow... Często w ogrodach pojawiają się w formie i funkcji altanek czy pomieszczeń rekreacyjnych obiekty kontenerowe - czyli np. pawilony handlowe z płyt warstwowych. N...
- Logistyka Liczba postów: 39 Grupa: Moja budowa Firmą specjalizującą się w świadczeniu kompleksowych usług w zakresie transportu międzynarodowego oraz krajowego, nowoczesnymi pojazdami o DMC do 40t. jest http...
Ostatnio na forum
- Przeprowadzka jeszcze w tym roku Liczba postów: 4 Grupa: Aktualności No skoro osiedle już stoi, to trzeba pomyśleć o przeprowadzce - niestety to ta nieprzyjemna powinność, którą każdy z nas musi wykonać, jak decyduje się na przen...
- Samemu czy z firmą Liczba postów: 7 Grupa: Aktualności Każdego w końcu czeka przeprowadzka i do tego polecam fantastyczną firmę przeprowadzkową https://www.przeprowadzkiwroclaw.pl Bardzo dobrze się z nimi współpraco...
- Podłogi Liczba postów: 236 Grupa: Robimy stro... Estetyka i autentyczność: https://panele-podlogowe.eu Niektóre panele podłogowe imitują naturalne materiały, takie jak drewno czy kamień, zachowując autentyczny...
- Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 376 Grupa: Robimy stro... Osobiście uważam, że drewno naturalne na podłodze to najlepsza rzecz! To rozwiązanie zdrowe, bezpieczne i generalnie rekomendowane rodzinom z małymi dziećmi ;)....
- Polecam sklep internetowy z materiałami budowlanym... Liczba postów: 77 Grupa: Firmy budow... Szukając dobrej jakości wyposażenia do ogrodu, w tym myjek ciśnieniowych, kosiarek, podkaszarek, sekatorów, pił, czy również artykułów malarskich i narzędzi do....
- Gdzie kupić projekt domu w okolicach Lublina ??? Liczba postów: 53 Grupa: Zanim wybud... W Lublinie odnotowano wzrost liczby turystów, co przekłada się na lepsze wyniki dla lokalnego sektora hotelarskiego i gastronomicznego. Ten pozytywny trend ma k...
Użytkownik Gość: Klimek55 napisał: Warto sobie poczytać tutaj https://pgmpv.pl/artykuly/czy-fotowoltaika-ma
-jakies-wady/, czy fotowoltaika ma jakieś wady - bo ten
wątek się czasem przewija przy decyzji o montażu paneli
fotowoltaicznych :)
Moim zdaniem fotowoltaika jest optymalnym rozwiązaniem - jakieś wady każde rozwiązanie ma, np. prąd tradycyjny jest coraz droższy, tak więc warto szukać alternatyw, wg mnie energia odnawialna to jest to!
Warto sobie poczytać tutaj https://pgmpv.pl/artykuly/czy-fotowoltaika-ma-jakies-wady/, czy fotowoltaika ma jakieś wady - bo ten wątek się czasem przewija przy decyzji o montażu paneli fotowoltaicznych :)
Użytkownik Gość: Illy76 napisał: Poczytaj sobie na ten temat, tutaj jest to wszystko fajnie
opisane https://pgmpv.pl/artykuly/czy-pogoda-ma-wplyw
-na-dzialanie-paneli-fotowoltaicznych/, kiedy panele
faktycznie pracują (w jaką pogodę).
Dokładnie, polecam, bo nie każdy wie, jak to w praktyce wygląda, a warto się zorientować, zwłaszcza gdy w planach macie decyzję o montażu fotowoltaiki.
Poczytaj sobie na ten temat, tutaj jest to wszystko fajnie opisane https://pgmpv.pl/artykuly/czy-pogoda-ma-wplyw-na-dzialanie-paneli-fotowoltaicznych/, kiedy panele faktycznie pracują (w jaką pogodę).
Coś tam działa, w końcu słońce nie przestaje świecić, choć jest go mniej i słabsze są promienie.
Zobacz więcej komentarzy (13) na forum »