Fundament zrównoważonego budownictwa
Według najnowszego raportu US Green Business Council za trzy lata 1/3 obiektów budowlanych w USA będzie zielona, czyli zbudowana zgodnie z wymogami zrównoważonego budownictwa. Zainteresowanie tym trendem wzrasta również w Polsce, nie tylko wśród firm budowlanych, ale również producentów materiałów wykończeniowych.
Czytaj dalej
Zielone wnętrze
Zrównoważone (zielone) budownictwo zakłada zmniejszenie negatywnych skutków prac budowlanych na zdrowie człowieka i otaczające go środowisko naturalne. To także efektywne wykorzystywanie zasobów i minimalizacja zanieczyszczeń poprzez dobór odpowiednich materiałów. Standardy ekologicznego budownictwa są oceniane według rozbudowanych systemów ratingowych − europejskiego BREEAM i amerykańskiego LEED w zakresie projektowania, budowy, eksploatacji mieszkań, domów i osiedli. W ramach kategorii mierzy się m.in. oszczędność energii i zużycia wody, zmniejszoną emisję gazów cieplarnianych.
Czytaj również: Odnawialne źródła energii. Kiedy to się nam realnie opłaci?
Zielono za Oceanem
Obecnie najbardziej zaawansowanym krajem pod względem rozwoju zielonego budownictwa są Stany Zjednoczone. Z raportu Green Building 2015 Economic Impact Study opublikowanego we wrześniu br. przez USGBC do 2018 roku sektor green buildings wygeneruje zyski ponad 167 miliardów dolarów, dołoży 303,5 miliarda dolarów do narodowego PKB i stworzy ponad 2 miliony nowych miejsc pracy. Zdaniem ekspertów tempo wzrostu szybko prześcignie konwencjonalne budownictwo w USA.
Na rynku polskim trudno jeszcze oszacować, kiedy udział budownictwa zrównoważonego będzie widoczny. − Zauważalne jest jednak rosnące zainteresowanie i świadomość branży m.in. producentów materiałów wykończeniowych, którzy coraz bardziej dbają o ekologiczny wymiar swoich wyrobów. – mówi Jarosław Masina z Kronopolu, licencjonowanego dystrybutora paneli podłogowych Villeroy & Boch. Pokazała to choćby Analiza rynku zrównoważonego budownictwa w Polsce stworzonego przez Construction Marketing Group. W ramach badań przeprowadzonych na inwestorach z branży budowlanej 85% respondentów potwierdziło zainteresowanie rynkiem zrównoważonego budownictwa, z czego 77% prognozuje wzrost popytu na zielone budynki w najbliższych latach. Sprzyja temu europejskie zaplecze legislacyjne.
Czytaj również: Energooszczędny garaż
Do 2020 roku tylko budynki o niskiej emisji
Według statystyk Komisji Europejskiej budownictwo odpowiada za 42% zużycia energii i 35% emisji gazów cieplarnianych. Dlatego Unia Europejska postawiła za cel poprawę efektywności energetycznej budynków. W 2010 roku Parlament Europejski przyjął przekształcenie dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (EPBD), zgodnie z którym po 2020 roku wszystkie nowe budynki mają charakteryzować się niemal zerowym zużyciem energii.
Poza podstawowym uwarunkowaniem energetycznym, w budownictwie ekologicznym równie ważne jest oddziaływanie budynku na środowisko naturalne. Dąży się do zagospodarowania odpadów i recyklingu materiałów. Efektywne gospodarowanie surowcami wykorzystywanymi w produkcji budowlanej wpływa również na standard życia ludzi. W zrównoważonym budownictwie istotna jest tzw. poprawa zdrowotności budynku, czyli zminimalizowanie szkodliwego wpływu na nasze zdrowie m.in. poprzez użycie materiałów budowlanych, które nie emitują toksycznych substancji jak szkodliwe lotne związki organiczne (VOC) czy duże ilości formaldehydu.
Materiały przyjazne dla środowiska
Wybór każdego materiału budowlanego ma wpływ na ekologiczny status budynku i jego właściwości użytkowe. Materiały stanowią bardzo ważną kategorię w systemach certyfikacji BREEAM i LEED. W ocenie bierze się pod uwagę m.in. skład – im naturalniejszy, tym lepiej, sposób pozyskania (stawia się na produkty lokalne), wpływ na środowisko i otoczenie.
Warto zaznaczyć, że założenia zrównoważonego budownictwa nie dotyczą tylko materiałów budowlanych stosowanych zewnętrznie w pracach budowlanych typu beton, cegły, czy bloczki wapienno-gipsowe, ale również materiałów wykończeniowych jak płytki ceramiczne, panele podłogowe, czy produkty chemii budowlanej oferowane nabywcom indywidualnym. Tak, więc i my remontując lub wykańczając swoje mieszkanie mamy wpływ na jego ekologiczny status.
Deklaracja środowiskowa produktu
W 2013 roku w Unia Europejska wydała rozporządzenie − CPR, które określa zharmonizowane warunki wprowadzania do obrotu wyrobów budowlanych. Siódmy warunek dotyczy zrównoważonego wykorzystywania zasobów naturalnych. Dąży się, aby materiały użyte do budowy nadawały się do ponownego użycia lub recyklingu.
Gotowość do spełnienia VIII warunku CPR dobrowolnie deklarują producenci materiałów posiadający deklarację środowiskową wyrobu (EPD), która jest częścią unijnej Inicjatywy Rynków Pionierskich (LMI).
− EPD jest międzynarodowym znakiem ekologicznym. Producenci wyrobów posiadających EPD nie mają nic do ukrycia. Deklaracja to otwarte informowanie o bilansie ekologicznym i cyklu życia danego wyrobu. umożliwienie nabywcy przejrzystą analizę i porównanie z innymi materiałami – dodaje Jarosław Masina.
Budownictwo jest odpowiedzialne za wykorzystanie 50% wszystkich zasobów naturalnych. Stąd jednym z głównych celów zielonego budownictwa jest zrównoważone wykorzystywanie surowców naturalnych. Ma to wpływ nie tylko na środowisko naturalne, ale również na kondycję i konkurencyjność całej branży oraz inne sektory gospodarki
Komentarze
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Hałas podczas prac budowlanych - jak chronić słuch... Liczba postów: 58 Grupa: Budowa i re...
- Dekorator wnętrz Liczba postów: 147 Grupa: Firmy budow... Szanowni Państwo, klinkier to doskonały materiał do dekoracji ścian, który zachwyca swoją trwałością i elegancją. Możliwości aranżacyjne tego materiału są nieog...
- Jak dobrać kolor okien, drzwi i bramy garażowej Liczba postów: 5 Grupa: Budowa i re...
- Budowa stalowej hali Liczba postów: 17 Grupa: Moja budowa A sądzicie że rozwiązanie w postaci stali zimno giętej jest lepsze od standardowych spawanych elementów. Ostatnio coraz częściej wszystkie budynki modułowe robi...
- Jakich narzędzi do pracy potrzebuje mechanik Liczba postów: 38 Grupa: Budowa i re... Jeżeli szukacie mechanika z Trójmiasta i okolic to polecam zajrzeć na https://amserwis.pl/. Nie mają sobie równych szczególnie w kwestii turbosprężarek.