Futurystyczna bryła o złotej fasadzie

Futurystyczna bryła o złotej fasadzie

We wschodniej części Szwajcarii, nad rzeką Landwasser, położone jest miasto Davos, znane z odbywającego się tam co rok Światowego Forum Ekonomicznego. Jest to także największy kurort narciarski w kraju. Czytaj dalej

 

Złoty kokon u podnóża góry

 

Od pewnego czasu znakiem rozpoznawczym alpejskiej miejscowości stał się również hotel InterContinental Davos charakteryzujący się futurystyczną bryłą o złotej fasadzie.

 

Położony niemal 3 kilometry od wyciągu narciarskiego pięciogwiazdkowy hotel posiada 216 pokoi dla gości oraz oddzielny wykończony w drewnie budynek, w którym znajduje się 38 luksusowych mieszkań. Pomiędzy nimi znajduję się podziemne przejście umożliwiające swobodny dostęp zarówno do części hotelowej jak i mieszkalnej kompleksu bez konieczności wychodzenia na zewnątrz. Bryła obiektu została tak zaprojektowana, aby formą przypominała kokon czy też jajko, a złocisty kolor elewacji podkreślał jego oryginalny kształt. Przeszklona fasada wraz z dużymi balkonami o powierzchni przekraczającej 25 metrów kwadratowych, pozwala na podziwianie niezwykle malowniczej doliny Landwasser. Połączenia płyt balkonowych z budynkiem zostały wykonane za pomocą łączników termoizolacyjnych Schöck Isokorb rezygnując z rozwiązań stosowanych w przeszłości.

 

 

Czytaj również: Nowoczesna architektura budynków

 

Balkony wykonane przy użyciu tradycyjnych sposobów izolacji cechują się znaczną liczbą warstw stanowiących zarówno wykończenie jak i ochronę cieplną konstrukcji. Ta metoda generuje wzrost kosztów wykonania oraz dodatkowych nakładów czasu i pracy. W efekcie oznacza to duże prawdopodobieństwo awaryjności elementów wykończeniowych na balkonach. Miejsca połączeń balkonów z budynkiem są szczególnie narażone na niebezpieczeństwo powstania liniowych mostków cieplnych, które powodują ucieczkę energii oraz mogą spowodować powstanie pleśni czy grzybów na powierzchni ścian.

 

Rozwiązaniem tych problemów jest zastosowanie w miejscu połączenia stropu i balkonu, łączników termoizolacyjnych Schöck Isokorb. Elementy te przenoszą obciążenia z płyty balkonowej, a także oddzielają termicznie zimne elementy konstrukcji od ciepłych. Redukcja wpływu mostków cieplnych na konstrukcję jest szczególnie ważna w przypadku budynku położonego w samym środku alpejskiego klimatu, który charakteryzuje się częstymi zmianami temperatury. Zastosowanie łączników ograniczyło liczbę warstw wykończeniowych, minimalizując tym samym ryzyko błędu w trakcie prac budowlanych. Zmniejszyło to również koszty budowy i co najważniejsze zapewniło odporność połączeń balkonowych na wpływ czynników zewnętrznych.

 

 

Czytaj również: Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu

 

W celu osiągnięcia wysokiej izolacyjności w warunkach klimatu alpejskiego panującego w Davos, każdy nawet niewidoczny gołym okiem szczegół ma znaczenie. Dlatego też, zdecydowaliśmy się zastosować w połączeniach balkonowych łączniki termoizolacyjne Isokorb. Z produktami firmy Schöck pracujemy od wielu lat, dlatego mieliśmy pewność, że nawet w dłuższej perspektywie możemy polegać na ich trwałości i niezawodności – mówi Regina Meier, kierownik budowy z Baulink AG Generalny Wykonawca hotelu.

 

 

Źródło: partnersi / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

Kalkulator zużycia materiałów do budowy sufitów podwieszanych

Społeczność budnet.pl ma już 19407 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 237

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >