Gazeta Prawna – lista artykułów
Większa odpowiedzialność wykonawców robót budowlanych
Inwestor, który bez rejestracji budowy u starosty przystąpi do prac, trafi do więzienia nawet na dwa lata. Inżynierowie i architekci otrzymają zakaz pracy w zawodzie przez pięć lat, jeżeli wezmą udział w nielegalnej budowie. Pociągnięcie do odpowiedzialności zawodowej będzie możliwe przez pięć lat od zakończenia nielegalnych robót.
21-04-2009
"Ograniczenie w odliczaniu VAT od aut i paliwa będzie martwym przepisem"
Rozmawiamy z JERZYM MARTINIM i ZBIGNIEWEM LIPTAKIEM z Baker & McKenzie, reprezentującymi spółkę Magoora - Po wyroku WSA w Krakowie w sprawie spółki Magoora podatnicy mogą odliczać VAT przy nabyciu wszelkiego typu pojazdów samochodowych, a także paliwa do ich napędu, jeśli auta związane są z prowadzoną działalnością gospodarczą.
20-04-2009
Straciłeś pracę? Zarabiasz mniej? Dostaniesz dopłatę do pensji
Zwolniony pracownik, który znajdzie nową pracę za niższą pensję, otrzyma dopłatę rekompensującą mu utracone wynagrodzenie.
20-04-2009
Najbardziej absurdalne są przepisy bhp i o czasie pracy
Dla firm uciążliwe są przepisy bhp, a dla pracowników - regulacje dotyczące urlopów i wynagrodzeń. Czytelnicy i internauci najczęściej skarżyli się na konieczność zatrudniania inspektorów ochrony przeciwpożarowej. Przykłady absurdów zostaną przekazane Państwowej Inspekcji Pracy, która przygotuje propozycje zmian w przepisach.
16-04-2009
Fedak: nie widać jeszcze wyraźnych oznak kryzysu na rynku pracy
Minister pracy i polityki społecznej Jolanta Fedak uważa, że nie widać jeszcze wyraźnych oznak kryzysu na rynku pracy w Polsce. Przyznała jednak, że sytuacja na rynku pracy jest "niepokojąca".
15-04-2009
Pawlak: pożyczka czy subwencja na urlop przestojowy - to "kwestia techniczna"
Pomoc dla firm w czasie urlopów przestojowych może mieć zarówno charakter subwencji, jak i pożyczki; to "kwestia o charakterze technicznym" - uważa wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak.
15-04-2009
Czy sąsiad będzie mógł sprzeciwić się inwestycji
Czy po zniesieniu pozwoleń na budowę właściciele sąsiednich nieruchomości będą mogli sprzeciwić się budowie niechcianej inwestycji?
30-03-2009
Za brak świadectwa energetycznego nie będą groziły sankcje tylko do 2014 roku
Do sprzedaży mieszkania na rynku wtórnym będzie konieczne świadectwo energetyczne.
08-04-2009
Wspólnoty nie oddają pieniędzy za remonty
Wydzielająca się wspólnota mieszkaniowa powinna rozliczyć się ze spółdzielnią z poniesionych przez nią kosztów remontów. Jest to możliwe tylko wtedy, gdy spółdzielnia dokumentowała obrót środkami funduszu remontowego. Obowiązek prowadzenia ewidencji wpływów i wydatków z funduszu remontowego istnieje od 31 lipca 2007 r.
07-04-2009
100 tys. nowych miejsc pracy dzięki unijnej dyrektywie usługowej
Co najmniej 100 tys. nowych miejsc pracy w sektorze usług powinno powstać w Polsce w ciągu trzech - czterech lat dzięki wdrożeniu unijnej dyrektywy usługowej. W całej UE usługi powinny dać pracę dodatkowo ok. 2,5 mln osób - szacują eksperci, którzy uczestniczyli w pracach nad tym unijnym dokumentem.
19-03-2009