Gdzie najlepiej postawić jednostkę zewnętrzną klimatyzatora?

Gdzie najlepiej postawić jednostkę zewnętrzną klimatyzatora?

Dobór właściwego urządzenia klimatyzacyjnego do domu, może być powodem do długich rozważań. Jednakże kiedy już uda nam się zadecydować o ostatecznym zakupem, może pojawić się kolejny problem. Czytaj dalej

 

Otóż trzeba nam będzie zdecydować, gdzie najlepiej postawić jednostkę zewnętrzną klimatyzatora. Jeśli sami nie będziemy mogli sobie z tym poradzić, to warto będzie skonsultować się ze specjalistą. Jednakże wykorzystując kilka prostych zasad, a także kierując się wskazaniami producenta urządzeń, powinniśmy sobie poradzić z takim dylematem.  

 

Ile i jakich jednostek centralnych?  


Każdy klimatyzator w zależności od wybranego rodzaju, może składać się z więcej niż jednej jednostek zewnętrznych, które montowane są zarówno w pomieszczeniach jak też na zewnątrz budynku. Niektórym, może się wydawać, że miejsce montażu jednostki będzie jedynie kwestią estetyczną. Niestety jednak wcale tak nie jest, bo trzeba bowiem zwrócić uwagę na znacznie więcej istotnych aspektów.  

 

Jak i dlaczego montować?  

 

Po pierwsze jednostka musi mieć zapewniony swobodny przepływ powietrza. Wówczas klimatyzator będzie mógł efektywnie oddawać ciepło do otoczenia, które zostało odebrane chłodzonemu pomieszczeniu. Z tego powodu przykładowo, jednostki nie powinni znajdować się we wnękach, w których nie ma zbyt wiele miejsce poza tym, które zostało zajęte przez to urządzenie. Ponadto należy pamiętać również o tym, że urządzenie klimatyzacyjne musi być chronione przed dużym nasłonecznieniem, które może spowodować przegrzewanie się sprzętu. Często montuje się je więc na płaskim dachu.  

 

 

Nie na, ale obok…


Jednostkę zewnętrzną urządzenia klimatyzacyjnego można również zamontować obok budynku. Istotne jest jedynie to, aby znajdowała się ona co najmniej trzydzieści centymetrów nad poziomem podłoża, na którym stoi sam budynek. To zapewni, że urządzenie nie będzie miało z kolei kontaktu, ze śniegiem, który może być nagromadzony po zimie, bądź też już zaczyna topnieć. Doskonałym pomysłem na to, aby zakryć widok urządzenia wokół domu, będzie posadzenie w jego pobliżu roślin, które w całości będą mogły go zasłonić. Te kilka rad, powinno wystarczyć, aby znaleźć odpowiednie miejsce dla jednostki zewnętrznej. Jednakże jeśli nie czujemy się zbyt pewnie w tym temacie, to lepiej tą decyzję będzie podjąć wspólnie profesjonalistą, który będzie zajmował się całą instalacją. W końcu klimatyzator będzie wymagał zasilania w energię elektryczną o mocy 230 V, dlatego też samodzielna praca przy nich, może okazać się nawet niebezpieczna. Bardzo ważne będzie również poprawne odczytanie dokumentacji wybranego przez nas urządzenia, w którym będzie zamieszczona informacja na temat długości wewnętrznej rurki, którą ma spływać czynnik chłodniczy, czyli freon.  

 

Przygotowano na podstawie
danych dostarczonych przez firmę Profiklima specjalizującej się w dostarczaniu najlepszej klimatyzacji do domu i biura
Źródło: Profi Klima / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19469 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 628

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >