Geotermalne pompy ciepła - podstawowe wiadomości.

Geotermalne pompy ciepła - podstawowe wiadomości.

Słońce, ziemia, powietrze, woda – każdy z tych naturalnych zasobów naszej planety może stać się źródłem energii potrzebnej do ogrzewania domu lub podgrzewania ciepłej wody. Jednymi z najpopularniejszych urządzeń wykorzystujących OZE są gruntowe pompy ciepła. Na jakiej zasadzie działają? Czym się kierować, wybierając konkretny model? Czytaj dalej

 

Na popularność pomp gruntowych mają wpływ zmienne warunki klimatyczne w naszym kraju. Zimą, gdy temperatury spadają poniżej zera, pompa gruntowa nie musi wspierać się grzałką, aby pobrać energię, tak jak ma to miejsce w przypadku pompy powietrznej. Temperatura zewnętrzna nie ma wpływu na temperaturę źródła praktycznie od głębokości 8 metrów a od 15 metrów stabilizuje się na poziomie 10ºC, co sprawia, że pompa gruntowa jest praktycznie niezależna od pogody.

 

Jak działa gruntowa pompa ciepła?

Pompy geotermalne pobierają ciepło z gruntu poprzez system wymienników poziomych lub pionowych. W sprzyjających warunkach można pobierać ciepło z warstw wodonośnych lub specjalnie przygotowanych studni. Nośnikiem ciepła jest zazwyczaj mieszanka glikolu z wodą, która w dodatniej temperaturze dociera do parownika.

 

gruntowa pompa ciepła z zasobnikiem umieszczonym pod pompą

fot. De Dietrich

 

Czytaj również: Ciepła woda w domu dzięki kolektorom słonecznym.

 

Czynnik chłodniczy krążący w module termodynamicznym ma specyficzne właściwości – wrze w bardzo niskiej temperaturze i zamienia się w parę. Para pod ciśnieniem wydostaje się z parownika i dociera do sprężarki. Ten element pompy ciepła odpowiada za sprężenie pary do wysokiego ciśnienia i podniesienie jej temperatury – wymaga do swojego działania niewielkiej ilości energii elektrycznej. Gaz dociera do skraplacza, za pośrednictwem którego ciepło jest oddawane do instalacji grzewczej. Następnie czynnik chłodniczy schładza się, skrapla i wraca do parownika. Cały proces powtarza się wielokrotnie.

Rzadziej stosowane rozwiązanie to pompy bezpośredniego parowania, gdzie czynnik chłodniczy krąży również w kolektorach.

 

Co wziąć pod uwagę przy wyborze?

Jednym z najbardziej obiektywnych kryteriów wyboru pompy ciepła jest współczynnik COP określający wydajność urządzenia. Jest to stosunek ciepła użytkowego wyprodukowanego przez pompę do energii niezbędnej do jego wytworzenia.

Wartości COP są podawane zawsze dla konkretnych parametrów dolnego źródła i wody grzejnej. Jeśli gruntowa pompa ciepła pobierając energię z gruntu o temperaturze 10°C i podgrzewając wodę do temperatury 35°C, wykorzystuje 1kW energii, aby wyprodukować 4,5 kW, wówczas COP wynosi 4,5 – tłumaczy Waldemar Matuszyński, Product Manager z firmy De Dietrich Technika Grzewcza.

Realna wydajność pompy ciepła będzie uzależniona od czynników związanych z samym budynkiem, jak izolacja czy powierzchnia do ogrzania, a także od oczekiwanego komfortu cieplnego.

Podstawową decyzją, którą musi podjąć inwestor, poza wyborem konkretnego modelu, jest ta o rodzaju kolektora. Pompa ciepła może pobierać energię z gruntu przy pomocy kolektora poziomego lub pionowego. W przypadku kolektorów poziomych energia jest odzyskiwana z głębokości od 80 do 120 cm. W przypadku poboru pionowego kolektor znajduje się w odwiercie, który może mieć do 100 m głębokości. Przy poborze energii z wody gruntowej wykonuje się odwiert o głębokości od 5 do 10 m lub studnię.

Na kolektor poziomy decydują się osoby dysponujące dużym ogrodem o ukształtowaniu terenu umożliwiającym montaż. Kolektor poziomy zwykle zajmuje od 120 do nawet 300% powierzchni, która ma być ogrzana. Aby zaoszczędzić przestrzeń, kolektory można jednak kłaść jeden nad drugim. Kolektory pionowe montują właściciele niewielkich działek lub takich z nieregularnym ukształtowaniem terenu. Konieczność wykonania odwiertu zwiększa jednak koszt inwestycji.

 

Czytaj również: Sposób na tanią i ekologiczną energię - ogrzewanie słoneczne czy w naszym klimacie się sprawdza?


 

GSHP jest urządzeniem odwracalnym, dzięki czemu gwarantuje komfort cieplny zarówno zimą, jak i latem.


Nowa pompa ciepła GSHP firmy De Dietrich

Firma De Dietrich wprowadziła niedawno do swojej oferty nowe urządzenia – geotermalne, odwracalne pompy ciepła. W ofercie producenta dostępnych jest aż 9 modeli pomp GSHP, w zakresie mocy od 5 do 27 kW, bez podgrzewacza, ze zintegrowanym podgrzewaczem c.w.u. lub podgrzewaczem z możliwością wsparcia solarnego.

GSHP jest urządzeniem odwracalnym, dzięki czemu gwarantuje komfort cieplny zarówno zimą, jak i latem. Jest w stanie zapewnić temperaturę zasilania c.o. do 65°C – sprawdzi się w przypadku modernizacji instalacji grzewczej.

Gruntowa pompa ciepła spełnia wymagania europejskich norm Ekoprojektu i Oznakowania energetycznego, osiągając efektywność aż do A+++ dla ogrzewania oraz A dla ciepłej wody użytkowej. Współczynnik efektywności COP przy temperaturze źródła 10°C wynosi do 5,6, co oznacza, że na 1 kW zużyty do produkcji energii, udaje się wytworzyć 5,6 kW.

Pompa GSHP może również sterować obiegiem c.w.u. Część modeli jest dostępna z podgrzewaczami o pojemności 200 litrów umieszczonymi w jednej kolumnie z pompą lub obok niej. Takie rozwiązanie w pełni zaspokoi potrzeby przeciętnej rodziny na ciepłą wodę. Wybierając podgrzewacz solarny w pakiecie z pompą ciepła, można połączyć wykorzystanie energii ziemi i energii słonecznej. Wszystkie podgrzewacze dostępne z pompami GSHP są powleczone emalią o dużej zawartości kwarcu i chronione przez system „Titan Activ”.

Urządzenie jest kompaktowe i ciche. Wersja bez podgrzewacza lub z podgrzewaczem umieszczonym pod pompą zajmuje zaledwie 0,47 m2 powierzchni podłogi. Pompa emituje hałas na poziomie 49 dB w odległości 1 metra.


Źródło: letPR / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Jak dobrać kolor okien, drzwi i bramy garażowej Liczba postów: 12 Grupa: Budowa i re... Drzwi stalowe to świetny wybór, ale jeśli chodzi o wnętrza, zdecydowanie polecam drzwi Asilo od Entra. Nowoczesne wykończenie, np. w antracycie, nadaje pomieszc...
  • Brama garażowa z napędem Liczba postów: 394 Grupa: Budowa i re... Chcesz maksymalnie wykorzystać przestrzeń w garażu? Sprawdź dostępne bramy garażowe w ofercie firmy Bramotechnika https://www.bramotechnika.pl/oferta/bram y-gara...
  • prace na wysokości Liczba postów: 54 Grupa: Firmy budow... Nie każda praca na wysokości może być wykonana przy użyciu rusztowań czy dźwigów. W wielu przypadkach to właśnie usługi alpinistów przemysłowych są najlepszym r...
  • Bezpieczne i stylowe okulary ochronne Liczba postów: 79 Grupa: Budowa i re... Jak wybieracie oprawki do okularów? Wolicie czarne i klasyczne, czy może odważne i pełne charakteru? Moim zdaniem kolorowe ramki do okularów potrafią odmienić w...
  • meble na wymiar Liczba postów: 204 Grupa: Firmy budow... Firma Baluss https://baluss.pl/ specjalizuje się w dostarczaniu wysokiej jakości elementów do balustrad i uchwytów do szkła. Ich oferta zawiera uchwyty do szkła...

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19498 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 193

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >