Glebogryzarka ogrodowa - 3 rodzaje i 4 wskazówki, jak ją wybrać
Glebogryzarka to jedno z podstawowych urządzeń, które powinien posiadać każdy właściciel ogrodu. Dzięki niemu można szybko i łatwo spulchnić, wyrównać i napowietrzyć ziemię, a co za tym idzie, zapewnić roślinom lepsze warunki do rozwoju.
Czytaj dalej
Glebogryzarka powinna być dobrana do wielkości ogrodu i potrzeb ogrodnika. Wybierając odpowiedni model, można zapewnić sobie nie tylko praktyczny sprzęt przydatny do poprawy jakości ziemi, ale również urządzenie, które ułatwi rozprowadzanie nawozu, a nawet odśnieżanie.
Jakie są rodzaje glebogryzerek?
Dostępne na rynku glebogryzarki dzieli się na trzy główne rodzaje. Najprostszą konstrukcję posiada glebogryzarka ręczna, przeznaczona do stosowania w niewielkich ogrodach, których powierzchnia nie przekracza 500 m². ten rodzaj urządzenia napędzany jest siłą ludzkich mięśni, dlatego nie jest zbyt popularna. Do jej zalet można zaliczyć niską wagę, zwykle osiągającą maksymalnie 8 kg, oraz niewielką szerokość pracy. Dzięki niej glebogryzarką można dotrzeć w nawet trudno dostępne miejsca, a sterowanie nią jest stosunkowo łatwe.
Czytaj również: Jesienne przekopywanie gleby w ogrodzie i narzędzia, które ułatwią pracę
Znacznie popularniejsze są glebogryzarki elektryczne. Do prawidłowego działania potrzebują stałego podłączenia do źródła zasilania, jednak praca nimi jest znacznie łatwiejsza niż w przypadku modeli ręcznych. Glebogryzarka elektryczna może służyć zarówno do spulchniania i napowietrzania ziemi w ogrodzie przydomowym, jak i tym zlokalizowanym poza miastem. Jest stosunkowo cicha i komfortowa w obsłudze. Jej efektywność zależy w dużej mierze od mocy silnika. W przypadku użycia w niewielkim ogrodzie, wystarczy sprzęt o mocy od 200 do 500 W, jednak do pracy na większej przestrzeni lepiej nadaje się model o mocy minimum 600 W.
Na dużych działkach, czyli tych, których powierzchnia przekracza 500 m², najlepiej sprawdzają się glebogryzarki spalinowe. Zazwyczaj używają ich właściciele ogródków działkowych zlokalizowanych poza miastem, ponieważ sprzęty tego rodzaju generują duży hałas i mogą przeszkadzać sąsiadom. Glebogryzarka spalinowa napędzana jest paliwem, nie potrzebuje więc zasilania z zewnątrz, co zapewnia komfort podczas pracy na dużej przestrzeni. Charakteryzuje się też stosunkowo dużą mocą, dlatego doskonale radzi sobie ze spulchnianiem i odchwaszczaniem ziemi zbitej i gliniastej. Do jej obsługi nie trzeba używać dużo siły, jednak samo urządzenie, ze względu na obecność ciężkiego silnika spalinowego, może być kłopotliwe w obsłudze. Będzie jednak najlepszym wyborem, jeśli szukamy urządzenia uniwersalnego, które poradzi sobie w każdej sytuacji.
Szeroki wybór glebogryzarek można znaleźć w https://www.castorama.pl/produkty/ogrod/maszyny-ogrodnicze/aeratory-i-glebogryzarki/glebogryzarki.html.
Na co zwrócić uwagę wybierając glebogryzarkę?
Wybór odpowiedniej glebogryzarki ogrodowej nie jest łatwy, nie tylko ze względu na parametry poszczególnych urządzeń, ale również ich cenę. Uwagę warto zwrócić głównie na dopasowanie sprzętu do potrzeb danego ogrodu - jeśli szukamy sprzętu do pracy na niewielkiej przestrzeni, nie ma powodu do inwestowania w drogi model, którego możliwości nie będziemy w stanie wykorzystać.
Pierwszym parametrem, na który należy zwrócić uwagę, jest moc silnika. Od niej zależy efektywność pracy urządzenia oraz jego wydajność. W zależności od wybranego rodzaju glebogryzarki, moc będzie podawana w watach (modele elektryczne) lub koniach mechanicznych (modele spalinowe). Na dużych działkach idealnie sprawdzą się glebogryzarki o dużej mocy silnika, do mniejszego ogrodu można wybrać słabsze urządzenie.
Na efektywność pracy wpływa również szerokość pracy glebogryzarki, która także powinna być dostosowana do wielkości ogrodu oraz jego ukształtowania. W ogrodach z licznymi zakamarkami sprawdzą się modele o szerokości urządzenia roboczego od 20 do 40 cm, natomiast na większej przestrzeni efektywniejsze będą szersze glebogryzarki, o szerokości 50 cm lub większej. Niektóre urządzenia zostały wyposażone w możliwość regulacji szerokości pracy, co czyni je modelami uniwersalnymi, odpowiednimi do każdego ogrodu.
Czytaj również: Walka z chwastami - jakie sprzęty ułatwią tę nielubianą pracę
Ze względu na to, że glebogryzarkę ogrodową kupujemy raz na kilka lat, warto rozważyć zakup urządzenia o zmiennej głębokości pracy. Dzięki temu wybrany model będzie odpowiedni zarówno do spulchniania gleby pod hodowlę roślin o rozbudowanym, głębokim systemie korzeniowym, jak i uprawę tych znacznie mniej wymagających. Zmienna głębokość pracy zniweluje również konieczność wymiany glebogryzarki na nową, jeśli właściciel ogrodu zdecyduje się na wymianę roślinności.
Na wygodę użytkowania glebogryzarki wpływa jej mobilność. Modele elektryczne wymagają stałego podłączenia do prądu, a więc zasięg pracy uzależniony jest od długości kabla. Trzeba też stale o nim pamiętać i pilnować, aby nie uszkodzić go przez przypadek podczas pracy w ogrodzie. Mobilniejsze są urządzenia spalinowe, które zasilane są paliwem, a więc nie wymagają dodatkowe podłączenia do prądu. Jednak w ich przypadku trzeba liczyć się z większą wagą.
Komentarze
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Meble ogrodowe i tarasowe jak do salonu. Liczba postów: 14 Grupa: Ogród i dzi... Jeśli marzycie o stylowym ogrodzie lub tarasie, to koniecznie zajrzyjcie na stronę Di Volio https://tiny.pl/qw4pp-sw Ich meble ogrodowe to klasa sama w sobie wy...
- Wytrzymałe ogrodzenie betonowe Liczba postów: 11 Grupa: Ogród i dzi...
- Donice dekoracyjne w stylu śródziemnomorskim Liczba postów: 6 Grupa: Ogród i dzi...
- Na własnym balkonie przyjemnie, jak na Miami Beach... Liczba postów: 9 Grupa: Ogród i dzi... Szanowny Panie, do zabezpieczenia drewnianej posadzki na balkonie można zastosować Olej do Drewna Vidaron. Olej skutecznie chroni drewno przed działaniem niekor...
- Siłownia zewnętrzna czyli sport na świeżym powietr... Liczba postów: 36 Grupa: Ogród i dzi...