Glina, glazura, fajans, radioaktywność, czyli jak powstaje płytka
Surowcem wyjściowym do wszystkich płytek ceramicznych jest glina. O właściwościach wypalonego elementu przesądzają dodatki, stopień ich zmielenia oraz temperatura wypiekania. Masa ceramiczna oczyszczana jest z zanieczyszczeń oraz niepotrzebnych domieszek, dokładnie rozdrabniana i mieszana na mokro z tlenkami metali (barwnikami) oraz skaleniami. Taka masa jest wtłaczana pod ciśnieniem do form i wypalana w temperaturze powyżej 900 stopni Celsjusza. Przy czym im więcej skalenia zawiera masa ceramiczna tym bardziej spieczona i wytrzymała powstaje powierzchnia płytki (czerep).
Czytaj dalej
Jako ciekawostkę należy uznać fakt, iż płytki mogą być wysoce radioaktywne, jeśli w skład masy ceramicznej wchodzi czerwony szlam – pozostałość z wytwarzania aluminium. Radioaktywne płytki często można było spotkać w latach 70tych, kiedy to producenci ceramiki importowanej do jej barwienia na czerwono lub zielono stosowali uran. Obecnie wytwarzane elementy charakteryzują się niewielką radioaktywnością, która wynika z zastosowania surowców naturalnie promieniujących. Promieniowanie to nie jest niebezpieczne dla zdrowia, lecz można je zmierzyć przy pomocy specjalnych przyrządów.
Czytaj również: Jak „doszlifować” wygląd posadzek?
Glazura to warstwa, która powstaje podczas drugiego wypalania, w wyższej temperaturze, bo ok. 1200 stopni. Wypalone płytki pokrywa się mieszanką krzemianów, czyli kaolinem, mączką mineralną, pyłem szklanym oraz tlenkami metali. Proces szkliwienia nie tylko uszlachetnia i wygładza płytkę ale także nadaje jej trwałą barwę i częściowo zamyka pory, przez co ceramika staje się odporna na wodę.
Białe, porowate i szkliwione płytki nazywa się fajansem. To stosunkowo delikatny rodzaj glazury, który nie nadaje się do pomieszczeń o dużym natężeniu ruchu.
Bardziej wytrzymała jest kamionka – mrozoodporne płytki, które wypalane są w bardzo wysokiej temperaturze, przez co odznaczają się małą porowatością, dużą odpornością na ściskanie oraz twardością. Kamionka może występować jako szkliwiona lub nieszkliwiona. Aby odróżnić ją od fajansu wystarczy proste doświadczenie z kroplą wody. Na powierzchni płytki umieszcza się kroplę. Jeśli kropla zachowuje swój kształt – znajduje się na powierzchni kamionki. Natomiast, jeżeli powoli wsiąka w powierzchnię – jest to fajans.
Do początku lat 80tych wypalanie płytek odbywało się w piecach tunelowych. W 1980 roku we Włoszech zaczęto wykorzystywać specjalne piece obrotowe, które znacznie przyspieszyły sam proces wypalania i umożliwiły sterowanie dopływem ciepła z góry oraz z dołu. Taki kontrolowany proces skutkuje równomiernym wypaleniem każdego elementu i zapobiega powstawaniu pęknięć włoskowatych w płytkach glazurowanych. Obecnie technologia skupia się na wytwarzaniu płytek o coraz większych rozmiarach.
Prócz przemysłowo wykonywanych elementów podłogowych można także spotkać płytki przygotowywane ręcznie. Jest to jednak wyjątkowo drogi, choć niepowtarzalny materiał podłogowy.
Ścieralność najtwardszych płytek ceramicznych przewyższa nawet naturalny kamień. Taką płytką jest gres znany także jako terakota ekstratwarda. Stąd to coraz popularniejszy materiał wykorzystywany do wykańczania podłóg.
Czytaj również: Rdzawe struktury i kamienne szarości. Nadchodzące trendy w branży płytek ceramicznych
Źródło: podlogi.info / budnet.pl
Komentarze
Tagi
Czytaj też…
Czytaj na forum
- płytki w salonie?? Liczba postów: 139 Grupa: Porady i op... Jeżeli robisz remont i potrzebujesz klejów oraz hydroizolacji czy uszczelniaczy to odwiedź witrynę https://diy.bostik.com/pl-PL Nie tylko znajdziesz odpowiednie...
- Projekt i aranżacja kuchni - kuchnia zamknięta czy... Liczba postów: 5 Grupa: Wnętrza Niezależnie co wybierzesz zainteresuj się ofertą tego producenta granitu https://igranit.pl/spieki-kwarcowe/ U niego zakupisz nie tylko płytki, schody czy parap...
- pomoc tłumacza Liczba postów: 46 Grupa: Ciekawe pom... Możecie sobie sprawdzić stronę https://nowatkowski.pl/tlumacz-przysiegl y-wloskiego-w-warszawie/ , na której znajdziecie ofertę profesjonalnego tłumacza przysięg...
- Wyposażenie warsztatu Liczba postów: 339 Grupa: Porady i op... Szczególnie jeśli mamy do czynienia ze stalą nierdzewną, warto poddawać ją takim zabiegom jak https://passeco.pl/obrobka-elektrolitycz na/ . Wydajne środki do el...
- Jak zamontować lustro? Liczba postów: 109 Grupa: Ciekawe pom... Co sądzicie o lustrze w sypialni?