Gotowanie z przyjemnością, czyli idealny okap dla każdego
Okap w kuchni to podstawa. Pełni nie tylko funkcję dekoracyjną, nadając niesamowity i ciekawy wygląd. Jest przede wszystkim bardzo praktyczny. Podczas przygotowywania posiłków powstaje wiele oparów i tłuszczów. Zadaniem tego sprzętu AGD jest pochłanianie ich. Dlaczego? Aby nasze meble kuchenne nie były pokryte tłuszczem a zapach potraw nie unosił się po całym mieszkaniu.
Czytaj dalej
Wybór odpowiedniego rodzaje okapu
Zacznijmy od okapu kominowego. Jest to okap samodzielnie wiszący. Montuje się go nad kuchenką, która znajduje się przy ścianie. Charakteryzują go stalowe wykończenia, geometryczne kształty, posiadają także długi i pionowy komin, w którym znajduje się rura odprowadzająca zanieczyszczenia. Minusem takiego rozwiązania jest brak możliwości zagospodarowania przestrzeni nad okapem.
Okap wyspowy jest bardzo podobny do kominowego. Podobnie jak w konstrukcji kominowej i tutaj mamy do czynienia z podstawą okapu i rurą odprowadzającą. Jest jednak subtelna różnica. Mocuje się go nie do ściany, lecz do sufitu. Jak sama nazwa wskazuje, taki okap jest wykorzystywany, gdy w kuchniach znajduje się, tzw. Wyspa. Kuchenka wówczas nie znajduje się przy ścianie, lecz na środku pomieszczenia. Jest to bardzo ciekawe rozwiązanie w nowoczesnych wnętrzach. Niestety, wadą jest tutaj cena.
Czytaj również: Odpowiednia pielęgnacja pralki
Jeżeli jednak interesuje nas tanie i praktyczne rozwiązanie to okap podszafkowy będzie idealny. Zajmuje mało miejsca, można powiesić go pod szafką lub bezpośrednio na ścianie. Jest to bardzo popularne rozwiązanie. Najistotniejszą wadą takiego rozwiązania jest słaba wydajność urządzenia.
Istnieją także okapy przeznaczone do zabudowy – teleskopowe lub tak zwane wkłady. Powierzchnią pochłaniającą oraz mechanizmem głównym staje się w tym rozwiązaniu dno szafki. W pierwszym przypadku istnieje ruchoma listwa, której wysuniecie powoduje zwiększenie powierzchni odpowiedzialnej za pochłanianie zapachów. Stosunkowo jest to dobre rozwiązanie. Inaczej sytuacja wygląda z „wkładem”, którego działanie jest podobne do teleskopowego… nie jest jednak tak wydajne.
Pochłaniacz czy wyciąg
Większość okapów potrafi działać w obu trybach, więc nie ma problemu. Poza tym większość ludzi nie zastanawia się nad różnicą. Wyciąg gwarantuje nad tryb otwarty, co za tym idzie jest bardziej wydajny. Urządzenie jest połączone z kanałem wentylacyjnym lub kominowym więc wszelkie zanieczyszczenia są odprowadzane na zewnątrz. Pochłaniacz jest niestety mniej wydajny. W tym przypadku powietrze jest pochłaniane, filtrowane i znów wraca do pomieszczenia. Montaż w tym przypadku jest o wiele łatwiejszy.
Kilka słów o filtrach
Skoro główną rolą okapu jest pochłanianie tłuszczów i zapachów muszą one posiadać filtry. Rozróżniamy dwa rodzaje filtrów: tłuszczowe oraz węglowe.
Czytaj również: Zawsze świeże jedzenie dzięki nowoczesnej lodówce
Filtry tłuszczowe mogą być metalowe (można je swobodnie czyścić) lub flizelinowe (trzeba je wymieniać co jakiś czas – w zależności od jakości filtru). Rola tego rodzaju filtrów jest oczywista. Ich zadaniem jest pochłanianie tłuszczów, dzięki czemu nasze pomieszczenie łatwiej utrzymać w czystości. Ten rodzaj filtrów możemy spotkać w obu typach urządzeń (w pochłaniaczach i w wyciągach).
Filtry węglowe – których zadaniem jest pochłanianie zapachów – występuję, z oczywistych względów tylko w pochłaniaczach. W zależności od jakości trzeba je wymieniać co kilka miesięcy.
Wydajność przede wszystkim!
Wydajność okapu jest jednym z najważniejszych parametrów. Dzięki niemu wiemy ile powietrza jest w stanie oczyścić urządzenie w konkretnym czasie. Najczęściej wydajność podaje się w metrach sześciennych na godzinę.
Parametr ten jest ważny ponieważ źle dobrane urządzenie nie będzie należycie pracować. Jeżeli źle dobierzemy okap możemy mieć problem, ponieważ zbyt mało wydajny sprzęt może nie poradzić sobie w naszej dużej kuchni, z drugiej strony zbyt wydajny może pogarszać spalanie gazu w kuchence. Dlatego trzeba się dobrze zastanowić i przeliczyć wszystko, aby wybrać idealne urządzenie.
Czytaj również: Nowy model kapsułkowego ekspresu do kawy
Głośność – czyli jak pracować z przyjemnością
Gotowanie ma sprawiać przyjemność. Dodatkowo jest to czynność, która czasem wymaga wielkiego skupienia. Trudno jednak tego dokonać, gdy nasz okap pracuje niczym młot pneumatyczny. Warto więc przed zakupem zwrócić uwagę na parametr głośności. Nie powinien on przekraczać 65 dB. Nie zawsze jednak podana wartość jest określona dla maksymalnych obrotów urządzenia. Warto o to zapytać, aby później nie być zaskoczonym. Źle zamontowane urządzenie również może pracować głośniej. Warto o tym pamiętać.
Na koniec
Wybór okapu jest bardzo ważny, gdyż dzięki niemu praca w kuchni będzie o wiele przyjemniejsza. Dzięki temu urządzeniu nasza kuchnia będzie o wiele bardziej czysta (przynajmniej pozbawiona tłustego osadu!) a zapachy nie będzie roznosić się po mieszkaniu. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na wydajność i głośność okapu. Pamiętajmy także, że okap nie powinien być węższy od płyty grzewczej. Okap nie może także krępować naszych ruchów, musi być zamocowany na odpowiedniej wysokości. Wybór rodzaju i modelu zależy od własnych preferencji.
Źródło: budnet.pl
Komentarze
Tagi
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Praca za granicą - jak ją znaleźć Liczba postów: 80 Grupa: Ciekawe pom... jak nie wiesz jak sie za to zabrac samodzielnie i wolisz uniknac zbednych problemow to jednak lepiej sie skontatowac od razu z agencja Mondi https://mondi.pl/.....
- Komfortowa jadalnia w małym mieszkaniu Liczba postów: 16 Grupa: Wnętrza Szanowni Państwo, Dobrą alternatywą dla tynków dekoracyjnych, betonu architektonicznego, tapet czy kamieni są płytki klinkierowe. King Klinker https://kingklink...
- Biuro księgowe w Warszawie Liczba postów: 11 Grupa: Porady i op... Samodzielne prowadzenie księgowości w e-commerce może być korzystne finansowo, ale wiąże się z ryzykiem popełnienia błędów. Wymaga to znajomości zasad podatkowy...
- Wieszaki na ręczniki Liczba postów: 14 Grupa: Najnowsze t... Ja tam specjalnie nie kombinuję. Wziąłem najzwyklejsze wieszaki z przyssawkami, bodaj 5 na jednym kiju. Jakiejś marki no-name, kompletnie nie pamiętam. To wszys...
- Meble laboratoryjne Liczba postów: 58 Grupa: Porady i op... Przechowywanie próbek biologicznych w temperaturach ultra-niskich wymaga specjalistycznych zamrażarek, które gwarantują stabilność warunków nawet przy -86˚C. Te...