Grubość ocieplenia – czy ma istotne znaczenie?

Grubość ocieplenia – czy ma istotne znaczenie?

Aby zadbać o efektywność energetyczną budynku, należy zwrócić uwagę na odpowiednie parametry cieplne budowanych i remontowanych domów. Zgodnie z obowiązującym prawem współczynnik przenikania ciepła dla ścian zewnętrznych nie może być większy niż 0,23 W/(m2 × K), a w 2021 roku może wynieść maksymalnie 0,20 W/(m2 × K). Jak ten parametr wpływa na grubość ocieplenia? Czy grubość ocieplenia ma znaczenie dla właściwości całego systemu elewacyjnego? Czytaj dalej

 

Z artykułu dowiesz się:

  • jakie materiały ociepleniowe są stosowane na ścianach zewnętrznych i jaką mogą mieć grubość,
  • jak obliczyć współczynnik przenikania ciepła dla ścian zewnętrznych na podstawie grubości ściany,
  • co się stanie, jeśli zastosujesz zbyt grubą warstwę ocieplenia,
  • dlaczego należy wybierać odpowiednie systemy ociepleń

 

Grubość ocieplenia – czy ma istotne znaczenie?

Czytaj również: Zespolony system ociepleń ETICS - z czego się składa i na czym polega takie rozwiązanie

 

Grubość styropianu lub wełny mineralnej umieszczonych na ścianach zewnętrznych może wynosić od kilku do kilkudziesięciu centymetrów. To, ile wyniesie dokładna wartość, jest uzależnione od kilku czynników. Razem z przedstawicielami firmy Caparol przygotowaliśmy dla Ciebie kilka wskazówek, dzięki którym dowiesz się, jaka grubość ocieplenia będzie najlepsza, oraz poznasz obowiązujące obecnie wymagania techniczne budynków.

 

Ocieplenie domu – od czego zależy grubość ocieplenia i na co ma wpływ?

Grubość ocieplenia ścian zewnętrznych zależy od dwóch najważniejszych czynników:

  • grubości ściany,
  • rodzaju materiału, z którego jest wykonana ściana.

 

Znajomość tych podstawowych parametrów przegród zewnętrznych stanowi punkt wyjścia do wykonania dalszych obliczeń. Po zmierzeniu grubości ściany i określeniu, z jakiego materiału jest wykonana, możesz obliczyć współczynnik przenikania ciepła U (dla ściany nieocieplonej).

 

Będzie Ci do tego potrzebny prosty wzór: U = λ/d, w którym symbolem λ (lambda) oznaczono współczynnik przewodności cieplnej użytego materiału, a literą d – grubość ściany.

 

Grubość ocieplenia a prawo budowlane – jak uzyskać odpowiednie parametry?

Przy określaniu grubości izolacji pamiętaj, że ściany Twojego budynku mogą spełniać normy izolacyjne, które obowiązywały w momencie budowy domu. Jeśli więc Twój dom powstał przed 2008 rokiem, współczynnik U mógł wynosić do 0,5 W/(m2 × K), a jeśli w latach 60. – nawet 1,1 W/(m2 × K).

 

Choć do 2020 roku ma obowiązywać współczynnik U = 0,23 W/(m2 × K), warto pamiętać, że od 2021 prawo budowlane zostanie zaktualizowane. Maksymalna wartość U zmaleje do 0,2 W/(m2 × K). Weź to pod uwagę nie tylko jeśli planujesz budowę domu za dwa lata, lecz także jeśli chcesz starać się o dofinansowanie w ramach programu Czyste Powietrze. W wymaganiach technicznych programu jasno określono, że prace termomodernizacyjne przegród zewnętrznych mają doprowadzić do uzyskania U = 0,2 W/(m2 × K).

 

Jak osiągnąć odpowiedni parametr U ocieplonej ściany? Gdy wiesz już, z czego jest wykonana surowa ściana i jaką ma grubość, możesz podjąć decyzję dotyczącą materiałów izolacyjnych.

 

Materiały izolacyjne na ścianach zewnętrznych – co i jak stosować?

Do ocieplenia domu najczęściej wykorzystuje się:

  • płyty styropianowe,
  • płyty z wełny mineralnej.

 

Trudno jednak oceniać, który z nich jest lepszy, ponieważ poza rodzajem materiału nie mniejszą rolę odgrywa również jego jakość. Aby móc ją ocenić, należy zwrócić uwagę na  współczynnik przewodności cieplnej, którego wartość jest zawsze widoczna na opakowaniu wełny lub styropianu.

 

Warto wiedzieć, że im niższy współczynnik przewodności cieplnej (λ), tym lepsze właściwości termoizolacyjne produktu i możliwość użycia cieńszego materiału termoizolacyjnego. Przykładowo: współczynnik przenikania ciepła U = 0,23 [W/(m2 × K)] można osiągnąć, montując na ścianie wykonanej z pełnej czerwonej cegły o grubości 50 cm:

  • tradycyjny biały styropian o współczynniku przewodności cieplnej λ=0,040 [W/(m2 × K)] i grubości 15 cm
  • styropian grafitowy o współczynniku przewodności cieplnej λ=0,032 [W/(m2 × K)] i grubości 12 cm.

 

Podobnie jest w przypadku wełny mineralnej: im lepszy (niższy) współczynnik przewodności cieplnej tym cieńszą można zastosować wełnę.

 

Skuteczna termomodernizacja budynku – więcej znaczy lepiej? Czy warto stosować jak najgrubsze ocieplenie domu

Każdy dodatkowy centymetr ocieplenia ścian zewnętrznych sprawia, że poprawiają się warunki energetyczne całego budynku. Przy założeniu, że porównujemy ściany wykonane z tego samego materiału:

  • Im większa grubość ściany, tym wartość współczynnika U będzie mniejsza, co jest korzystne dla właścicieli domów – ich budynek spełnia wymagania prawne i posiada dobre właściwości cieplne.
  • Im mniejsza grubość ściany, tym wartość współczynnika U będzie rosnąć. Istnieje więc ryzyko, że przenikanie ciepła przez ściany zewnętrzne będzie na tyle duże, że przekroczy maksymalną, określoną przepisami wartość.

 

Mimo tego, że grubsza warstwa ocieplenia oznacza lepsze warunki cieplne w domu, warto zachować umiar w ustalaniu najlepszych wartości. Płyty styropianowe lub wełna o zbyt dużej grubości mogą przyczynić się do powstania kilku problemów.

 

1) Okna domu ukryte w konstrukcji ściany.

Okna, które są schowane w konstrukcji domu, przypominają wyglądem dawne okna strzelnicze. Powodują też bardzo podobne problemy – mają wpływ na estetykę całego budynku i zmniejszają dostęp do naturalnego światła w pomieszczeniu.

Przy grubszych warstwach ocieplenia warto więc rozważyć montaż większych okien lub ich wysunięcie.

 

2) Mniejszy rozmiar wszystkich elementów zewnętrznych budynku.

Dotyczy to m.in. balkonów, podestów czy schodów prowadzących do domu. Choć zmniejszenie szerokości stopni schodów pozornie nie ma zbyt dużego znaczenia, w rzeczywistości może sprawić, że ich użytkowanie będzie niekomfortowe.

 

Nie tylko grubość ocieplenia – wybierz odpowiedni system ociepleń

Grubość warstwy styropianu lub wełny mineralnej odgrywa kluczową rolę w uzyskiwaniu właściwości cieplnych budynku. Nie jest jednak jedynym czynnikiem, który decyduje o energooszczędności domu czy trwałości całej elewacji. Wpływ na to mają również wszystkie inne warstwy umieszczone na ścianie zewnętrznej, tworzące spójny system ociepleń.

 

Jak wybrać odpowiedni zestaw produktów? Zadbaj o to, aby wszystkie materiały pochodziły od jednego producenta. Zwróć też uwagę na właściwości systemów i porównaj je ze sobą. W ofercie Caparol znajdziesz trzy różne systemy ociepleń Caparol Capatect:

 

  • Capatect Carbon – który dzięki zastosowanym włóknom węglowym gwarantuje najwyższą odporność na uszkodzenia mechaniczne, w tym grad i inne czynniki atmosferyczne;
  • Capatect Loglife – pozwala stworzyć trwałe i czyste elewacje dzięki powłoce Caparol Clean Concept, w której zastosowano technologię samooczyszczania;
  • Capatect Classic – standardowy system o bardzo dobrych właściwościach cieplnych, który został już przetestowanych na dziesiątkach milionów metrów kwadratowych domów w całej Europie.

 

Odpowiednie dostosowanie grubości ocieplenia oraz wybór idealnego, trwałego systemu ociepleń – to dwa aspekty, na które powinieneś zwrócić szczególną uwagę. W trakcie ustalania szczegółów z projektantem elewacji oprócz grubości wełny lub styropianu określ również rodzaj systemu ociepleń. Dzięki temu zyskasz pewność, że po termomodernizacji Twój nowy dom będzie poprawnie ocieplony.

 

Czytaj również: Ocieplenie elewacji a bezpieczeństwo pożarowe - Wytyczne Projektowania SITP WP-03:2018

 

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Źródło: Artykuł sponsorowany / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

  • Pokój dla dziecka Liczba postów: 201 Grupa: Nowości ara... według mnie pokój dla dziecka powinien być przytulny z miejscem do zabawy oraz nauki :) _____________________________________ _______ sztuczne kwiaty hiacynty
  • Rozbiórki Liczba postów: 109 Grupa: Stawiamy śc... A propos takich czynności jak skup złomu to warto pamiętać, że dobrze jest zezłomować starą niepotrzebną pralkę czy z gospodarstwa rolnego pług itd.
  • Przeprowadzka jeszcze w tym roku Liczba postów: 4 Grupa: Aktualności No skoro osiedle już stoi, to trzeba pomyśleć o przeprowadzce - niestety to ta nieprzyjemna powinność, którą każdy z nas musi wykonać, jak decyduje się na przen...
  • Samemu czy z firmą Liczba postów: 7 Grupa: Aktualności Każdego w końcu czeka przeprowadzka i do tego polecam fantastyczną firmę przeprowadzkową https://www.przeprowadzkiwroclaw.pl Bardzo dobrze się z nimi współpraco...
  • Podłogi Liczba postów: 236 Grupa: Robimy stro... Estetyka i autentyczność: https://panele-podlogowe.eu Niektóre panele podłogowe imitują naturalne materiały, takie jak drewno czy kamień, zachowując autentyczny...
  • Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 376 Grupa: Robimy stro... Osobiście uważam, że drewno naturalne na podłodze to najlepsza rzecz! To rozwiązanie zdrowe, bezpieczne i generalnie rekomendowane rodzinom z małymi dziećmi ;)....

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19468 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 653

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >