Grzejniki przenośne - poznaj ich różne rodzaje

Grzejniki przenośne - poznaj ich różne rodzaje

Elektryczne grzejniki przenośne to dobry sposób na uzupełnienie niewydolnej instalacji centralnego ogrzewania. Dzięki nim dogrzejemy także mieszkanie w chłodne dni poza sezonem grzewczym. Przydadzą się na działce, w domku letniskowym, w przydomowym warsztacie - poznaj różne rodzaje grzejników przenośnych i wybierz idealnie dopasowany do swoich potrzeb. Czytaj dalej

Termowentylatory

Wybór właściwego grzejnika przenośnego uzależniony jest między innymi od wielkości pomieszczenia, które chcemy ogrzewać. Często wybieranym rodzajem są termowentylatory, zwane popularnie farelkami. Dzięki niskiej wadze są łatwe do przenoszenia; niewielkie wymiary sprawią, że bez trudu zapakujemy je do samochodu. Termowentylatory szybko się nagrzewają, dzięki czemu jesteśmy w stanie w zaledwie chwilę wpłynąć na podniesienie komfortu termicznego w pomieszczeniu. Dzięki obecności bezpiecznika termicznego urządzenia te wyłączają się, gdy osiągną określoną graniczną temperaturę, a więc są bezpieczne w użytkowaniu. Na rynku dostępne są także specjalne termowentylatory przeznaczone do używania w łazienkach. Mają dodatkowe zabezpieczenia, dzięki którym mogą funkcjonować w pomieszczeniach o dużej wilgotności.

 

grzejniki przenośne poznaj ich różne rodzaje

 

Grzejniki olejowe i ceramiczne

Kolejnym rodzajem przenośnego ogrzewania są grzejniki olejowe (zobacz modele dostępne na stronie http://www.castorama.pl/produkty/instalacja/technika-grzewcza-i-ogrzewanie/ogrzewanie-przenosne/grzejniki-olejowe.html). Mogą mieć postać płytową lub żeberkową. Niezależnie od typu, ich konstrukcja jest oparta na tej samej zasadzie działania. Umieszczona w dolnej partii urządzenia grzałka (bądź grzałki) nagrzewa się po podłączeniu do gniazdka elektrycznego. Następnie nagrzewa się olej, którym grzejnik jest wypełniony. Substancja ta dobrze akumuluje ciepło i oddaje je do otoczenia przez dość długi czas po wyłączeniu. Grzejniki olejowe są ciche, wydajne, nie wysuszają powietrza. Kolejny typ grzejnika to urządzenie z wkładem ceramicznym - charakteryzuje się ono trwałością, wysoką efektywnością, a także szybkością nagrzewania się.

 

Przenośne konwektory i promienniki

Następny rodzaj przenośnych grzejników to konwektory. Działają one, jak sama nazwa wskazuje, na zasadzie konwekcji. Zasysają powietrze dołem, ogrzewają je i wydmuchują do góry, przez kratkę czołową. Ogrzewają pomieszczenie przez grawitacyjny ruch powietrza. Konwektory zazwyczaj wyposażone są w system regulacji temperatury i termostat; niekiedy przystosowane są także do zawieszenia na ścianie. Ostatni rodzaj przenośnego grzejnika elektrycznego to promiennik - wydziela on ciepło poprzez promieniowanie. Nagrzewa się nie tyle powietrze dookoła promiennika, co otaczające go przedmioty, łącznie z meblami czy podłogą. Powietrze ogrzewa się pośrednio, poprzez te właśnie przedmioty. Emitowane przez promiennik ciepło rozchodzi się równomiernie na całą powierzchnię mieszkania. Zaletą tego urządzenia jest to, że nie wysusza ono powietrza.

Wybierając grzejnik przenośny do domu, domku letniskowego, sklepu czy warsztatu, warto obliczyć, jakiej mocy grzewczej będziemy potrzebować. Gdy poznamy parametry, jakimi cechować się ma nasz grzejnik, możemy zastanowić się, który rodzaj najlepiej spełni nasze wymagania pod względem szybkości działania, głośności pracy czy akumulacji ciepła.

 

Czytaj również: Najlepszy system ogrzewania w pomieszczeniach o dużych przeszkleniach - grzejniki kanałowe.

 

 

Źródło: castorama.pl / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19436 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 436

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >