Hydroizolacja podłoża pod deski tarasowe – dlaczego to takie ważne
Taras lub balkon, niezależnie od tego czy zostały pokryte deskami drewnianymi czy kompozytowymi, nieustannie poddawane są działaniu szkodliwych czynników atmosferycznych. Latem to promieniowanie UV i wysokie temperatury, a jesienią i zimą – woda deszczowa oraz zalegający śnieg. Właśnie dlatego, chcąc zapewnić pokryciu trwałość na długie lata, trzeba zadbać o odpowiednią hydroizolację podłoża.
Czytaj dalej
Niekwestionowanym wrogiem tarasów i balkonów jest zalegająca woda, która bez problemu przenika przez pokrycie i, gdy podłoże nie jest odpowiednio zabezpieczone, powoduje zawilgocenia, korozję, a nawet pękanie posadzki pod okładziną z desek. Poza nią istnieje cały szereg innych czynników atmosferycznych, które mają równie szkodliwe oddziaływanie. To nie tylko wynikające ze specyfiki danej pory roku: promieniowanie UV, deszcz czy śnieg, ale także typowa dla naszego klimatu wysoka amplituda temperatur, negatywnie wpływająca na niezabezpieczone podłoża.
Fot. Pixabay
Czym skutkuje brak izolacji pod deskami tarasowymi?
-
Po pierwsze: możliwą degradacją podłoża, a co za tym idzie, koniecznością demontażu już zamontowanego pokrycia.
-
Po drugie: obniżeniem komfortu użytkowania tarasu z uwagi na zawilgocone podłoże i nadmierne odparowanie wilgoci w sezonie letnim – co może mieć negatywny wpływ na drewnianą konstrukcję tarasu.
Fot. Pixabay
Czytaj również: Jakim środkiem chemicznym najszybciej wyczyścimy drewniany taras po zimie?
- Nowoczesna izolacja pod deski tarasowe to masa na bazie polimerów, które sprawiają, że zabezpieczone podłoże staje się odporne na działanie wody oraz innych czynników atmosferycznych, takich jak promieniowanie UV czy mrozy. Ogromne znaczenie mają tu także właściwości paroprzepuszczalne i mostkujące rysy oraz to, że jest to tzw. hydroizolacja bezszwowa, co gwarantuje pełną ochroną przeciwwodną i przeciwwilgociową. Dodatkowo, po nagrzaniu się tarasu, taki środek nie wydziela uciążliwych zapachów typowych dla izolacji bitumicznych czy pokryć papowych – tłumaczy Maciej Szymański, ekspert z firmy Ultrament.
Jak prawidłowo położyć izolację pod deski tarasowe?
-
W pierwszej kolejności należy odpowiednio przygotować podłoże. W tym celu trzeba dokładnie oczyścić jego powierzchnię, usuwając osady, tłuszcze, stare powłoki malarskie oraz inne zabrudzenia, które mogłyby działać separująco na aplikowaną izolację.
-
Kolejnym krokiem jest wypełnienie ewentualnych ubytków w podłożu oraz, jeśli nie ma, wykonanie spadku od 1,5% do 2% – można do tego wykorzystać cementową zaprawę wyrównującą.
-
Następnie należy pamiętać o zabezpieczeniu połączeń posadzki z elewacją, przejść dylatacyjnych oraz styku z profilem okapowym. Wykorzystuje się do tego taśmę uszczelniającą, wtapianą w pierwszą warstwę hydroizolacji.
-
Odpowiednio przygotowane podłoże należy lekko zwilżyć i wykonać szpachlowanie drapane, które stworzy cienką warstwę pod właściwą aplikację i zwiększy jej przyczepność.
-
Ostatnim krokiem jest nałożenie hydroizolacji w dwóch warstwach, przy czym drugą nanosimy po całkowitym wyschnięciu pierwszej (o gotowości świadczy zmiana barwy powłoki z jasnej na ciemnoszarą). Należy położyć minimum dwie warstwy hydroizolacji tak, aby jej ostateczna grubość w stanie suchym wynosiła przynajmniej 2 mm.
Czytaj również: Jak wybrać płytki tarasowe? Kilka praktycznych porad
PAMIĘTAJ!
Układanie konstrukcji pod deski na podłożu pokrytym hydroizolacją wymaga stosowania podkładek z tworzywa sztucznego, a samych legarów nie należy mocować mechanicznie.
Co na rynku? Izolacja pod deski tarasowe Ultrament
Izolacja pod deski tarasowe od Ultrament to wydajna, szybkoschnąca masa uszczelniająca, możliwa do zastosowania pod deski drewniane, kompozytowe i elewacyjne. Dzięki nowoczesnej recepturze tworzy szczelną i bezszwową izolację przeciwwodną i przeciwwilgociową, chroniącą powierzchnie przed szkodliwym działaniem promieniowania UV, wysokimi temperaturami, mrozami, a także procesami starzenia. To środek paroprzepuszczalny, szybkowiążący i elastyczny. Nie wymaga gruntowania, wykazując odporność na deszcz już po 2-3 godzinach od nałożenia oraz umożliwiając montaż elementów tarasu po upływie 24 godzin. Nie zawiera rozpuszczalników organicznych oraz bitumów.
Izolacja pod deski tarasowe firmy Ultrament dostępna jest w sprzedaży w marketach budowlanych (m.in. Bricomarche, Castorama, Leroy Merlin, OBI) za sugerowaną cenę półkową ok. 190 zł za opakowanie 8 kg.
Komentarze
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Wytrzymałe ogrodzenie betonowe Liczba postów: 7 Grupa: Ogród i dzi... Szukasz idealnego ogrodzenia do swojego domu, które łączy estetykę i funkcjonalność? Przeczytaj artykuł na https://dizajns.pl/jakie-ogrodzenie-beto nowe-jest-naj...
- Jak uprzyjemnić sobie i dzieciom urlop we własnym... Liczba postów: 12 Grupa: Ogród i dzi... Jeżeli szukacie sprawdzonego noclegu w Poznaniu, to polecam Wam sprawdzić stronę, na której znajdziecie ofertę nowoczesnego Hotel Poznań Włoski - Pracownia Impl...
- Jaka farba do malowania basenu? Specjalistyczna fa... Liczba postów: 4 Grupa: Ogród i dzi... Chcąc pomalować beton, należy pamiętać nie tylko o wyborze koloru, ale o wyborze dobrej farby . Przede wszystkim dobrze dobrana farba ma za zadanie chronić b...
- Mini ogródek pod blokiem Liczba postów: 19 Grupa: Zagospodaro... Rozglądając się za wyborem solidnych mebli ogrodowych to na pewno warto rozejrzeć się w ofercie Di Volio u których możliwości zdecydowanie nie brakuje. Przykład...
- Ogródek dla rodziny Liczba postów: 132 Grupa: Ogród i dzi... Co do wyboru dobrej jakości narzędzi, elektronarzędzi oraz artykułów ogrodowych. To koniecznie sprawdź ofertę hurtowni Chle-Mar https://chle-mar.pl/ mają bardzo...