INOX - co to jest ? Jak czyścić?
Pod tą tajemniczą nazwą kryje się grupa stali o specjalnych właściwościach fizyko-chemicznych odpornych na korozję. Nierdzewność uzyskuje się poprzez
wprowadzenie do stali odpowiednich dodatków stopowych.
Czytaj dalej
Zastosowanie stali nierdzewnych jest bardzo szerokie, począwszy od przemysłu ciężkiego i produkcji energii aż do mechaniki precyzyjnej i elektroniki. W Europie typowe obszary głównych zastosowań to:
- budownictwo i architektura
- przemysł spożywczy
- sprzęt AGD
- przemysł chemiczny
- przemysł celulozowy i papierniczy
- produkcja energii
- ochrona środowiska
- przemysł transportowy i samochodowy
Czytaj również: Charakterystyka i zastosowanie wyrobów z PCW w budownictwie
Krótka historia stali
Stal nierdzewna została wynaleziona prawie 100 lat temu, ale dopiero w ostatnich kilkunastu latach zaczęła być powszechnie stosowana w budownictwie i architekturze. Najpierw w latach osiemdziesiątych jej zalety docenili architekci najwyżej rozwiniętych państw, a w ostatnich latach pojawiła się ona także w Polsce.
Stal nierdzewna jest materiałem wyjątkowo trwałym i praktycznym, a jednocześnie szlachetnym i eleganckim. Dzięki różnorodności gatunków i rodzajów powierzchni oraz szerokiej palecie produktów jest ona w stanie spełnić najbardziej wyszukane wymagania stawiane materiałom budowlanym i wykończeniowym przez architektów.
Czytaj również: Rodzaje szkła i wyrobów szklanych w budownictwie oraz ich zastosowanie
Odpowiednia konserwacja
Jak radzić sobie z czyszczeniem stali, aby zawsze była piękna i błyszcząca? Jest ona przecież obecna w naszym domu. Są z niej lodówki, zlewozmywaki, stoły, chlebaki, miski, garnki, czajniki, szafy, szafki i inne, drobniejsze akcesoria.
Pierwsza zasada brzmi: nie używamy ostrych myjek czy drucianek. Robią inaczej, możemy doprowadzić do powstania brzydkich zarysować na garnkach ze stali nierdzewnej. Tego raczej nie chcemy. Jak się okazuje, do czyszczenia stali wystarczy gorąca woda i odrobina płynu do mycia naczyń. Równie dobrze sprawdzi się płyn do mycia szyb. Po prostu spryskajmy powierzchnie i zetrzyjmy zabrudzenia, używając ściereczki z mikrofibry. Następnie dokładnie opłuczmy powierzchnię oraz wypolerujmy suchą ścierką.
Stal nierdzewna jest bardzo trwałym materiałem, odpornym na rdzę oraz wysoką temperaturę, dzięki czemu ma bardzo częste zastosowanie w kuchni. Chrom, będący jej składnikiem, wchodzi w reakcję z tlenem z powietrza tworząc powłokę ochronną, która uniemożliwia powstawanie trwałych śladów na stalowej powierzchni. Jeśli stal jest pokryta olejem i brudem, staje się mniej odporna.
W trakcie czyszczenia stali nierdzewnej należy przede wszystkim odstawić na bok jakiekolwiek żrące substancje chemiczne, jak choćby wybielacz (zawierający chlor). Zawsze starajmy się usuwać brud wykonując szmatką koliste ruchy, dzięki czemu nie uszkodzimy powłoki ochronnej powierzchni.
Komentarze
Czytaj też…
Czytaj na forum
- 5 przydatnych wskazówek na przedświąteczne porząd... Liczba postów: 1 Grupa: Wnętrza
- Czy niedrogie baterie łazienkowe mogą być dobrym w... Liczba postów: 1 Grupa: Wnętrza
- czarna czy czerwona kuchnia Liczba postów: 51 Grupa: Najnowsze t... Szanowni Państwo, czarna kolorystyka najlepiej sprawdzi się w dobrze doświetlonej kuchni o większym metrażu. W mniejszym pomieszczeniu dobrym rozwiązaniem może....
- Firanki, czy rolety? Liczba postów: 479 Grupa: Najnowsze t... Jeśli szukasz idealnych osłon na swoje okna, warto rozważyć możliwość wykonania firan i zasłon na wymiar. Firma firany Środa Wielkopolska specjalizuje się w szy...
- Cegła czy tapeta do salonu Liczba postów: 167 Grupa: Najnowsze t... Użytkownik accapella napisał: Kasyno online Ice to prawdziwa lodowa uczta dla miłośników hazardu! Ich hojne bonusy są jak świeży oddech arktycznej bryzy, dodają...