Idealny garaż - samodzielny budynek czy połączony z domem?

Idealny garaż - samodzielny budynek czy połączony z domem?

„Własne cztery kółka” ma statystycznie co drugi Polak. Każdy posiadacz auta, który chce z niego korzystać przez lata, powinien chronić swoją własność przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, a więc garażować. Jaki rodzaj schronienia wybrać – garaż wolnostojący czy zintegrowany z domem? Czytaj dalej

 

Współcześnie samo posiadanie samochodu nie świadczy już o statusie społecznym, a jest integralnym elementem nowoczesnego świata, w którym ludzie cenią sobie niezależność, wygodę i łatwość przemieszczania się. Nie wspominając o tym, że w przypadku trudnej sytuacji epidemiologicznej kraju, to jedna z bezpieczniejszych metod transportu. Jeśli dysponujemy przy tym garażem, wiele typowych samochodowych czynności eksploatacyjnych wykonamy samodzielnie i tym sposobem pożytecznie spędzimy czas. Garaż może być i w wielu przypadkach jest męskim królestwem, w którym sami ustalamy rozmieszczenie poszczególnych przedmiotów i przechowujemy narzędzia. Korzystając z tego pomieszczenia, uzupełnimy płyny eksploatacyjne w aucie, zmienimy koła, czy też nadamy karoserii blasku. A jeśli samodzielne naprawy to nasz konik, to nic nie będzie stało na przeszkodzie, aby im się oddać. Oczywiście pod warunkiem, że zgromadzimy odpowiednio szeroki pakiet niezbędnych narzędzi. Gdy zatem stajemy właśnie przed koniecznością wyboru między garażem wolnostojącym, a tym znajdującym się w bryle budynku, poniższy artykuł przybliży nam plusy i minusy każdego z rozwiązań. 

 

Idealny garaż - samodzielny budynek czy połączony z domem?

 

Garaż połączony z budynkiem mieszkalnym

Jeśli jesteśmy posiadaczami domu jednorodzinnego i nie mamy w nim przewidzianego miejsca na garaż, możemy pokusić się o tzw. dobudówkę. Taką konstrukcję trzeba jednak przemyśleć pod względem architektonicznym, aby komponowała się z resztą budynku. Za tym rozwiązaniem przemawia wygoda korzystania z pomieszczenia przeznaczonego na auta, zwłaszcza zimą czy podczas niekorzystnej pogody (np. deszczu) – jeśli jest dobrze skomunikowane z resztą naszego M, nie musimy wychodzić na zewnątrz, aby dostać się do samochodu. Ponadto oszczędzamy też powierzchnię działki, którą możemy wykorzystać na zagospodarowanie pięknego ogrodu z częścią wypoczynkową. Przestrzeń nad garażem z powodzeniem sprawdzi się z kolei na cele mieszkalne bądź w przypadku dachu płaskiego – jako pokaźnych rozmiarów taras.


Idealny garaż - samodzielny budynek czy połączony z domem?

 

Czytaj również: Nowa generacja napędów do bram garażowych - inteligentne, szybsze, bardziej komfortowe.


Jakie są wady? Z uwagi na znaczną kubaturę rozwiązania parter domu może stracić w niektórych przypadkach na przestronności. W trosce o estetykę budynku duże znaczenie ma dobór odpowiedniej bramy garażowej. Najlepiej dopasować ją pod kątem funkcjonalności i ilości miejsca dostępnego na podjeździe – do wyboru mamy chociażby konstrukcje uchylne bądź przesuwne. Zadbajmy również o jej prawidłowy montaż. W innym wypadku wyraźnie odczujemy straty ciepła, co przełoży się niekorzystnie na domowy budżet. – Gdy decydujemy się na garaż w bryle i chcemy, aby była to inwestycja energooszczędna, szczególnie istotne jest to, jaką bramę wybierzemy. Pamiętajmy, że zapewniający skuteczną izolację termiczną produkt pozwala ograniczyć straty energii. Zwróćmy uwagę na panele, które są w tym przypadku bardzo ważnym elementem – najwyższe parametry posiadają te, grubsze niż standardowo przyjęte 40 mm, czyli np. 60 mm. Rekomendujemy również ciepły montaż wyrobu, który wpływa znacząco na poprawę izolacyjności, niweluje też mostki termiczne, tworząc najcieplejsze rozwiązanie na rynku – tłumaczy Tomasz Kubczak, Kierownik Działu Zarządzania Produktem KRISPOL, Ekspert z zakresu segmentowych bram garażowych i przemysłowych oraz automatyki. Planując garaż w bryle budynku, nie zapominajmy, że trzeba zaprojektować również dobre odwodnienie podłoża oraz wentylację pomieszczenia, aby wewnątrz nie gromadziła się wilgoć, a do mieszkania nie wnikały spaliny.


Garaż wolnostojący

W przypadku dużej działki możemy pozwolić sobie na garaż wolnostojący, a więc całkowicie odseparować funkcje mieszkalne od gospodarczych. Dla naszej wygody najlepiej, żeby był połączony zadaszeniem z wejściem do domu, co jest coraz częściej stosowane w nowoczesnym budownictwie. Co więcej, powinien być utrzymany w podobnej stylistyce, co własne M w zakresie kształtu bryły, użytych materiałów i kolorów. Ogromnym plusem odrębnej konstrukcji jest możliwość zaprojektowania dwustanowiskowej (a nawet większej) przestrzeni – z jedną bądź dwiema bramami garażowymi, w zależności od upodobań i potrzeb. Najprościej jest usytuować ją na działce w bliskiej odległości od wjazdu – zbyt długi podjazd może wyglądać bowiem nieestetycznie.


Garaż jako osobny byt może być również doskonałym schowkiem na akcesoria ogrodowe czy mieć dobudowaną wiatę na drewno lub pełnić jeszcze inne dodatkowe funkcje. Przypadnie do gustu z pewnością każdemu zapalonemu majsterkowiczowi, który może stworzyć w nim swoje własne królestwo, pełne szafek narzędziowych i innych przydatnych w gospodarstwie domowym rzeczy. Trzeba jednak podkreślić, że garaż wolnostojący to rozwiązanie, które wymaga zazwyczaj poniesienia większych nakładów finansowych i doprowadzenia odpowiednich instalacji, a w przypadku konstrukcji o powierzchni większej niż 35 m2 – nawet pozwolenia na budowę (jeśli projekt domu nie przewiduje miejsca na garaż, ewentualna dobudowa wymaga również zezwolenia). 


Dla własnych „czterech kółek” chcemy zapewnić jak najlepsze schronienie. Gdy posiadamy dom, odpowiednią ochronę auta umożliwia garaż i tak rodzą się dylematy – razem czy osobno? Nie ma jednej prawidłowej odpowiedzi – trzeba rozważyć za i przeciw, a wyniki tego testu skonfrontować z własnymi potrzebami. Pamiętajmy jednak, aby niezależnie od wyboru, stworzyć projekt przemyślany architektonicznie i postawić na dobry montaż, zwłaszcza w zakresie bramy garażowej. Wówczas z tej przestrzeni będziemy korzystać bezproblemowo, z pełną przyjemnością.

 

Czytaj również: Nowa paleta wzorów powierzchni bram garażowych - teraz brama harmonijnie wkomponuje się w elewację


Idealny garaż - samodzielny budynek czy połączony z domem?

 

***

Ogólnopolska kampania edukacyjna „DOBRY MONTAŻ" to organizowana przez Związek POiD akcja, promująca wśród inwestorów indywidualnych ideę prawidłowej instalacji wyrobów stolarki budowlanej. Partnerami „DOBREGO MONTAŻU" są firmy: FAKRO, HÖRMANN, KLIMAS WKRĘT-MET, KRISPOL, PORTA KMI POLAND, PROLINE, SOUDAL. Kampanię, w charakterze jej ambasadorów,

 

Opis rozwiązań oferowanych przez Partnerów kampanii „DOBRY MONTAŻ":

Brama garażowa VENTE 60 KRISPOL

Segmentowa brama garażowa VENTE K2 RFS 60 od KRISPOL o grubości zwiększonej do 60 mm. Ta wyjątkowo ciepła brama posiada dodatkowo podwójne uszczelnienie dolnego panela, uszczelnienia międzysekcyjne oraz dodatkową uszczelkę obwodową, niwelującą mostki termiczne pomiędzy ścianą a kątownikami. Umożliwia to osiągnięcie współczynnika U=0,9 [W/m2K].

Bramy segmentowe dostępne są w ponad 200 kolorach RAL oraz kilkudziesięciu okleinach. Umożliwia to doskonałe dopasowanie bramy do elewacji i innych elementów stolarki.


System ciepłego montażu bramy KRISPOL

KRISPOL wprowadził do oferty zgłoszony do opatentowania system ciepłego montażu bramy. To nowość na polskim i światowym rynku stolarki otworowej. Zastosowany przy montażu twardy styropian EPS pozwala na poprawę izolacji dla węzła o około 30 %, co daje w praktyce lepszą izolację cieplną całej bramy. Dla inwestora to oznacza poprawę współczynnika ciepła. Rozwiązanie jest dostępne we wszystkich punktach handlowych i sieci salonów KRISHOME. www.krispol.pl 

 

Idealny garaż - samodzielny budynek czy połączony z domem?

 

Szafka narzędziowa PROLINE z wyposażeniem 

Szafka warsztatowa PROLINE model 33129 z wyposażeniem to praktyczne rozwiązanie dla wszystkich, którzy właśnie zagospodarowują garaż z zamiarem nadania mu funkcji warsztatowych. Dzięki 206 narzędziom marki PROLINE składającym się na wyposażenie szafki, można z powodzeniem wykonywać większość typowych prac serwisowych i naprawczych. W szufladach znajdziemy klucze oczkowo-płaskie, nasadki, rękojeści z grzechotką, wkrętaki, szczypce, młotki i wiele innych podstawowych narzędzi. Profesjonalna szafka narzędziowa pozwoli w pełni cieszyć możliwościami nowego garażu.

 

Idealny garaż - samodzielny budynek czy połączony z domem?


Źródło: AVEEX / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19403 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 233

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >