Ile kosztuje nowe mieszkanie?
Średnie ceny transakcyjne nowych lokali zwykle są wyższe. Dane Narodowego Banku Polskiego wskazują, że różnica na korzyść rynku wtórnego może wahać się od kilku do kilkudziesięciu procent. W jednej z krajowych metropolii średnia dopłata do nowego metrażu nie przekracza 5%. Na mieszkaniowej mapie Polski znajdują się też miasta, w których różnica cenowa pomiędzy rynkiem pierwotnym i wtórnym jest wyższa od 30% …
Czytaj dalej
Ile trzeba dopłacić za nowy lokal?
Wyniki z Krakowa i Katowic są krańcowo różne
Dzięki informacjom zebranym przez NBP można łatwo obliczyć, jakie było zróżnicowanie średnich cen transakcyjnych nowych i używanych lokali (od I kw. 2013 r. do III kw. 2014 r.). Wyniki zaprezentowane na poniższym wykresie dotyczą dziesięciu największych miast kraju. W tej grupie uwagę zwracają głównie dwa ośrodki miejskie – Kraków i Katowice. W stolicy Małopolski analizowana różnica od początku 2013 r. nie przekracza 5%. Jej poziom trzykrotnie był nawet niższy od zera. To oznacza, że w I kw., III kw. i IV kw. 2013 r. wyższe ceny transakcyjne miały używane lokale.
Niewielkie zróżnicowanie przeciętnych kosztów zakupu 1 mkw. można zaobserwować także na warszawskim rynku pierwotnym i wtórnym. Podobnie jak w przypadku Krakowa różnice związane z lokalizacją nowych oraz używanych mieszkań obniżają ogólny wynik. Konkurencyjność cenowa budowanych „M” często jest rezultatem dużej odległości od centrum miasta – tłumaczy Andrzej Prajsnar z portalu RynekPierwotny.pl. Intensywna zabudowa peryferyjnych części Warszawy i Krakowa (np. Białołęki oraz Dębników) przyczynia się do obniżania średniej ceny transakcyjnej na rynku pierwotnym. Wspomniane zjawisko jest mniej widoczne w miastach, które cechują się niższym kosztem zakupu dobrze zlokalizowanych gruntów inwestycyjnych (przykłady: Poznań, Wrocław i Gdańsk).
Czytaj również: Rynek nieruchomości w Gdańsku
Informacje zamieszczone w poniższej tabeli potwierdzają, że bardzo duża rozbieżność cenowa występuje na terenie Katowic, Bydgoszczy i Łodzi (odpowiednio: 40,75%, 36,51% i 38,68% w III kw. 2014 r.). Wspomniane miasta już od kilkunastu lat borykają się z poważnymi problemami o charakterze demograficznym (m.in. szybkim spadkiem liczby mieszkańców i ujemnym saldem migracji). W przypadku Łodzi dodatkowym problemem jest relatywnie wysoki poziom bezrobocia.
Wymienione czynniki sprawiają, że istniejący zasób lokali jest coraz większy w stosunku do zapotrzebowania mieszkańców Katowic, Łodzi i Bydgoszczy. Taka sytuacja stabilizuje ceny używanych mieszkań na niskim poziomie. Presja cenowa ze strony rynku wtórnego ogranicza liczbę inwestycji deweloperskich. Trzy analizowane miasta nie bez przyczyny wyróżniają się niewielką liczbą ukończonych i rozpoczętych lokali w przeliczeniu na 1000 mieszkańców. Pod koniec 2013 r. ten wskaźnik wyniósł 2,94 (Łódź), 4,69 (Katowice) i 5,08 (Bydgoszcz). Analogiczne wyniki dla Warszawy, Krakowa, Wrocławia i Gdańska to 12,25, 18,07, 17,83 oraz 16,00 (patrz poniżej).
Czytaj również: Ceny mieszkań spadają, ale tylko w sześciu miastach
Nie tylko nowe „M” wymagają dodatkowych nakładów
Zaprezentowane wyniki nie uwzględniają kosztów wykończenia, które musi ponieść nabywca nowego „M”. Większość mieszkań na krajowym rynku pierwotnym wciąż jest oferowana w stanie deweloperskim – mówi analityk portalu RynekPierwotny.pl. Tę przewagę rynku wtórnego w pewnym stopniu może zrównoważyć fakt, że część używanych lokali wymaga sporych nakładów. Mieszkania do generalnego remontu na największych rynkach stanowią 20% - 25% całej sprzedaży. Odsetek lokali wymagających odświeżenia jest zbliżony.
Różnice pomiędzy nowymi i używanymi mieszkaniami dotyczą również takiej kwestii jak energochłonność. W przypadku powstających budynków wielorodzinnych roczne zużycie energii pierwotnej na ogrzewanie i przygotowanie ciepłej wody nie przekracza 100 - 110 kWh/mkw. Kamienice oraz bloki wybudowane w technologii wielkopłytowej cechują się energochłonnością większą o 150% - 250%. Ich kompleksowa termomodernizacja (m.in. ocieplenie ścian) pozwala na obniżenie wspomnianej wartości do 50% - 60%. W dłuższej perspektywie czasowej nawet taka różnica energochłonności będzie skutkowała znacznie wyższymi kosztami eksploatacji używanego mieszkania.
Autor: Andrzej Prajsnar – portal RynekPierwotny.pl
Komentarze
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Biuro rachunkowe- Gliwice Liczba postów: 58 Grupa: Trudne tema... Znalezienie wiarygodnego księgowego jest ważne dla skutecznego zarządzania sprawami finansowymi. W Gliwicach jest kilka biur rachunkowych, które są polecane: B...
- Zakupy przez internet Liczba postów: 826 Grupa: Trudne tema... Jeżeli chodzi o zakupy internetowe to są kosztowne i czasem brakuje środków. Rozwiązaniem będzie oferta z tej witryny https://concash.pl/pozyczki-bez-bik-i-kr d....
- Suplementy dla psa i kota Liczba postów: 1 Grupa: Trudne tema... Chciałabym kupić dobre suplementy dla psa i kota zwiększające odporność. W jakim sklepie polecacie?
- Z jakich firm kurierskich korzystacie? Liczba postów: 70 Grupa: Trudne tema... GB WhatsApp is a modified version of the standard WhatsApp application, designed to provide additional features and customization options. It allows users to co...
- Modernizacja linii produkcyjnej - komputery panelo... Liczba postów: 1 Grupa: Trudne tema... Planuję modernizację linii produkcyjnej i rozważam zastosowanie komputerów panelowych do sterowania maszynami. Czy ktoś korzysta z podobnych rozwiązań?
Ostatnio na forum
- Pokój dla dziecka Liczba postów: 201 Grupa: Nowości ara... według mnie pokój dla dziecka powinien być przytulny z miejscem do zabawy oraz nauki :) _____________________________________ _______ sztuczne kwiaty hiacynty
- Rozbiórki Liczba postów: 109 Grupa: Stawiamy śc... A propos takich czynności jak skup złomu to warto pamiętać, że dobrze jest zezłomować starą niepotrzebną pralkę czy z gospodarstwa rolnego pług itd.
- Przeprowadzka jeszcze w tym roku Liczba postów: 4 Grupa: Aktualności No skoro osiedle już stoi, to trzeba pomyśleć o przeprowadzce - niestety to ta nieprzyjemna powinność, którą każdy z nas musi wykonać, jak decyduje się na przen...
- Samemu czy z firmą Liczba postów: 7 Grupa: Aktualności Każdego w końcu czeka przeprowadzka i do tego polecam fantastyczną firmę przeprowadzkową https://www.przeprowadzkiwroclaw.pl Bardzo dobrze się z nimi współpraco...
- Podłogi Liczba postów: 236 Grupa: Robimy stro... Estetyka i autentyczność: https://panele-podlogowe.eu Niektóre panele podłogowe imitują naturalne materiały, takie jak drewno czy kamień, zachowując autentyczny...
- Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 376 Grupa: Robimy stro... Osobiście uważam, że drewno naturalne na podłodze to najlepsza rzecz! To rozwiązanie zdrowe, bezpieczne i generalnie rekomendowane rodzinom z małymi dziećmi ;)....
Medicines information sheet. Drug Class.
get generic meclizine in USA
Actual about medicament. Read information here.
Hello! Check my history(There will be a continuation. Based on the video below):
art porn
I recently took apart the junk in the garage, which I bought from a good friend of mine.
Kluczowa też jest po prostu współpraca z dobrym notariuszem. Zostawiam w tym miejscu namiar do dobrej kancelarii https://www.katowicenotariusz-zapart.pl/ bardzo przyjemnie się z nimi współpracowało, dopilnowali wszystkich formalności, wyjaśnili wszystkie problemowe kwestie.
Kupować nie warto. Człowiek na tym się nie zna a ozon nie jest obojętny dla człowieka. Można się struć. Lepiej powierzyć to jako usługę komuś z zewnątrz. Lepiej, wydajniej i z gwarancją, że będzie dobrze zrobione. Najlepiej do ozonowania pomieszczeń wybrać firmę która już długo działa na rynku i daje jakąś gwarancję na swoje usługi, jak Profesjonalne Ozonowanie. Tych znam co prawda z przyczyn zawodowych i współpracowaliśmy przy ozonowaniu przestrzeni biurowych ale mieszkania też robią.
Teraz ozonowanie to kluczowa sprawa i warto taki generator ozonu kupić. Ja ozonator zamówiłem z tej firmy https://bitom.com.pl/ w bardzo dobrej cenie.
Zobacz więcej komentarzy (203) na forum »