Ile kosztuje ogrzewanie domu?

Ile kosztuje ogrzewanie domu?

Podczas planowania budowy domu ustalenie źródła ogrzewania jest niezwykle ważną kwestią. Warto zapoznać się z kilkoma faktami na ten temat – w szczególności dotyczącymi opłat.

 

Jak wybrać ogrzewanie domu?

Zanim zdecydujemy się na konkretny rodzaj ogrzewania, warto wziąć pod uwagę niezwykle istotne czynniki związane z zapotrzebowaniem energetycznym domu. To miara energii, której potrzebuje budynek, by można było go bez problemu ogrzać. W przypadku starego budownictwa to zapotrzebowanie potrafi osiągać niezwykle wysokie wartości. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja nowo budowanych domów energooszczędnych lub pasywnych. W ich przypadku zużycie zasobów stoi na znacznie niższym poziomie; często spotykamy także rozwiązania, które pozwalają na produkowanie własnej energii. Niezależnie jednak od tego, z jakiego rodzaju budownictwem mamy do czynienia, warto mieć świadomość, ile wynoszą koszty ogrzewania.

 

Czy ogrzewanie węglowe się opłaca?

Jedną z najbardziej klasycznych metod ogrzewania domu jest zdecydowanie piec węglowy. To opcja, która od wielu setek lat gości w naszych domach, jednak niesie ze sobą sporo wad. Wśród nich jest choćby fakt, że funkcjonalność stoi tutaj na dość niskim poziomie – musimy mieć odpowiednie miejsce na przechowywanie węgla, a piec należy regularnie czyścić z popiołu.

 

Ile kosztuje ogrzewanie domu?

 

Czytaj również: Wodne ogrzewanie podłogowe coraz chętniej wybierane - jakie są jego największe zalety?

 

Często zdarzają się również wypadki związane z nieszczelnością pieca tego rodzaju. Przejdźmy jednak do kosztów – cena tony węgla to niecały tysiąc złotych, a przez cały sezon węgla zużywany ich średnio cztery lub pięć. Mamy zatem do czynienia z kosztami rzędu 4–5 tysięcy złotych, czyli stojącymi na przyzwoitym poziomie, jednak musimy liczyć się z nieco uciążliwym użytkowaniem pieca. Warto także podkreślić, że ze względu na normy dotyczące emisji w nowoczesnym budownictwie ogrzewanie węglowe jest niedopuszczalne.

 

Ogrzewanie gazowe – czy to dobry pomysł?

W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszy się ogrzewanie gazowe. Jest to rozwiązanie zdecydowanie wygodniejsze od opcji węglowej, jednak należy spełnić kilka istotnych wymagań. Po pierwsze – działka musi być podłączona do gazociągu. Jeżeli nasza posesja jeszcze nie stanowi części sieci gazowej, musimy przygotować od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. W przypadku nieco starszych domów ceny są podobne jak w przypadku węgla. Kiedy jednak mowa o domach energooszczędnych, opłaty drastycznie maleją, sięgając nawet zaledwie 3 tysięcy złotych rocznie – trzeba przyznać, że taka kwota brzmi bardzo atrakcyjnie.

 

A może pompa ciepła?

Zamontowanie pompy ciepła może okazać się najbardziej opłacalnym wyborem. Osoby sceptycznie podchodzące do tego tematu wskazują na wysoki koszt zamontowania takiego urządzenia. To fakt – instalacja to nie lada wydatek, który może sięgać nawet dwudziestu czy trzydziestu tysięcy złotych. Warto jednak zauważyć, że koszty te mogą się bardzo szybko zwrócić. Koszt ogrzewania pompą ciepła, kiedy mowa o średniej wielkości domu energooszczędnym, jest na tyle mały, że inwestycja może się zwrócić nawet w ciągu kilkunastu miesięcy, maksymalnie kilku lat.

 

Co jednak najważniejsze – mamy do czynienia z opcją w pełni ekologiczną. Pompa ciepła czerpie energię z powietrza, gruntu lub wody, w zależności od modelu, a co za tym idzie, nie pozyskuje surowców pierwotnych. Sprzyja tym samym środowisku naturalnemu – dbanie o nie powinno być dla nas obecnie priorytetem. Tego rodzaju rozwiązanie jest więc najbardziej opłacalne, i to w kilku kwestiach. Ogrzewanie domu jeszcze nigdy nie było tak korzystne zarówno dla użytkowników, jak i dla przyrody.

 

Jak zadbać o rachunki?

Prąd, woda, gaz, siłownia, telefon, szkoła… Dla większości z nas lista regularnych wydatków jest bardzo długa. Nie potrzeba wiele, by zapomnieć o jednej z opłat – wtedy szybko może okazać się, że konsekwencje nie są zbyt przyjemne. Jak zapanować nad tym wszystkim? To proste! Wystarczy zarejestrować się na platformie Moje Usługi, która pomaga przypilnować wszystkie zobowiązania. W jej ramach znajdziemy funkcjonalności takie jak automatyczne opłaty czy możliwość odroczenia płatności za pomocą karty kredytowej. Warto podkreślić, że jest to niemal całkowicie darmowe rozwiązanie – prowizja wynosząca 89 groszy przy transakcjach poniżej 6 tysięcy złotych to niewielki koszt za usprawnienie zarządzania swoim budżetem.

 

Czytaj również: Ogrzewanie przy wykorzystaniu kotłów na pellet

Źródło: Artykuł zewnętrzny / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • 21 października w Europie obchodzony jest Dzień... Liczba postów: 2 Grupa: Budowa i re... Pod warunkiem że zoptymalizuje się pod nią ogrzewanie podłogowe, inaczej rachunki za ogrzewanie moga byc duże. Tutaj poradnik https://projekt-ogrzewania.pl/rozs...
  • Własna firma Liczba postów: 289 Grupa: Firmy budow... Moi pracownicy często zamawiają opakowania na wynos, chcemy by były jednak zorganizowane i sygnalizowane naszym logo, dlatego po długim reaserchu zdecydowaliśmy...
  • Budowa domu to najlepsza inwestycja Liczba postów: 28 Grupa: Budowa i re... Planujesz remont lub kupno nieruchomości? Współpraca z rzeczoznawcą budowlanym pozwoli uniknąć kosztownych niespodzianek. Fachowa ocena stanu technicznego budyn...
  • Budowa domu jednorodzinnego Liczba postów: 349 Grupa: Firmy budow... Hej! Szukam sklepu online, gdzie mogę kupić wiertarki magnetyczne akumulatorowe https://wkretarka.com.pl/99-wiertarki-ma gnetyczne/. Potrzebuję narzędzia do prec...
  • szambo z szambem Liczba postów: 32 Grupa: Firmy budow... Pompy jednostopniowe znajdują zastosowanie w prostych układach cyrkulacji wody, takich jak baseny, fontanny czy systemy nawadniające. Dzięki swojej konstrukcji....

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19437 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 288

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >