Inicjatywa przeciwdziałania zmianom klimatu pod egidą ONZ
Firma Danfoss, jako współprzewodniczący nowej inicjatywy „District Energy in Cities” ogłoszonej podczas Szczytu Klimatycznego ONZ w Nowym Jorku, będzie kierować działaniami wspierającymi miasta w rozwoju, modernizacji lub rozbudowie miejskich systemów ciepłowniczych.
Czytaj dalej
Danfoss poinformował o ważnym kamieniu milowym w pracach prowadzonych przez spółkę w ramach globalnej inicjatywy dotyczącej „Zrównoważonej Energii dla Wszystkich” (SE4ALL), która ma promować powszechny dostęp do nowoczesnej energii, poprawę efektywności energetycznej oraz zwiększenie udziału energii ze źródeł odnawialnych. Inicjatywa „District Energy in Cities” (Systemy ciepłownicze w miastach), koordynowana przez UNEP i Danfoss, będzie wspierać władze krajowe i miejskie w ich wysiłkach na rzecz rozwoju, modernizacji lub rozbudowy miejskich systemów ciepłowniczych, przy wsparciu partnerów międzynarodowych i finansowych oraz sektora prywatnego. Inicjatywa zjednoczy miasta, uniwersytety, dostawców technologii i instytucje finansowe wokół wspólnego dążenia do zapewnienia prawdziwego postępu w zakresie zmniejszenia emisji zanieczyszczeń. Takie partnerstwo stworzy konieczne podstawy do edukacji technologicznej i transferu wiedzy, jednocześnie angażując wszystkie zainteresowane strony.
Systemy ciepłownicze, które integrują różne źródła energii w celu zapewnienia wzrostu efektywności operacyjnej, to najbardziej efektywne kosztowo i zrównoważone podejście do ogrzewania i chłodzenia domów oraz budynków. Już dzisiaj zapewniają znaczący zwrot z inwestycji w miastach i regionach Europy oraz Chin, i mogą być z powodzeniem wdrożone w takich krajach jak USA, zapewniając osiągnięcie celów w zakresie efektywności energetycznej i odnawialnych źródeł energii.
Czytaj również: Jaki gatunek węgli tradycyjnych najefektywniej spala się w urządzeniach nie tak nowoczesnych, ale wciąż sprawnych?
Jak dotąd 19 miast na całym świecie wyraziło zainteresowanie przystąpieniem do inicjatywy, w tym St. Paul (USA), Vancouver (Kanada), Londyn (Wlk. Brytania), Paryż (Francja), Anshan i Jinan (Chiny), Seul (Korea Południowa) oraz Nairobi (Kenia). Obok spółki Danfoss i UNEP, chęć uczestnictwa w inicjatywie wyraziło 11 innych partnerów z sektora prywatnego i stowarzyszeń branżowych, wraz z organizacjami rządowymi i sieciami, w tym m.in. Departament Energii Stanów Zjednoczonych (DOE), ICLEI, UN-Habitat oraz Międzynarodowa Agencja Energetyczna (MAW).
W Chinach Danfoss jest kluczowym partnerem władz samorządowych, które chcą by miasto Anshan stało się pionierem rozwiązań w zakresie ciepłownictwa. Miasto Anshan będzie wykorzystywać nadwyżki ciepła przemysłowego z lokalnej huty stali, jako główne źródło ogrzewania, co pozwoli ograniczyć lokalne zanieczyszczenie powietrza oraz umożliwi miastu zmniejszenie emisji CO2 o prawe 2 miliony ton oraz zużycie węgla o 1,2 milion ton rocznie. Gospodarka Chin nadal rozwija się bardzo dynamicznie, więc miasta takie jak Anshan mogą stanowić modelowy przykład zrównoważonego rozwoju, z którego wspólne korzyści będą czerpać miasta, obywatele, przedsiębiorstwa, sektor energetyczny oraz środowisko.
Czytaj również: „Efektywność energetyczna budynków”
Aby stawić czoła zmianom klimatycznym potrzebne są rozwiązania praktyczne, które z jednej strony prowadzą do zmniejszenia emisji, a z drugiej zwiększają użycie odnawialnych źródeł energii. Zaangażowanie spółki Danfoss w Szczyt Klimatyczny ONZ jest częścią ogólnego zobowiązania spółki do przeciwdziałania skutkom zmiany klimatu. Spółka Danfoss uczestniczyła także w spotkaniu liderów branżowych w Białym Domu wraz z Sojuszem na rzecz odpowiedzialnej polityki w zakresie ochrony atmosfery („Alliance for Responsible Atmospheric Policy”) i ogłosiła dobrowolne zobowiązanie do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych z fluorowęglowodorów (HFC). Spółka Danfoss chce powołać i wspierać działanie grupy zadaniowej w celu przyśpieszenia przyjmowania norm i przepisów budowlanych dla zrównoważonych czynników chłodniczych.
Szczegółowe informacje na temat inicjatywy „District Energy in Cities” można uzyskać pod adresem: www.unep.org/energy/des.
Dodatkowe informacje na temat systemów ciepłowniczych
- Systemy ciepłownicze osiągają wzrost efektywności operacyjnej na poziomie 90 procent.
- Infrastruktura systemów ciepłowniczych zaspokaja prawie 10 procent całkowitego zapotrzebowania na ciepło w Europie, zapewniając redukcję emisji CO2 o ok. 113 milionów ton rocznie.
- Systemy ciepłownicze mogą przyczynić się do redukcji emisji dwutlenku węgla o 35 gigaton w ciągu następnych czterech dekad.
- Według szacunków Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE), wartość inwestycji koniecznych do optymalizacji efektywności energetycznej przy zastosowaniu systemów ciepłowniczych kształtuje się na poziomie 3,4 mld USD, a potencjalne oszczędności mają wynieść 6 mld USD do 2035 roku.
Komentarze
Czytaj też…
Czytaj na forum
- 21 października w Europie obchodzony jest Dzień... Liczba postów: 2 Grupa: Budowa i re... Pod warunkiem że zoptymalizuje się pod nią ogrzewanie podłogowe, inaczej rachunki za ogrzewanie moga byc duże. Tutaj poradnik https://projekt-ogrzewania.pl/rozs...
- Własna firma Liczba postów: 289 Grupa: Firmy budow... Moi pracownicy często zamawiają opakowania na wynos, chcemy by były jednak zorganizowane i sygnalizowane naszym logo, dlatego po długim reaserchu zdecydowaliśmy...
- Budowa domu to najlepsza inwestycja Liczba postów: 28 Grupa: Budowa i re... Planujesz remont lub kupno nieruchomości? Współpraca z rzeczoznawcą budowlanym pozwoli uniknąć kosztownych niespodzianek. Fachowa ocena stanu technicznego budyn...
- Budowa domu jednorodzinnego Liczba postów: 349 Grupa: Firmy budow... Hej! Szukam sklepu online, gdzie mogę kupić wiertarki magnetyczne akumulatorowe https://wkretarka.com.pl/99-wiertarki-ma gnetyczne/. Potrzebuję narzędzia do prec...
- szambo z szambem Liczba postów: 32 Grupa: Firmy budow... Pompy jednostopniowe znajdują zastosowanie w prostych układach cyrkulacji wody, takich jak baseny, fontanny czy systemy nawadniające. Dzięki swojej konstrukcji....