Inicjatywy wspierające bezpieczeństwo pracowników na budowie
Branża budowlana to dynamiczny sektor, który odgrywa kluczową rolę w kształtowaniu nowoczesnych miast i infrastruktury. Praca na budowie to nie tylko wyzwanie pod względem technicznym, ale także ogromna odpowiedzialność za bezpieczeństwo pracowników. Dziś, dzięki zaawansowanym technologiom i coraz bardziej rygorystycznym standardom, budownictwo staje się bezpieczniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Firmy budowlane kładą duży nacisk na regularne szkolenia i wprowadzanie nowoczesnych procedur, aby tworzyć środowisko pracy, w którym priorytetem jest zdrowie i bezpieczeństwo.
Czytaj dalej
Budownictwo – sektor wysokiego ryzyka
Branża budowlana wiąże się z pewnymi wyzwaniami pod względem bezpieczeństwa, jednak dzięki postępowi technologicznemu i wzmożonym działaniom prewencyjnym, standardy ochrony zdrowia i życia pracowników systematycznie się poprawiają. Aby minimalizować ryzyko i poprawić standardy pracy na budowach, wprowadza się dziś nowoczesne procedury bezpieczeństwa i przeprowadza regularne szkolenia.
Fot. Tormel
Ostatnie lata przyniosły znaczący zwrot w kierunku budowania kultury bezpieczeństwa, której celem jest podniesienie świadomości pracowników w zakresie BHP oraz zmniejszenie ryzyka wypadków przy pracy. Pojawiają się nowe standardy, procedury i programy szkoleniowe, a firmy budowlane inwestują w nowoczesne technologie, które mają podnosić bezpieczeństwo pracowników.
Procedury bezpieczeństwa podczas pracy na budowie
Wszystkie działania na placu budowy muszą być zgodne z krajowymi i międzynarodowymi przepisami BHP. Podstawowe wytyczne w tej kwestii można znaleźć w Kodeksie Pracy oraz w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych z dnia 6 lutego 2003 r. (Dz.U. Nr 47, poz. 401). Obowiązek zapewnienia bezpiecznych warunków zatrudnienia przez pracodawcę wynika także z zapisów w Konstytucji RP, a także z ogólnych zasad określonych w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Fot. Tormel
Czytaj również: Marek Karwowski (EPPA Polska): Mamy kilka ważnych wyzwań
Każda firma budowlana powinna opracować odpowiednie procedury bezpieczeństwa, obejmujące takie aspekty jak korzystanie z właściwego sprzętu ochronnego, zasady postępowania w sytuacjach awaryjnych oraz wytyczne dotyczące m.in. transportu materiałów – wylicza Przemysław Majewski z firmy Tormel, specjalizującej się w budowie i modernizacji infrastruktury torowej i drogowej.
Plan BIOZ – kiedy jest niezbędny?
Jednym z najważniejszych dokumentów dotyczących BHP na budowie jest plan BIOZ, czyli plan bezpieczeństwa i ochrony zdrowia. Jest on regulowany prawnie przez ustawę Prawo budowlane z dnia 7 lipca 1994 r. z późniejszymi zmianami.
Plan BIOZ sporządza się wtedy, gdy prace budowlane mają trwać dłużej niż 30 dni roboczych i zatrudnionych będzie przynajmniej 20 pracowników lub pracochłonność planowanych robót przekroczy 500 osobodni (Iiczba pracowników pomnożona przez liczbę dni roboczych). Plan BIOZ jest również niezbędny w przypadku robót zaliczanych do szczególnie niebezpiecznych, np. prace na wysokości, pod ziemią, w studniach i tunelach, wymagających użycia materiałów wybuchowych, stwarzających ryzyko utonięcia czy zagrożenie promieniowaniem jonizującym.
Za opracowanie planu BIOZ odpowiedzialny jest kierownik budowy lub osoba wyznaczona przez inwestora – wyjaśnia Przemysław Majewski z Tormel. – Plan musi uwzględniać specyfikę budowy, lokalne zagrożenia i środki zapobiegawcze stosowane w celu ochrony zdrowia i bezpieczeństwa pracowników.
Liczy się prewencja
Dane Głównego Urzędu Statystycznego pokazują, że najwięcej wypadków dotyczy pracowników z krótkim stażem. Wynika to z braku wiedzy o zagrożeniach i niewystarczającej znajomości procesów technologicznych. Na znaczeniu zyskują dziś systematyczne szkolenia w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy.
Praca przy inwestycjach budowlanych wymaga dużej precyzji i zaangażowania, dlatego regularna organizacja szkoleń dla pracowników, uwzględniających najnowsze standardy i procedury BHP, jest dla nas priorytetem. Dzięki temu zapewniamy bezpieczne i efektywne warunki pracy na każdym etapie realizacji projektu – mówi Przemysław Majewski z Tormel. – Chcemy umożliwić pracownikom zdobycie wiedzy o nowoczesnych technologiach oraz najlepszych praktykach, których stosowanie przełoży się na ich bezpieczeństwo podczas pracy na budowie. – dodaje.
Nowoczesne technologie a bezpieczeństwo
Swój udział w bezpieczeństwie pracy na budowie mają też nowe technologie. Przykładem są drony, będące dziś nieocenionym narzędziem w monitorowaniu dużych placów budowy. Pozwalają identyfikować niebezpieczne obszary, monitorować postępy prac oraz oceniać zagrożenia, które najłatwiej dostrzec z lotu. W przypadku wypadków lub innych sytuacji awaryjnych umożliwiają szybką ocenę sytuacji i podjęcie odpowiednich działań.
Fot. Tormel
Czytaj również: Wyróżnia nas pasja do pracy, chęć ciągłego doskonalenia i otwartość na nowe wyzwania – wywiad z Andrzejem Bylskim, SuperDekarzem 2023
Na budowach coraz częściej stosuje się czujniki monitorujące różnorodne aspekty związane z bezpieczeństwem – tj. jakość powietrza, poziom hałasu, stabilność konstrukcji itd. Technologie te wykrywają potencjalne zagrożenia w czasie rzeczywistym, co pozwala zareagować w błyskawicznym tempie, minimalizując ryzyko eskalacji problemu.
Inicjatywy wspierające bezpieczeństwo na budowie
Aby podnosić bezpieczeństwo na budowie, firmy mogą korzystać z ogólnodostępnych materiałów, w tym z bezpłatnych szkoleń tematycznych współfinansowanych przez ZUS. Dzięki tym programom możliwe jest ciągłe podnoszenie wiedzy z zakresu BHP bez obciążania budżetów firm.
Ciekawym programem skierowanym m.in. do pracodawców prowadzących zakłady budowlane jest „Zdobądź dyplom PIP”. Pogram opiera się na zasadzie samokontroli, umożliwiając pracodawcy – z pomocą inspektorów pracy – identyfikację i ocenę problemów i nieprawidłowości w zakładzie pracy, a także określenie sposobów i terminów ich wyeliminowania. Celem programu jest poprawa bezpieczeństwa w zakładach pracy.
Podsumowując, inwestowanie w bezpieczeństwo to nie tylko obowiązek, ale i szansa na rozwój przedsiębiorstwa. Nowoczesne rozwiązania oraz szeroki dostęp do materiałów szkoleniowych pozwalają firmom budowlanym stale podnosić standardy BHP, co przekłada się na komfort i bezpieczeństwo pracowników. Dzięki temu możliwe jest tworzenie środowiska pracy, w którym zarówno efektywność, jak i ochrona zdrowia mają pierwszorzędne znaczenie.
Komentarze
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Kobiece firmy budowlane coraz powszechniejsze Liczba postów: 6 Grupa: Aktualności
- Biuro rachunkowe- Gliwice Liczba postów: 47 Grupa: Trudne tema... Znalezienie wiarygodnego księgowego jest ważne dla skutecznego zarządzania sprawami finansowymi. W Gliwicach jest kilka biur rachunkowych, które są polecane: B...
- Telewizja internetowa Liczba postów: 164 Grupa: Trudne tema... Lubię oglądać filmy online, ponieważ wybór jest naprawdę interesujący, a do tego można to zrobić bez reklam. Teraz często korzystam ze strony https://cineman.cc...
- Z jakich firm kurierskich korzystacie? Liczba postów: 61 Grupa: Trudne tema... Urbee pomaga przedsiębiorcom w integracji platform dostawczych, takich jak Uber Eats, czy Bolt Food. To prosty sposób na lepsze zarządzanie zamówieniami, zwięks...
- Akcesoria drogowe Liczba postów: 13 Grupa: Trudne tema... Niebezpieczny zakręt wymaga nie tylko odpowiednich znaków drogowych, ale również dodatkowych zabezpieczeń, takich jak bariery ochronne. Znaki ostrzegawcze powin...