Innowacyjny projekt galerii handlowej

Innowacyjny projekt galerii handlowej

Od kilku lat toczy się dyskusja na temat tego czy galerie handlowe powinny powstawać w centrum czy na obrzeżach miast. Zwolennicy drugiego rozwiązania, jako główny argument podają fakt, że obiekty o tak dużej powierzchni często zaburzają charakter zabudowy miejskiej.

 

Innowacyjny projekt galerii handlowej autorstwa AP Szczepaniak

 

 - Rozwiązaniem tego problemu jest umiejętne dostosowanie projektu do założeń urbanistycznych najbliższej okolicy - tłumaczy Agnieszka Szczepaniak i jako przykład podaje jeden z projektów opracowanych przez pracownię AP Szczepaniak - galerię handlowo-usługowo-biurową w Lubinie.

 

Dziś galerie handlowe pełnią wiele funkcji. Oprócz podstawowej - handlowej, są miejscem, w którym znajdziemy liczne kawiarnie, restauracje, kina czy siłownie. Jest to przestrzeń stworzona dla mieszkańców miast, którzy powinni bez ograniczeń móc z niej korzystać. Tym bardziej liczy się tu dobra lokalizacja, która umożliwia każdemu swobodne dostanie się na teren obiektu.

 

 

Czytaj również: Idealnie wkomponowany w krajobraz kościół w Knarvik

 

Ulokowanie galerii handlowej w centrum miasta nie musi być zabiegiem, który dewastuje najbliższą okolicę. Należy jednak pamiętać o jakości, zarówno architektury, jak i usług, które się w niej ulokuje. Takie właśnie obiekty powstające na przestrzeni lat są dzisiaj ikonami i warto je odwiedzać nie tylko po to, by zrobić zakupy. Mowa o domu handlowym KaDeWe w Berlinie, Harrods w Londynie, La Fayette w Paryżu czy też Galerii Vittorio Emanuele w Mediolanie. - Przygotowując projekt koncepcyjny galerii handlowej w Lubinie, zależało nam na tym, aby obiekt harmonijnie wpisywał się w najbliższe otoczenie. W tym przypadku było to zabytkowe centrum miasta - tłumaczy Agnieszka Szczepaniak. - Budynek wpisuje się w Oś” prowadzącą od zabytkowej baszty w kierunku Ratusza, którego wieża jest dominantą, zwieńczoną ozdobnym hełmem i zegarem.                          W bezpośrednim sąsiedztwie planowanej galerii znajdują się fragmenty muru obronnego     i zabytkowy kościół - dodaje Agnieszka Szczepaniak.

 

 

Czytaj również: Jak współczesna architektura wykorzystuje aluminium w budowlach?

 

Projekt koncepcyjny galerii handlowej w Lubinie zakładał stworzenie budynku, którego elewacja – prawie w całości wykonana ze szkła - będzie łączyć w sobie elementy nowoczesności oraz tradycji. W tym celu posłużono się zabiegiem, jakim było stworzenie nadruku na powierzchni szkła, który przedstawia kamienice. W ten sposób architekci osiągnęli swój cel. Obiekt tworzy integralną część zabudowy miejskiej, a zarazem jest ciekawym przykładem współczesnej architektury, wykorzystującej innowacyjne rozwiązania w budownictwie.

 

 

Biuro projektowe AP Szczepaniak działa na rynku usług projektowo-inżynierskich od 1999 roku, początkowo jako autorska pracownia architektów Artura Szczepaniaka i Pawła Szczepaniaka, a od 2004 roku pod nazwą AP Szczepaniak Sp. z o.o. Firma specjalizuje się w przygotowaniu projektów architektonicznych i wielobranżowych, opracowań projektów branżowych oraz ekspertyz m.in. w sektorach: budownictwa mieszkaniowego, użyteczności publicznej, handlu oraz usług komercyjnych.

 

Źródło: publicon / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zużycia materiałów do budowy sufitów podwieszanych

Społeczność budnet.pl ma już 19438 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 265

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >