Innowacyjny projekt kotła grzewczego z wykorzystaniem paliwa przyszłości - wodoru
W laboratoriach badawczych firmy Termet trwają prace nad nowym projektem, który ma szansę zrewolucjonizować energetykę budownictwa jednorodzinnego.
Jako ludzkość kilkakrotnie staliśmy w obliczu krytycznych przemian energetycznych i konieczności znalezienia nowego, bardziej wydajnego i dostępnego paliwa, które przyspieszy cywilizacyjny i przemysłowy rozwój. Zamieniliśmy drewno na węgiel, węgiel na gaz, wspierając go energetyką jądrową. Teraz, wobec kryzysu klimatycznego i wymuszonych zmian geopolitycznych, przyszła pora na kolejny ruch. Od pewnego czasu szansę widzimy w odnawialnych źródłach energii.
Od lat trwają poszukiwania innowacyjnych metod pozyskiwania energii – nie tylko efektywnej, również niedegradującej środowiska. Wśród paliw przyszłości, znaczącą rolę odgrywa wodór. Pokładane są w nim duże nadzieje ze względu na możliwość produkcji pierwiastka w sposób w pełni ekologiczny (przy wykorzystaniu energii z fotowoltaiki do produkcji H2 w procesie elektrolizy). Wodór stał się więc istotną częścią Europejskiego Zielonego Ładu, na którym ma się opierać transformacja energetyczna UE. W oparciu o te założenia powstała również Polska Strategia Wodorowa, której celem jest stworzenie warunków do produkcji nisko- i zeroemisyjnego wodoru w Polsce. Paliwo przyszłości może być odpowiedzią na problemy związane z ogrzewaniem. Zaawansowane badania w tym obszarze prowadzi także Termet – czołowy polski producent urządzeń grzewczych i źródeł ciepła.
Czytaj również: Na wysokość rachunku za energię wpływa wybór odpowiedniej grupy taryfowej
Termet, kojarzony głównie z kotłami gazowymi i podgrzewaczami wody, od kilku lat intensywnie rozszerza ofertę w zakresie pomp ciepła. Jednocześnie otwiera się na jeszcze bardziej przyszłościowe pomysły. Jednym z nich jest połączenie innowacyjnych technologii z możliwością wykorzystania paliw przyszłości.
Celem najnowszego projektu firmy jest stworzenie domowego kotła grzewczego, zaprojektowanego do pracy na wodorze, przy jednoczesnej możliwości wykorzystania tradycyjnej sieci gazowej, który dzięki zastosowaniu wysokotemperaturowych ogniw paliwowych będzie produkował i dostarczał zarówno energię elektryczną, jak i ciepło na potrzeby domowe, a także współpracował z innymi systemami OZE – na przykład fotowoltaiką – i dzięki temu stanowił ogniwo modelu prosumenta.
Pomysł opracowania nowatorskiej technologii, niespotykanej dotychczas w takim wydaniu, łączy trzy podmioty: Termet, Politechnikę Warszawską oraz spółkę Fuel Cell Poland, zajmującą się badaniami nad ogniwami paliwowymi.
– W firmie Termet od lat poszukujemy rozwiązań, które są w naturalny sposób innowacyjne, dbają o przyszłość planety i wychodzą naprzeciw potrzebom cywilizacyjnym. A ponieważ stoi za nami 77 lat budowania kompetencji, wysoko wykwalifikowana kadra inżynieryjna, własne, w pełni wyposażone i nowoczesne laboratorium badawczo-rozwojowe, staliśmy się dobrym partnerem zarówno dla Politechniki Warszawskiej, jak i Fuel Cell Poland – mówi Damian Majer wiceprezes zarządu firmy Termet.
Kocioł Termet
Czytaj również: Jak działa pompa ciepła?
Liderem projektu jest profesor zwyczajny Jarosław Milewski, pracownik Politechniki Warszawskiej, specjalista w dziedzinie technologii wodorowych i ogniw paliwowych.
– Samo ogniwo paliwowe to urządzenie idealne z punktu widzenia energetyki. Bo nie ma części ruchomych i od razu produkuje prąd elektryczny. Pozwala też osiągnąć rzecz niezwykle dzisiaj atrakcyjną – uniezależnienie się od elektrowni. Obecnie zakończyliśmy etap projektowania i jesteśmy w fazie budowania prototypu, który następnie będzie podlegał badaniom eksploatacyjnym. Wdrożenie projektu wstępnie jest planowane za półtora roku – wyjaśnia profesor Jarosław Milewski.
Podobną technologię wykorzystuje się dziś w skali przemysłowej, w dużych elektrowniach. Nowatorstwo projektu polega na swoistym downsizingu tej „wielkowymiarowej” technologii i zastosowaniu jej w budownictwie jednorodzinnym.
Komentarze
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Hale namiotowe, hale magazynowe Liczba postów: 369 Grupa: Firmy budow... Również polecam https://partiez.pl/
- Logistyka Liczba postów: 39 Grupa: Moja budowa Firmą specjalizującą się w świadczeniu kompleksowych usług w zakresie transportu międzynarodowego oraz krajowego, nowoczesnymi pojazdami o DMC do 40t. jest http...
- Czy profesjonalne ubranie robocze ma jakieś znacze... Liczba postów: 78 Grupa: Budowa i re... As a student, I highly recommend StudyProfy if you're considering pay someone to write my paper. Their service is exceptional! The team is professional, the qua...
- Czujnik wypełnienia szamba Liczba postów: 24 Grupa: Moja budowa Niezawodnym rozwiązaniem zapobiegającym przepełnieniu szamba może być zainstalowanie przewodowego systemu monitorowania z czujnikami mierzącymi poziom wody w g...
- Brama garażowa z napędem Liczba postów: 369 Grupa: Budowa i re... Artykuł na portalu https://dbamyobramy.pl/konserwacja-i-czy szczenie-bramy-garazowej-jak-i-czym-to-z robic-praktyczny-poradnik-n-2.html oferuje praktyczne wskazów...