Instalacja odpowiednio dopasowana do zapotrzebowania na wodę

Instalacja odpowiednio dopasowana do zapotrzebowania na wodę

Przy projektowaniu instalacji wody użytkowej zawsze istotną rolę odgrywa odpowiednie dopasowanie wymiarów do zapotrzebowania na wodę. Ma to ogromny wpływ na zapobieganie stagnacji wody. Czynnikiem utrudniającym optymalne wymiarowanie przewodów rozdzielczych w dużych instalacjach wody użytkowej często bywa duży przeskok w standardowym szeregu średnic znamionowych - z 54 na 76 mm. Podczas gdy pomiędzy kolejnymi w szeregu średnicami znamionowymi (począwszy od 12 mm) różnica wynosi ok. 20 - 30%, tutaj jest to ponad 40%! W przypadku wielu instalacji przeskok ten okazuje się zdecydowanie za duży.

 

Firma Viega niweluje ten przeskok w średnicach znamionowych rur metalowych, wprowadzając w swoich systemach wymiar pośredni - średnicę DN 64 mm. Dotyczy to systemów Profipress (połączenia zaprasowywane z miedzi) i Sanpress Inox (rury i złączki ze stali odpornej na korozję). Ten dodatkowy wymiar wpasowuje się idealnie pomiędzy standardowe „duże” średnice znamionowe 54 i 76 i jest znacznie bardziej ekonomiczny niż stosowana zazwyczaj w takich sytuacjach średnica DN 76. Duże oszczędności można osiągnąć już na samym materiale, gdyż koszty zakupu rur, złączek i izolacji są niższe niż w przypadku standardowych średnic.

 

Czytaj również: Jak oszczędzać wodę?

 

Warto również wspomnieć o praktycznych zaletach, dostrzegalnych np. przy montażu nowych pionów podczas prac renowacyjnych, kiedy jak wiemy liczy się każdy milimetr. W przypadku instalacji wody użytkowej jeszcze ważniejsze są jednak kwestie higieny, na które istotny wpływ ma rozmiar pośredni oferowany w systemach Viega. Przy wykonaniu przewodu rozdzielczego z rur o średnicy 76 mm zamiast 54 mm objętość wody wzrasta dwukrotnie! Jeśli zamiast tego zastosujemy wymiar 64 mm wzrost ten wynosi zaledwie 38%, bez żadnego uszczerbku dla komfortu korzystania z instalacji.  Zmniejszenie ilości wody użytkowej pozostającej w obiegu wpływa bezpośrednio na jej jakość. Przy wymiarowaniu instalacji odpowiednio do zapotrzebowania i regularnym korzystaniu z niej, następuje całkowita wymiana wody, co eliminuje zjawisko jej stagnacji. Zapobiega to rozwojowi bakterii. Kolejną zaletą stosowania wymiaru pośredniego są oszczędności energii w instalacjach ciepłej wody użytkowej. Użycie rur o średnicy znamionowej 64 wyraźnie zmniejsza koszty, gdyż ogrzewana jest tylko woda będąca w obiegu, w ilości odpowiadającej zużyciu.

 

 

Jaromir Pawłowski, doradca techniczny firmy Viega- Im mniejsza objętość wody w instalacji, tym bardziej poprawia się jej sytuacja higieniczna. Efekt ten możemy uzyskać przyjmując większe prędkości przepływu ( PN EN 806 -3 ), co wpływa na dobór średnic. Jeżeli chcemy obliczyć średnicę wewnętrzną przewodu znając objętość wody i prędkość przepływu, to wynik może nie pasować do produkowanego typoszeregu rur. Dlatego projektując instalację nie obliczamy średnicy wewnętrznej, tylko staramy się dostosować do produkowanych średnic, dobierając zawsze pierwszy większy wymiar. Automatycznie zwiększamy więc objętość wody w instalacji ponad rzeczywiste potrzeby. Jeżeli w typoszeregu, którym się posługujemy brakuje średnicy 64 mm, przyrost objętości wody w instalacji jest bardzo wysoki pomiędzy średnicami 54 a 76,1. Brak średnicy 64 pogarsza sytuację higieniczną instalacji.

 

 

Systemy zaprasowywane Viega  z profilem SC-Contur 

Systemy zaprasowywane to obecnie najnowocześniejsza technologia łączenia rur. W 1995 r. firma Viega wprowadziła na rynek system Profipress i jako pierwsza zaczęła stosować na dużą skalę technikę zaprasowywania w instalacjach z miedzi. Wszystkie złączki zaprasowywane Viega wyposażone są w profil SC-Contur (ang. safety connection), dzięki czemu w stanie niezaprasowanym zawsze pozostają nieszczelne. Podczas napełniania instalacji można natychmiast zauważyć przypadkowo niezaprasowane połączenia. Po prawidłowym zaprasowaniu mamy natomiast gwarancję trwałej szczelności.

 

 

Czytaj również: Czym ogrzać dom?

 

Systemy Viega można stosować we wszystkich instalacjach rurowych w całym obiekcie (instalacje grzewcze, sanitarne, gazowe, solarne; a w obiektach przemysłowych również instalacje sprężonego powietrza i innych mediów) o średnicy od 12 do 54 mm, a w wersji „XL“ nawet do 108 mm. Rury o średnicy znamionowej DN 64 idealnie sprawdzają się jako przewody rozdzielcze w instalacjach wody użytkowej i pozwalają na wykonanie instalacji o wymiarach odpowiednich do potrzeb. Zastosowanie rur o następnej w szeregu średnicy znamionowej (76 mm) może spowodować przewymiarowanie instalacji. Wprowadzenie „pośredniego" wymiaru DN 64 do systemu instalacyjnego Profipress ułatwia wybór odpowiedniego wymiaru rury w szerokim zakresie średnic znamionowych od 12 do 108 mm. Zastosowanie średnic 64 ułatwia projektowanie bardziej higienicznych instalacji, wpływając na jakość wody użytkowej. Na zdjęciu instalacja w systemie Sanpress Inox. 

Źródło: irmedia / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19444 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 542

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >