Instalacje elektryczne i 10 podstawowych błędów popełnianych przez fachowców
Wszyscy zajmujący się zawodowo instalacjami elektrycznymi czują respekt przed czymkolwiek, co może być „pod napięciem”. Jednak presja czasu powoduje, że zapominamy o podstawowych kanonach bezpieczeństwa, popełniając często podstawowe błędy. Poniżej zebraliśmy 10 najważniejszych wraz z naszymi uwagami.
Błąd nr 1 - Wymiana oryginalnych bezpieczników na tańsze zamienniki
Niestety często zdarza się, że podczas wymiany bezpieczników nie zawsze sprawdzamy, czy mają wymagane parametry. W mierniku spełniającym aktualne normy bezpieczeństwa bezpiecznik piaskowy przepalając się, zatrzyma impuls powstałego w obwodzie przeciążenia, zanim dotrze do naszych rąk. To zapewnia nam bezpieczeństwo użytkowania.
Błąd nr 2 – Zwarcie przepalonego bezpiecznika metalowym drutem
Może wydawać się, że jest to jedyny sposób na szybką naprawę, jeśli nie mamy przy sobie akurat zapasowego bezpiecznika. Należy jednak pamiętać o tym, że tworzymy niebezpieczną ścieżkę przepięć.
Błąd nr 3 – Użycie niewłaściwego urządzenia
Bardzo ważne jest dobranie właściwego przyrządu do danej pracy. Miernik musi mieć kategorię bezpieczeństwa (CAT) dostosowaną do środowiska pomiarów, nawet jeśli oznacza to kilkukrotną zmianę mierników podczas dnia pracy.
Błąd nr 4 – zakup najtańszego miernika w sklepie
Myślisz sobie, że lepszy kupisz następnym razem? To może się nigdy nie wydarzyć, jeśli staniesz się ofiarą wypadku przy pracy przez urządzenie nie spełniające standardów bezpieczeństwa. Koniecznie zwróć uwagę na to, czy przyrząd był testowany przez niezależne laboratorium.
Błąd nr 5 – noszenie okularów ochronnych w kieszeni
Koniecznie wyjmij okulary ochronne z kieszeni i je załóż. Podobnie jak rękawiczki izolacyjne i ubranie ognioodporne.
Błąd nr 6 – praca pod napięciem
Należy odłączyć zasilanie obwodów, jeśli to możliwe. Jeżeli sytuacja wymaga pracy na układzie pod napięciem, zawsze używaj odpowiednio zaizolowanych przyrządów, noś okulary ochronne lub osłonę na twarz. Zdejmij zegarek, biżuterię, stań na macie izolującej i noś odzież ognioodporną.
Błąd nr 7 – Zapominanie o procedurach
Zawsze trzeba pamiętać o procedurach dotyczących wyłączania zasilania i oznaczania stanu obwodu.
Błąd nr 8 - Używanie obydwu rąk podczas pomiarów
Nigdy! Pracując z układami pod napięciem pamiętaj o tricku starego elektryka – zawsze jedna ręka w kieszeni. Zmniejsza to ryzyko przepływu prądu przez Twoją klatkę piersiową i serce. Jeśli to możliwe, powieś lub postaw miernik. Staraj się unikać trzymania go w rękach, żeby zminimalizować narażanie się na przebiegi stanów nieustalonych.
Błąd nr 9 – Brak dbałości o przewody pomiarowe
Przewody pomiarowe są niezwykle ważnym elementem przyrządu, decydującym o bezpieczeństwie pomiarów. Zawsze sprawdź, czy ich kategoria bezpieczeństwa (CAT) nie jest za niska do środowiska pomiarów. Używaj przewodów podwójnie izolowanych, z osłonkami na końcówki pomiarowe i palce. Sprawdź, czy nie będą ślizgać się w rękach.
Błąd nr 10 – Przyzwyczajenie do starego miernika
Nowoczesne przyrządy testowe mają wbudowane mechanizmy zabezpieczające, o których jeszcze kilka lat temu nikt nie słyszał. Są one warte poniesienia kosztów wymiany starych mierników na nowe, ponieważ i tak są niższe, niż ewentualne koszty leczenia.
Komentarze
Tagi
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Hale namiotowe, hale magazynowe Liczba postów: 369 Grupa: Firmy budow... Również polecam https://partiez.pl/
- Logistyka Liczba postów: 39 Grupa: Moja budowa Firmą specjalizującą się w świadczeniu kompleksowych usług w zakresie transportu międzynarodowego oraz krajowego, nowoczesnymi pojazdami o DMC do 40t. jest http...
- Czy profesjonalne ubranie robocze ma jakieś znacze... Liczba postów: 78 Grupa: Budowa i re... As a student, I highly recommend StudyProfy if you're considering pay someone to write my paper. Their service is exceptional! The team is professional, the qua...
- Czujnik wypełnienia szamba Liczba postów: 24 Grupa: Moja budowa Niezawodnym rozwiązaniem zapobiegającym przepełnieniu szamba może być zainstalowanie przewodowego systemu monitorowania z czujnikami mierzącymi poziom wody w g...
- Brama garażowa z napędem Liczba postów: 369 Grupa: Budowa i re... Artykuł na portalu https://dbamyobramy.pl/konserwacja-i-czy szczenie-bramy-garazowej-jak-i-czym-to-z robic-praktyczny-poradnik-n-2.html oferuje praktyczne wskazów...