Instalacje elektryczne i gazowe – lista artykułów
Top 10 błędów w projektowaniu instalacji elektrycznych – jak ich unikać?
Projektowanie instalacji elektrycznych to zadanie wymagające precyzji, doświadczenia i odpowiedzialności. Nawet najmniejsze uchybienie na etapie projektowania może prowadzić do poważnych konsekwencji – od kosztownych poprawek po zagrożenie bezpieczeństwa użytkowników. Oto przegląd najczęstszych błędów, które popełniają projektanci, oraz wskazówki, jak ich unikać
Co powinniśmy wiedzieć o rozdzielnicach elektrycznych?
Rozdzielnice elektryczne stosowane są w budownictwie mieszkaniowym jak i szeroko pojętej automatyce procesów technologicznych oraz przemysłowych systemów rozdziału energii elektrycznej. Firma ELEKTROTERMIA należy do czołówki producentów rozdzielnic elektrycznych na rynku polskim.
Zapytaliśmy ekspertów - czy warto mieć własny prąd z instalacji PV?
Produkowanie własnej energii elektrycznej za pomocą instalacji fotowoltaicznej zamontowanej na dachu domu to sposób na niższe rachunki za prąd. Ale czy tylko? O tym, do czego można wykorzystać energię z fotowoltaiki Michał Elertowicz, Technical Marketing Manager w SolarEdge Technologies Poland, rozmawia z Panem Ryszardem Udzikiem – pasjonatem zielonej energii i użytkownikiem kompleksowego systemu PV.
Czy można skutecznie zabezpieczyć dom przed burzami?
Kulminacja sezonu burzowego w Polsce przypada na miesiące letnie. Od czerwca do sierpnia 2023 roku Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) zaobserwował ponad 460 burz na wybranych stacjach w całym kraju. Wyładowania atmosferyczne stanowią poważne zagrożenie nie tylko dla zdrowia i życia ludzi, mogą spowodować również uszkodzenia sprzętu, instalacji elektrycznych, a nawet prowadzić do pożarów. Jak wskazuje ekspert firmy Eaton, skuteczna ochrona budynku przed uderzeniem pioruna to więcej niż tylko wyjęcie wtyczki z gniazdka.
Korzyści z zawarcia umowy PPA na zakup energii elektrycznej
Umowy typu Power Purchase Agreement (PPA) stają się coraz bardziej powszechnym produktem na rynku energetycznym. Zapewniają dostawy zielonej energii w określonym czasie i w uzgodnionej formule cenowej. Na co należy zwrócić uwagę podczas negocjacji takiej umowy? Dla kogo kontrakt PPA będzie najbardziej atrakcyjny? Na te i inne pytania odpowiadają rozmówcy najnowszego odcinka podcastu E.ON Talks.
Jakie są objawy zwarcia instalacji elektrycznej w domu?
Zwarcie instalacji elektrycznej to poważny problem, który może mieć daleko idące konsekwencje. Uszkodzenia sprzętu elektronicznego, pożar, a nawet porażenie prądem – to tylko niektóre z potencjalnych zagrożeń związanych z tą awarią. Dlatego tak ważne jest, aby umieć rozpoznać objawy zwarcia i wiedzieć, jak postępować w takiej sytuacji. W tym artykule przyjrzymy się bliżej temu zagadnieniu, omawiając najczęstsze symptomy zwarcia instalacji elektrycznej w domu oraz kroki, jakie należy podjąć, gdy do niego dojdzie.
Dlaczego warto poznać pojęcie elastyczności systemu elektroenergetycznego
Nowoczesny, dynamiczny system elektroenergetyczny wymaga wdrażania innowacyjnych produktów i usług. Umożliwiają one zmienne kierunki przepływu energii elektrycznej, wspierają wzrost udziału i znaczenia źródeł odnawialnych, podnoszą efektywność i zapewniają stabilność dostaw. Jedną z takich usług jest elastyczność sieci. O niej i jej roli opowiada Łukasz Sosnowski, Menedżer ds. Pozyskiwania Funduszy Zewnętrznych i Realizacji Projektów Badawczo-Rozwojowych w Stoen Operator.
Dom i sprzęt elektroniczny bezpieczne podczas burzy
Sezon burzowy w Polsce osiąga najwyższe natężenie od czerwca do sierpnia. W ubiegłym roku tylko w lipcu IMGW zanotował ponad 124 tys. wyładowań doziemnych. Na samej stacji pomiarowej w Krakowie Balicach w lipcu 2022 r. zaobserwowano 25 burz. Wyładowania atmosferyczne mogą być niebezpieczne zarówno dla naszego zdrowia, jak i domu. Piorunochron nie wystarczy, żeby ochronić instalację i sprzęty – przepięcia mogą wystąpić nawet jeśli piorun trafi obok domu.
Bezpieczna i szybka modernizacja instalacji gazowej z rur miedzianych
W instalacjach gazowych z rur miedzianych coraz częściej stosuje się połączenia zaprasowywane. Zalety tej technologii są widoczne zwłaszcza w przypadku modernizacji i przebudowy instalacji w eksploatowanych już budynkach. System Profipress G pozwala skrócić czas montażu nawet o połowę, eliminując jednocześnie ryzyko zaprószenia ognia lub uszkodzenia ścian.
Do czego służy reduktor gazowy?
Instalacja gazowa - nawet ta najprostsza - to zestaw wielu współpracujących ze sobą elementów. Jednym z niezbędnych urządzeń jest reduktor gazu. Jego rolą jest obniżenie ciśnienia gazu z sieci lub zgromadzonego w butli, do ciśnienia roboczego odpowiedniego dla zasilanego nim odbiornika. Przyjrzyjmy się bliżej tym urządzeniom.