Instalacje elektryczne i gazowe – lista artykułów
Zapytaliśmy ekspertów - czy warto mieć własny prąd z instalacji PV?
Produkowanie własnej energii elektrycznej za pomocą instalacji fotowoltaicznej zamontowanej na dachu domu to sposób na niższe rachunki za prąd. Ale czy tylko? O tym, do czego można wykorzystać energię z fotowoltaiki Michał Elertowicz, Technical Marketing Manager w SolarEdge Technologies Poland, rozmawia z Panem Ryszardem Udzikiem – pasjonatem zielonej energii i użytkownikiem kompleksowego systemu PV.
Czy można skutecznie zabezpieczyć dom przed burzami?
Kulminacja sezonu burzowego w Polsce przypada na miesiące letnie. Od czerwca do sierpnia 2023 roku Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) zaobserwował ponad 460 burz na wybranych stacjach w całym kraju. Wyładowania atmosferyczne stanowią poważne zagrożenie nie tylko dla zdrowia i życia ludzi, mogą spowodować również uszkodzenia sprzętu, instalacji elektrycznych, a nawet prowadzić do pożarów. Jak wskazuje ekspert firmy Eaton, skuteczna ochrona budynku przed uderzeniem pioruna to więcej niż tylko wyjęcie wtyczki z gniazdka.
Korzyści z zawarcia umowy PPA na zakup energii elektrycznej
Umowy typu Power Purchase Agreement (PPA) stają się coraz bardziej powszechnym produktem na rynku energetycznym. Zapewniają dostawy zielonej energii w określonym czasie i w uzgodnionej formule cenowej. Na co należy zwrócić uwagę podczas negocjacji takiej umowy? Dla kogo kontrakt PPA będzie najbardziej atrakcyjny? Na te i inne pytania odpowiadają rozmówcy najnowszego odcinka podcastu E.ON Talks.
Jakie są objawy zwarcia instalacji elektrycznej w domu?
Zwarcie instalacji elektrycznej to poważny problem, który może mieć daleko idące konsekwencje. Uszkodzenia sprzętu elektronicznego, pożar, a nawet porażenie prądem – to tylko niektóre z potencjalnych zagrożeń związanych z tą awarią. Dlatego tak ważne jest, aby umieć rozpoznać objawy zwarcia i wiedzieć, jak postępować w takiej sytuacji. W tym artykule przyjrzymy się bliżej temu zagadnieniu, omawiając najczęstsze symptomy zwarcia instalacji elektrycznej w domu oraz kroki, jakie należy podjąć, gdy do niego dojdzie.
Dlaczego warto poznać pojęcie elastyczności systemu elektroenergetycznego
Nowoczesny, dynamiczny system elektroenergetyczny wymaga wdrażania innowacyjnych produktów i usług. Umożliwiają one zmienne kierunki przepływu energii elektrycznej, wspierają wzrost udziału i znaczenia źródeł odnawialnych, podnoszą efektywność i zapewniają stabilność dostaw. Jedną z takich usług jest elastyczność sieci. O niej i jej roli opowiada Łukasz Sosnowski, Menedżer ds. Pozyskiwania Funduszy Zewnętrznych i Realizacji Projektów Badawczo-Rozwojowych w Stoen Operator.
Dom i sprzęt elektroniczny bezpieczne podczas burzy
Sezon burzowy w Polsce osiąga najwyższe natężenie od czerwca do sierpnia. W ubiegłym roku tylko w lipcu IMGW zanotował ponad 124 tys. wyładowań doziemnych. Na samej stacji pomiarowej w Krakowie Balicach w lipcu 2022 r. zaobserwowano 25 burz. Wyładowania atmosferyczne mogą być niebezpieczne zarówno dla naszego zdrowia, jak i domu. Piorunochron nie wystarczy, żeby ochronić instalację i sprzęty – przepięcia mogą wystąpić nawet jeśli piorun trafi obok domu.
Bezpieczna i szybka modernizacja instalacji gazowej z rur miedzianych
W instalacjach gazowych z rur miedzianych coraz częściej stosuje się połączenia zaprasowywane. Zalety tej technologii są widoczne zwłaszcza w przypadku modernizacji i przebudowy instalacji w eksploatowanych już budynkach. System Profipress G pozwala skrócić czas montażu nawet o połowę, eliminując jednocześnie ryzyko zaprószenia ognia lub uszkodzenia ścian.
Do czego służy reduktor gazowy?
Instalacja gazowa - nawet ta najprostsza - to zestaw wielu współpracujących ze sobą elementów. Jednym z niezbędnych urządzeń jest reduktor gazu. Jego rolą jest obniżenie ciśnienia gazu z sieci lub zgromadzonego w butli, do ciśnienia roboczego odpowiedniego dla zasilanego nim odbiornika. Przyjrzyjmy się bliżej tym urządzeniom.
Jak działa i w jakim celu sprawdzi się inteligentne gniazdo?
Gniazda elektryczne bez wątpienia należą do grupy podstawowego wyposażenia każdego budynku mieszkalnego oraz przemysłowego. Ich obecność nie robi już rzecz jasna na nikim większego wrażenia. To elementy codziennego użytku, bez których nie udałoby się nam podłączyć do zasilania wszelakich urządzeń elektrycznych i sprzętów domowych.
Na czym polega wymiana instalacji elektrycznej?
Sprawnie działająca, bezpieczna i bezawaryjna instalacja elektryczna jest niezwykle ważnym elementem każdego lokalu mieszkalnego. Niestety, w wielu starszych budynkach - zarówno jedno, jak i wielorodzinnych instalacja elektryczna, mimo pozornego działania może wymagać wymiany. Bardzo często słyszymy bowiem o sytuacjach, w których doszło do zwarcia i zapalenia się przestarzałych instalacji. Innym częstym problemem jest również ich niewydolność i przerwy w dostawie prądu. Aby do tego nie dopuścić należy zdecydować się na wymianę instalacji elektrycznej. Przyjrzyjmy się nieco bliżej temu, jak wygląda ten proces oraz z czym się wiąże.