Instalacje elektryczne i gazowe – lista artykułów
Jak usuwać izolację z przewodów elektrycznych
Cięcie i usuwanie izolacji z przewodu to zadanie tyleż proste, co żmudne i czasochłonne, zwłaszcza w przypadku montażu lub modernizacji całej instalacji elektrycznej. Choć czynność sama w sobie nie należy do specjalnie skomplikowanych, należy ją wykonywać z maksymalną precyzją – tak, aby nie naruszyć struktury kabla i nie uszkodzić żył oraz izolacji znajdujących się wewnątrz przewodu.
Reprezentacyjne oblicze komfortu
Nowoczesne wnętrza użyteczności publicznej niejednokrotnie wymagają bardziej dopracowanego wyboru wykończeń, niż zacisze naszego domu.
Dobieramy odpowiedni próbnik napięcia
Jarzeniówka, neonówka, lampka neonowa – to potocznie funkcjonujące nazwy służące do określenia jednego, absolutnie podstawowego narzędzia w pracy każdego elektryka: próbnika napięcia.
ABC instalacji, czyli jak układać przewody elektryczne
Punktem wyjścia do stworzenia bezpiecznej i bezawaryjnej instalacji elektrycznej jest starannie przemyślany projekt, uwzględniający potrzeby użytkowników i przewidywane obciążenia. Niebanalną rolę odgrywa w tym przypadku jednak nie tylko odpowiedni dobór, lecz również prawidłowe ułożenie przewodów.
Przykład idzie z góry
Choć może się wydawać, że optymalizacja procesów to tylko modne hasło, tego typu działanie jest przede wszystkim realnym sposobem na poprawę rentowności każdego obszaru funkcjonowania przedsiębiorstwa
Co mówią Polskie Normy Budowlane o układaniu kabli elektrycznych?
Instalacje elektryczne w domu jednorodzinnym to skomplikowana sieć przewodów o różnych przekrojach i grubościach zgrabnie ukrytych w ścianach, w podłogach i sufitach. W tym pozornym nieładzie panuje jednak całkowity porządek.
Transformator olejowy - do czego służy?
Transformatory to urządzenia stosowane w celu zmniejszenia lub zwiększenia napięcia elektrycznego. Małe urządzenia tego typu spotykamy w zasilaczach lub ładowarkach do sprzętów domowych, natomiast większe w stacjach transformatorowych.
Idealny osprzęt elektryczny
Kwadrat to ponadczasowy symbol perfekcji, dlatego jego symetryczna forma jest tak chętnie wykorzystywana przez współczesnych architektów wnętrz.
Nowoczesna automatyka budynków
Według danych pochodzących z raportu „Szóste paliwo” blisko 40 proc. zużywanej energii w Unii Europejskiej pochłaniają budynki. W związku z stałym wzrostem kosztów energii konieczne jest zastosowanie takich rozwiązań, które przyczynią się do zmniejszenia jej wydatków i jednocześnie zoptymalizują inne procesy.
Sprawdź jak niebezpieczny może być ciąg wsteczny!
Jeśli w Twoim domu jest system wentylacji grawitacyjnej, to nie wykluczone, że prędzej czy później dotknie Cię problem ciągu wstecznego. Zobacz na czym polega to zjawisko, czym może grozić i jak mu zapobiegać.