Instalacje grzewcze – lista artykułów
Czy zalana podczas powodzi pompa ciepła będzie nadawała się do użytku?
Podtopienia, zalania, powodzie to zjawiska hydrologiczne, które zdarzają się rzadko, ale możliwe są praktycznie w całej Polsce. Powodują je zwykle obfite deszcze oraz szybko topniejący śnieg. Czasem zdarzają się katastrofy, jak np. pęknięcia tam, rozmycia wałów przeciwpowodziowych czy przepełnienia zbiorników retencyjnych. Jak wówczas postępować z urządzeniami takimi jak pompa ciepła, które są powiązane z budynkiem i w części zlokalizowane na zewnątrz? Czy można je zabezpieczyć przed zalaniem, a jeśli się nie uda, to jak potem przywrócić je do bezpiecznej pracy? Oto najważniejsze wskazówki dla właścicieli budynków od Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła.
Czy zalane podczas powodzi urządzenia grzewcze będą nadawały się do użytku?
W trakcie ostatnich tragicznych wydarzeń część użytkowników pomp ciepła i kondensacyjnych kotłów gazowych spotkała się z sytuacją, w której do wnętrza urządzenia dostała się woda. W takim przypadku w pierwszej kolejności niezbędne jest zadbanie o bezpieczeństwo użytkowników, a następnie o stan techniczny urządzenia i elementów instalacji. Co zrobić z pompą ciepła lub kotłem gazowym w przypadku zalania wodą? Co dokładnie należy zrobić? Przedstawiamy najważniejsze zasady.
Czy pompy ciepła z certyfikatem pozostaną w „Czystym Powietrzu”?
Polski rząd planuje wycofanie się wraz z początkiem 2025 roku z uznawania europejskich certyfikatów przy kwalifikowaniu pomp ciepła do dotacji w „Czystym Powietrzu”. Budzi to mocny sprzeciw największych i najdłużej działających w Polsce organizacji reprezentujących krajowy rynek pomp ciepła. W sprawę zaangażowało się również Europejskie Stowarzyszenie Pomp Ciepła (EHPA) oraz grupa laboratoriów badawczych współpracujących w ramach HP Keymark. W listach do Minister Klimatu i Środowiska oraz Prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej środowiska te jednoznacznie wsparły system certyfikacji HP Keymark – jako rozwiązanie, które optymalnie zabezpiecza interesy konsumentów i prawidłowy rozwój krajowego rynku pomp ciepła.
Na jaką pompę ciepła otrzymamy dotację w ramach programu „Czyste Powietrze”
W obliczu dynamicznych zmian na rynku ogrzewania, Panasonic przypomina o swoich pompach ciepła, które znalazły się na liście ZUM. Ich innowacyjne rozwiązania grzewcze nie tylko spełniają rygorystyczne normy jakości i efektywności energetycznej, ale również zapewniają znaczące korzyści finansowe dzięki dotacjom w ramach programu „Czyste Powietrze”.
Domowa pompa ciepła jak lodówka – w pełni bezpieczna dla użytkowników
Niedawne tragiczne wydarzenie na Opolszczyźnie, gdzie podczas prac serwisowych przy instalacji grzewczej współpracującej z pompą ciepła zginęły dwie osoby, wywołało wiele emocji i pytań dotyczących bezpieczeństwa użytkowania tych urządzeń. Choć szczegóły zdarzenia nie są jeszcze znane, pojawiają się różne spekulacje. W związku z tym PORT PC pragnie wyjaśnić kluczowe kwestie związane z eksploatacją pomp ciepła i podkreślić, że urządzenia te są całkowicie bezpieczne dla użytkowników.
Jak dobrać odpowiedni kaloryfer, by nie tylko grzał, ale również upiększał wnętrze?
Dziś grzejników już nie zasłaniamy. Robimy tak, by nie tracić energii cieplnej i pieniędzy na ogrzewanie. Współczesne kaloryfery są widoczne – wręcz wyeksponowane – stanowiąc istotny element wystroju wnętrza. Z tego względu, remontując łazienkę czy pokój, warto profesjonalnie podejść do doboru grzejnika. Na jakie aspekty powinniśmy zwrócić uwagę przy jego wyborze?
5 faktów na temat pomp ciepła. Czy pompa ciepła musi być zawsze włączona?
Pompa ciepła to inteligentne i samoczynne urządzenie, ale czasem właściciel chce ją ręcznie wyłączyć czy odciąć od zasilania. Powody są zwykle dwa: przekonanie, że w ten sposób zaoszczędzi się energię elektryczną lub że w danej chwili dla poczucia komfortu cieplnego ogrzewanie nie jest potrzebne. To nie jest dobre rozwiązanie!
Pompa ciepła komfortowe połączenie ekologii z ekonomiką - czy chętnie decydujemy się na pompy ciepła?
Polacy coraz częściej zwracają uwagę na ekologiczne i oszczędne rozwiązania w zakresie ogrzewania domów. Wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Stiebel Eltron ukazują zmieniającą się postawę konsumentów. Aspekt środowiskowy stanowił główną motywację dla ponad połowy użytkowników pomp ciepła w Polsce. Co więcej, dla 30% respondentów przyjazność dla środowiska danego rozwiązania stanowi kluczową zaletę w kontekście wyboru źródła ciepła.
Ile prądu zużywa pompa ciepła?
Pompy ciepła obecnie stają się kluczowym elementem transformacji energetycznej naszego kraju. Ich rosnąca popularność w segmencie OZE nie wynika wyłącznie z potencjalnych korzyści ekologicznych, ale przede wszystkim z perspektywy oszczędności na kosztach ogrzewania. By jednak system spełniał nasze oczekiwania, kluczowe jest zrozumienie, ile energii elektrycznej jest potrzebne do jego efektywnego funkcjonowania.
Wybór Optymalnego Systemu Grzewczego do Domu 100-150m2 w 2024 roku: Analiza Pomp Ciepła i Kotłów od Polskich Producentów
W dzisiejszych czasach, wybór odpowiedniego systemu grzewczego dla domu o powierzchni 100-150m2 stanowi kluczowy element komfortu i efektywności energetycznej. Rok 2024 przynosi ze sobą nowoczesne rozwiązania, w tym pompy ciepła i kotły, które stają się coraz bardziej popularne ze względu na swoją przyjazność dla środowiska oraz oszczędności energetyczne. W artykule tym skupimy się na analizie, jakie czynniki należy wziąć pod uwagę przy wyborze pompy ciepła lub kotła do domu, oraz dlaczego warto zaufać polskim markom produkującym te urządzenia.