Instalacje klimatyzacyjne i wentylacyjne – lista artykułów
Najnowsze trendy w użyciu czynnika chłodniczego w klimatyzacji samochodowej
Unia Europejska stale weryfikuje i aktualizuje zasady dotyczące uzupełniania systemów klimatyzacji czynnikami chłodniczymi. Oprócz ograniczeń co do ilości wykorzystywanej substancji, zmieniają się również wytyczne co do rodzaju czynników używanych do konkretnych układów chłodzących. Obecnie w klimatyzacjach samochodowych najczęściej stosuje się czynnik R1234f. Dlaczego i jakie są alternatywne opcje? Przejrzyj poradnik, a dowiesz się więcej.
Czy rekuperacja jest remedium na rosnące zużycie energii do chłodzenia pomieszczeń?
Do roku 2050 chłodzenie pomieszczeń będzie odpowiadało za prawie 40 proc. całego oczekiwanego wzrostu zapotrzebowania na energię. Liczba klimatyzatorów na świecie potroi się do poziomu 6 miliardów, a zużycie energii przez urządzenia tego typu ma wzrosnąć do 6200 TWh. Rozwiązaniem pozwalającym na obniżenie intensywności pracy klimatyzatorów i w konsekwencji zmniejszenie zużycia przez nie energii jest rekuperacja. To proste rozwiązanie można zamontować praktycznie w każdym typie budynku. Program Czyste Powietrze umożliwia pozyskanie dofinansowania na system rekuperacji.
Czy montaż rekuperacji rozwiąże problem niesprawnej wentylacji w domu?
Podczas upałów wiele osób skarży się na zaduch w pomieszczeniach, w których „nie ma czym oddychać”. Taka sytuacja ma miejsce najczęściej w budynkach z wentylacją grawitacyjną. Niewielka różnica temperatur wewnątrz i na zewnątrz budynku powoduje, że mocno spada skuteczność tego typu wentylacji. Rozwiązaniem problemu jest system rekuperacji, który niezależnie od temperatur na zewnątrz, zarówno latem i zimą wymienia powietrze na świeże. Wymiana powietrza z odzyskiem ciepła umożliwia obniżenie strat energii grzewczej nawet o 92 proc., a w okresie letnim rekuperacja potrafi obniżyć temperaturę w domu.
System wentylacyjny czy klimatyzacja – co warto wybrać?
Wśród inwestorów często pojawia się pytanie o to, jak można uprościć proces instalacji. Zastanawiają się oni, czy system wentylacji można połączyć z klimatyzacją w jednym urządzeniu, by zmniejszyć koszty i liczbę sprzętów w domu. Pytanie to jest o tyle słuszne, że oba te systemy dbają o komfort i jakość powietrza w pomieszczeniach. Aby jednak wyjaśnić tę wątpliwość, musimy najpierw określić, za co odpowiadają te dwa rodzaje urządzeń.
Jak wybrać idealną klimatyzację dla Twojego domu: porady eksperta
Wybór klimatyzacji do domu to nie lada wyzwanie. W obliczu wielu dostępnych opcji i technologii, łatwo się pogubić. Niezależnie od tego, czy jesteś nowym właścicielem domu, czy po prostu chcesz wymienić starą jednostkę, ten przewodnik pomoże Ci podjąć świadomą decyzję.
Jak mądrze korzystać z domowej klimatyzacji?
W ostatnich latach rynek domowych klimatyzatorów odnotował wyraźny wzrost sprzedaży. Już teraz rozwiązania dla osób prywatnych stanowią około 48% rynku HVAC. Przewiduje się, że popularność tego typu urządzeń wzrośnie w przyszłości. Według Global Market Insights branża może liczyć na rozwój na poziomie 5,6% (CAGR).
Rekuperator entalpiczny – jak działa i dlaczego warto go zainstalować w domu
Eksperci z branży budowlanej nie mają żadnych wątpliwości – kwestia efektywnej wentylacji to obowiązkowy punkt w przypadku projektowania każdego rodzaju budynku. Bez wymiany zużytego powietrza na świeże nie tylko kondycja ścian, podłóg oraz mebli ulega stopniowemu pogorszeniu, ale również ma to negatywne skutki na samopoczucie i zdrowie osób przebywających w niewentylowanych pomieszczeniach. Jednym ze sprawdzonych i polecanych rozwiązań jest rekuperator entalpiczny. Na czym polega ta metoda wymiany powietrza? Jakie są jej zalety? Wszystkiego dowiesz się z poniższego poradnika!
Klimatyzacja w domu - jak prawidłowo z niej korzystać?
Klimatyzacja w domu to nie tylko luksus, ale także konieczność podczas upalnych dni. Aby zapewnić sobie i swoim bliskim komfort bez niepotrzebnego marnowania energii elektrycznej, kluczowe jest odpowiednie ustawienie i użytkowanie klimatyzacji. Prawidłowo działająca klimatyzacja nie tylko obniża temperaturę, ale także poprawia jakość powietrza, co przekłada się na lepsze samopoczucie i zdrowie mieszkańców. Przeczytaj artykuł jeżeli chcesz dowiedzieć się jak ustawić klimatyzację w domu i jak z niej korzystać, aby maksymalnie wykorzystać jej potencjał.
Problem z rakotwórczym radonem - jak zmniejszyć jego stężenie w budynku?
Na początku 2024 r. media obiegła wiadomość, że w szkole podstawowej w Święcicy na Lubelszczyźnie stwierdzono sześciokrotne przekroczenie norm rakotwórczego radonu. Choć pierwiastek ten występuje naturalnie w środowisku, to dzięki uszczelnieniu fundamentów i montażowi wydajnej wentylacji można zminimalizować jego emisję, a tym samym wpływ na nasze zdrowie. W zamkniętych pomieszczeniach, gdzie spędzamy większość dnia, notowane jest stężenie radonu przekraczające dopuszczalne normy. Ekspozycja na ten pierwiastek jest istotnym czynnikiem ryzyka nowotworu płuc. By je minimalizować wskazana jest odpowiednia wentylacja, którą warto zaplanować nawet wówczas, gdy budynek nie jest nowy.
Kompaktowy rekuperator do mieszkań i małych domów
Rekuperacja w mieszkaniu? Teraz to możliwe! Vasco wprowadza na rynek energooszczędny i inteligentny rekuperator 225 Compact LE stworzony do mieszkań, apartamentów i mniejszych domów jednorodzinnych.