Instalacje solarne w domu
Widok kolektorów słonecznych na budynkach nikogo już chyba nie dziwi. W ostatnich latach bardzo dużo się mówi o wymiernych korzyściach, jakie płyną z wykorzystywania odnawialnych źródeł energii. Czy ogrzewanie „słońcem” jest opłacalne?
Czytaj dalej
Inwestycja w instalację solarną to wydatek na lata, dlatego warto ją dokładnie przemyśleć. Ograniczenie zużycia energii cieplnej nawet do 50%, to popularny argument za tego typu wydatkiem. Aby to jednak było możliwe, należy pamiętać o paru istotnych kwestiach.
Gdzie montujemy?
Trafnie wybrane miejsce oraz prawidłowy montaż mają kluczowe znaczenie dla osiągnięcia najwyższej efektywności pracy systemów solarnych. Kolektory powinny być montowane: w miejscu niezacienionym, pod właściwym kątem, najlepiej w kierunku południowym. Najczęściej lokalizuje się je na dachu. Jeżeli jednak jego budowa lub położenie nie daje gwarancji optymalnego nasłonecznienia, warto wybrać inną lokalizację (np. taras, ogród, ściana).
Jak montujemy?
Pozornie nieskomplikowany wygląd kolektorów nie oznacza, że montaż całego układu jest wystarczająco łatwy, by realizować go samodzielnie. Niezbędne jest spełnienie wszelkich wymogów projektowych oraz dbałość o bezpieczeństwo późniejszego użytkowania. Ewentualne błędy na tym etapie mogą wpływać na pracę instalacji, a nawet zagrażać domownikom. Warto pamiętać, że szczególnie kłopotliwe bywają usterki mechanizmu trudne do zlokalizowania i zdiagnozowania – Każdy, nawet najdrobniejszy element ma tu do spełnienia określone zadanie, wpływając na sprawność i trwałość całości – podkreśla Błażej Wojciechowski z firmy Afriso, producenta kompletnych grup pompowych do instalacji solarnych – Przykładowo, poważnym zagrożeniem dla instalacji solarnych jest nadmierny wzrost ciśnienia w instalacji wskutek zbyt wysokiej temperatury medium. Uszkodzeniom instalacji zapobiegają zawory bezpieczeństwa, których zadaniem jest wypuszczenie z niej nadmiaru medium. Zawsze za ostateczny efekt grzewczy i optymalną pracę odpowiadają rozmaite podzespoły, które finalnie stanowią podstawę obiegu ciepła w całym domu. A kompletna grupa pompowa daje gwarancję, że wszystkie najważniejsze funkcjonalne elementy są właściwie dobrane i będą działać jak należy.
Czytaj również: Najbardziej ekologiczne ogrzewanie
Czy to się opłaca?
Stopień opłacalności inwestycji w instalacje solarne zależy od wielu czynników. Bardzo ważne jest średnioroczne natężenie promieniowania słonecznego na danym obszarze. Im większe nasłonecznienie terenu, tym większa dochodowość wykorzystania energii słonecznej. Kolejnym czynnikiem warunkującym zyskowność takiego przedsięwzięcia jest ilość zużywanej wody przez domowników. Większe zapotrzebowanie na ciepłą wodę to przede wszystkim krótszy okres zwrotu poniesionych kosztów. Wreszcie dotychczasowy sposób ogrzewania wody może okazać się tu wyznacznikiem rentowności. Na największe oszczędności liczyć mogą przede wszystkim użytkownicy obiektów, korzystający dotąd z kosztownych źródeł energii. W każdym przypadku należy uwzględniać jeszcze takie czynniki, jak liczba potrzebnych kolektorów, ich cena i oczywiście jakość. Nie można też zapominać o perspektywach stopniowego wzrostu cen innych źródeł energii.
Czytaj również: Od czego zacząć budowę domu energooszczędnego?
Dofinansowania
Podmioty decydujące się na zakup i montaż systemów solarnych, mogą starać się o zwrot części kosztów. Wsparciem projektów proekologicznych zajmuje się choćby Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Korzystanie z finansowej pomocy wiąże się, jak zawsze, z koniecznością spełniania pewnych wymogów formalnych. Również jak zawsze, najlepsza więc jest precyzyjna analiza własnych możliwości oraz wszystkich „za” i „przeciw”, a następnie podjęcie decyzji, która z pewnością wiele w domu zmieni.
Źródło: pointb / budnet.pl
Komentarze
Tagi
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Szkolenia BHP Liczba postów: 29 Grupa: Firmy budow... W przypadku kiedy zależy Ci na najwyższym bezpieczeństwie swoich pracowników w firmie. To zdecydowanie warto zapoznać się z ofertą firmy Inżynieria BHP https://...
- Własna firma Liczba postów: 295 Grupa: Firmy budow... Istnieje wiele narzędzi i technologii, takich jak oprogramowanie do zarządzania projektami, systemy komunikacji wewnętrznej czy analizy danych, które mogą wspom...
- „Żółta” pianka pistoletowa „Okna i Drzwi” - nowość... Liczba postów: 9 Grupa: Budowa i re...
- budowa drogi dojazdowej Liczba postów: 101 Grupa: Firmy budow... Szukasz solidnych rozwiązań dla wymagających terenów? Sprawdź panele Alu Deck HD od https://drogitymczasowe.com/alu-deck-hd/ . To świetna opcja na drogi dojazdow...
- Aluminium podstawowe wiadomości - proces produkcyj... Liczba postów: 4 Grupa: Budowa i re... Strona wiadomości z kraju i ze świata to kompleksowe źródło informacji o wydarzeniach, które mają znaczenie zarówno lokalne, jak i globalne. Oferujemy szeroką g...