Inteligentna technologia zarządzania budynkiem

Inteligentna technologia zarządzania budynkiem

Wygodny, bezpieczny i ekonomiczny dom to marzenie wielu z nas. Dzisiejsze materiały i technologie umożliwiają zaprojektowanie budynku nie tylko o nowoczesnej architekturze i funkcjonalnym układzie przestrzennym, ale też o najbardziej zaawansowanych technicznie rozwiązaniach.

 

Jednym z nich jest magistrala KNX/EIB, czyli inteligentna technologia zarządzania budynkiem. Ten inteligentny system elektroinstalacyjny zaprojektowany przez czołowych europejskich producentów polega na integracji poszczególnych elementów domowej instalacji, takich jak sterowanie ogrzewaniem, oświetleniem, urządzeniami audio – wideo po to, aby mogły ze sobą współpracować przynosząc użytkownikom komfort, bezpieczeństwo i oszczędność energii. Wcześniej instalacje KNX były wykonywane w obiektach biurowych, dziś stają się coraz bardziej popularne w domach i mieszkaniach ze względu na współczesną wizję nowoczesnego domu i coraz większe wymagania jego mieszkańców. Zarządzanie systemem KNX może odbywać się za pomocą panelu dotykowego, pilota, komputera osobistego lub Internetu. Głównym celem systemu KNX w budynkach jednorodzinnych jest sterowanie ogrzewaniem i chłodzeniem pomieszczeń.

 

Czytaj również: Wybór i montaż napędu do bramy automatycznej

 

Dobrze dobrane parametry ogrzewania poszczególnych pomieszczeń dają największe oszczędności w budżecie domowym, nawet do 30%. System może współpracować z pompą ciepła z wymiennikiem gruntowym, kolektorami słonecznymi, brać udział w przygotowaniu ciepłej wody użytkowej. Doskonale współpracuje on również z innymi systemami grzewczymi oraz wentylacyjnymi powodując obniżenie rachunków. Istnieje wiele funkcjonalnych scenariuszy oszczędnego ogrzewania, takich jak: ogrzewanie nocne – system samoczynnie obniża temperaturę o kilka stopni i nad ranem podnosi ją do poziomu wyjściowego, ogrzewanie pod nieobecność – za pomocą czujnika obecności system rozpoznaje czy pomieszczenia są w danej chwili użytkowane i dostosuje temperaturę do warunków. Jest to szczególnie przydatne w czasie planowanych dłuższych urlopów.

 

Czytaj również: Napędy do drzwi i bram garażowych

 

Inną zaletą połączenia systemu ogrzewania z instalacją KNX jest możliwość wyłączenia ogrzewania w pomieszczeniu, w którym otwarliśmy okno np. w celu przewietrzenia go. Drugą ważną funkcją instalacji KNX w domach jednorodzinnych jest współpraca z systemem alarmowym budynku. KNX otrzymując informację od systemu alarmowego o rozpoczęciu czuwania może zamknąć rolety zewnętrzne, wyłączyć wybrane obwody gniazd elektrycznych, wyłączyć pozostawione oświetlenie. W przypadku alarmu w budynku oprócz sygnału dźwiękowego z sygnalizatora możemy załączyć wybrane obwody świetlne np. oświetlenie zewnętrzne budynku. Wykorzystane w systemie alarmowym czujki ruchu posłużą nam również do załączania oświetlenia w przypadku pojawienia się w pomieszczeniu osoby, co daje nam dodatkowe możliwości sterowania bez podnoszenia kosztów instalacji. Czujka gazu, czadu, dymu, jakości powietrza, zalania, a nawet czujka oddechu zamontowana w pokoju dziecięcym zwiększają komfort i bezpieczeństwo mieszkańców.

 

Czytaj również: Automatyka do bram ze specjalnym oświetleniem

 

Zaprogramowana symulacja obecności sprawdzi się podczas długiej nieobecności gospodarzy odstraszając potencjalnych włamywaczy. Instalacja KNX może być powiązana również z innymi instalacjami w domu np. systemem monitoringu CCTV, gdzie na panelu dotykowym możemy połączyć się z interesującymi nas kamerami bez konieczności obsługi rejestratora. Kolejną instalacją, która może współpracować z systemem KNX jest wideodomofon. Istotną funkcją instalacji KNX w domach jednorodzinnych jest sterowanie oświetleniem. Praktycznie daje ono nieograniczone możliwości aranżacji różnych scen świetlnych takich jak: oglądanie telewizji, spotkanie z przyjaciółmi, sprzątanie, czytelnia, koncert, itp. System w zależności od wyboru sceny automatycznie załączy nam odpowiednie lampy ustawiając ich poziom świecenia. W niektórych pomieszczeniach kontakty staną się zbędne – w garderobie, spiżarni, na schodach wysterujemy oświetlenie czujką ruchu.

 

Czytaj również: Innowacyjny system regulacji temperatury

 

Możemy również wpływać na klimat naszych wnętrz stosując oświetlenie dekoracyjne LCD i RGB do podświetleń półek, ozdób, kurtyn, maskownic na kable, etc. Wykorzystując stację pogodową będziemy mogli załączać oświetlenie zewnętrze po zmroku. Dodatkowo stacja pogodowa wyśle nam informację o deszczu lub zbyt mocnym wietrze i zamknie okna dachowe wyposażone w siłowniki lub opuści rolety. Dzięki zastosowaniu w budynku jednorodzinnym instalacji KNX uzyskujemy wiele różnych możliwości, których nie daje nam klasyczna instalacja elektryczna. Możemy zarządzać nim z dowolnego miejsca, a odpowiednio dobrane parametry obniżą nam koszty eksploatacyjne i przyczynią się do podniesienia standardu życia.  Jest to system otwarty, który pozwala na modyfikację i rozbudowę wynikającą z bieżących potrzeb użytkowników, a jego elastyczność i prostota obsługi powinna zachęcić nawet najbardziej zagorzałych przeciwników techniki.

 

 

Wdrożenie systemu jest możliwe na każdym etapie inwestycji od projektu po remont, czy przebudowę budynku. Prawidłowo zaprojektowana i wykonana instalacja będzie działała bezawaryjnie przez wiele lat. Warto się o to zatroszczyć powierzając to zadanie fachowcom – doświadczonym specjalistom z firm elektroinstalacyjnych, którzy skonfigurują instalację dostosowując ją do potrzeb danej inwestycji. Krakowska firma Elektrotermia od lat odnosi sukcesy na tym polu – w 2007 roku zajęła 1. miejsce w konkursie na najlepszą instalację KNX wykonaną w Polsce, ponadto ma na swoim koncie szereg udanych realizacji dla domów jednorodzinnych, między innymi: kompleks budynków w Krakowie przy ul. Zakątek, Osiedle mieszkaniowe Isuzu Motors Polska, zespół zabudowy jednorodzinnej w Krakowie przy ul. Ojcowskiej, Osiedle Szwajcarskie w Krakowie przy ul. Morelowej. Decydując się na współpracę ze sprawdzonym wykonawcą możemy liczyć na fachowe doradztwo, wstępny kosztorys, projekt, konfigurację automatyki, wykonanie instalacji, przeprowadzenie testów, a po zakończeniu prac na konserwację i serwisowanie.

Źródło: Afir / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Hale namiotowe, hale magazynowe Liczba postów: 369 Grupa: Firmy budow... Również polecam https://partiez.pl/
  • Logistyka Liczba postów: 39 Grupa: Moja budowa Firmą specjalizującą się w świadczeniu kompleksowych usług w zakresie transportu międzynarodowego oraz krajowego, nowoczesnymi pojazdami o DMC do 40t. jest http...
  • Czy profesjonalne ubranie robocze ma jakieś znacze... Liczba postów: 78 Grupa: Budowa i re... As a student, I highly recommend StudyProfy if you're considering pay someone to write my paper. Their service is exceptional! The team is professional, the qua...
  • Czujnik wypełnienia szamba Liczba postów: 24 Grupa: Moja budowa Niezawodnym rozwiązaniem zapobiegającym przepełnieniu szamba może być zainstalowanie przewodowego systemu monitorowania z czujnikami mierzącymi poziom wody w g...
  • Brama garażowa z napędem Liczba postów: 369 Grupa: Budowa i re... Artykuł na portalu https://dbamyobramy.pl/konserwacja-i-czy szczenie-bramy-garazowej-jak-i-czym-to-z robic-praktyczny-poradnik-n-2.html oferuje praktyczne wskazów...

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19420 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 503

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >